Přeskočit na obsah

Autobusové nádraží Benešova nabízí zajímavou historii, tramvajová trať Jedovnická zase český unikát

10. října 2019 2 minuty čtení
(and) – V letních měsících měl Dopravní podnik města Brna napilno. Jeho pracovníci se věnovali třem velkým stavbám. Rekonstrukcí prošlo autobusové nádraží Benešova nebo tramvajové tratě v ulicích Cejl a Jedovnická. Primátorka města Brna Markéta Vaňková se dnes spolu s novináři seznámila s výsledkem oprav, unikátními výhybkami i zajímavou historií autobusového nádraží Benešova.

Od dubna do konce srpna rekonstruovali dělníci autobusové nádraží Benešova. Oprava zastřešení, plochy nástupišť, zajištění bezbariérového přístupu, vybudování čekárny i nového zázemí pro předprodej jízdenek vyšla na 19 milionů korun.

Rekonstrukce kromě toho odhalila i zajímavý příběh z historie nádraží. „Při opravách jsme ponechali viditelné pozůstatky po dopravní nehodě, při které v 80. letech minulého století narazil do konstrukce autobus a vážně ji poškodil. Provedená sanace je viditelná na posledním poli stavby,“ informovala mluvčí DPMB Hana Tomaštíková. Událost bude zanesena do příběhu nádraží, se kterým se budou moci cestující seznámit na speciální desce jako součást infopointu. „Ten cestujícím bude sloužit i k zjišťování aktuálních odjezdů spojů a prostřednictvím 3D modelu nádraží poskytne nevidomým možnost lepší orientace v prostoru nádraží,“ dodala Tomaštíková.

Při rekonstrukci tramvajové trati Jedovnická byly stávající výhybky v odbočném uzlu Ostravská vyměněny za vysokorychlostní, které jsou v České republice unikátem. „Použitý typ kolejové konstrukce umožní zvýšení rychlosti na trati na 60 km/hod v přímé větvi a 40 km/hod v oblouku,“ popsal ředitel DPMB Miloš Havránek. Tramvaje by vyšší rychlostí mohly jezdit už od dubna příštího roku po schválení dokumentace signalizace a zabezpečení výhybek.

V letních měsících se podařilo dokončit také opravu tramvajové trati v úseku soudní – Francouzská. Nedaleko se také blíží k dokončení projekt „Odhlučnění tramvajové trati Zábrdovická“ za téměř 92 milionů korun. Po jeho otevření budou moci lidé využívat opravenou trať od ulice Koliště, přes Cejl, zábrdovickou a Bubeníčkovu až do tramvajové smyčky Stará osada. Celkem jde o více než 2 kilometry. Zprůjezdnění Cejlu a Zábrdovické se předpokládá od 30. listopadu, kdy se na svou trasu vrátí 17 linek, které tudy dříve projížděly. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.