Přeskočit na obsah

Brňané chtějí vyšší kvalitu vody, studie zjistí výskyt nežádoucích látek

26. února 2020
Zlepšení kvality kohoutkové i odpadní vody chce dosáhnout úspěšný projekt participativního rozpočtu, pro který se v hlasování rozhodli sami občané. Radní dnes schválili výzvu na nabídky veřejné zakázky „Studie – Za zdravější a lepší vodu v Brně". Výsledkem studie, tedy ročního laboratorního bádání, má být přehled o přítomnosti a koncentraci zbytků škodlivých látek, například léků, hormonů, pesticidů nebo mikročástic plastů.

S kvalitou vody a zdravím člověka souvisí také ovlivnění života ve vodních tocích, znečištění světových moří a životního prostředí obecně. Procesy čištění odpadních vod jsou schopny zachytit škodlivé látky pouze částečně nebo vůbec ne, a tak se zbytková léčiva v moči skrze odpadní vody dostávají do povrchových a vzácně i podzemních vod, z nichž některé jsou zdrojem pitných vod.

„Zkoumána bude jednak jakost pitné vody ve vodovodu města Brna, ze kterého jsou obyvatelé zásobeni, jednak také jakost vody vytékající z čistírny odpadních vod. Monitorován bude výskyt zbytků léčiv v pitné vodě a s tím související zdravotní rizika. Sledovány budou také hormonální antikoncepční látky či přítomnost drog. Zjišťována bude koncentrace a výskyt,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Je navrženo 11 míst odběru vzorků pitné vody, tak aby šlo zjistit kvalitu vody napříč vodovodním systémem. Jedná se například o zdroje vody pro Brno v Březové nad Svitavou, v přítoku vodní nádrže Vír, dále ve vodojemu v Čebíně a v Holé hoře, v centru Brna, v Chrlicích, Kohoutovicích a Líšni. Četnost odběru vzorků vody bude každý měsíc po dobu jednoho roku. Zakázka bude realizovaná dle technické specifikace, kterou vypracovala společnost Brněnské vodárny a kanalizace, a. s.

Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“ zvítězil v roce 2018 v hlasování občanů města Brna v rámci projektu města Brna „Dáme na vás“. Jedná se o tzv. participativní rozpočet, který umožňuje občanům města rozhodovat o části rozpočtu. Projekt „Za zdravější a lepší vodu v Brně“ navrhl pan Zdeněk Herblich, projekt obdržel 2341 hlasů, rozpočet projektu je 2 950 000 Kč. Participativní rozpočet se snaží zapojit občany města do rozhodování o veřejných financích a podpořit rozvoj občanské společnosti.

Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.