Přeskočit na obsah

Ani tento víkend Švédové Brno nedobudou. K oslavám historické události a k dobré náladě přispějí i hudební a divadelní festivaly

12. srpna 2022 2 minuty čtení Markéta Žáková

Druhý srpnový víkend se ponese ve znamení oslav Dne Brna. Vojáky, řemeslníky, pištce a tambory ze 17. století však doplní soudobí hudebníci, kteří už ve čtvrtek „rozběhli“ Maraton hudby. V neděli se k nim pak přidají i divadelníci a kejklíři, kteří se představí na Prknech, dlažbě i trávě. A na to všechno budou z pátku na sobotu padat hvězdy. Bylo by škoda si takový krásný mumraj nechat ujít…

Oblíbená městská slavnost Den Brna opět připomene úspěšnou obranu města před švédskými vojsky v roce 1645 a jistě pobaví malé i velké. Podrobnosti najdete v samostatném článku

Od 11. do 14. srpna plní každý kout Brna svou tvůrčí energií také multižánrový festival Maraton hudby. Na České, na Panské, na „Svoboďáku“ a u Letma zase vyrostly pokoje Kateřiny Šedé, ve kterých se vtipně prolne kreativita výtvarnice a hudebníků. Letošní novinka, skleník u Letma, je poctou Johannu Gregoru Mendelovi, od jehož narození uplynulo letos 200 let. Z bohatého programu můžeme připomenout třeba multiinstrumentalistku Annu Fusek z Německa v pozici rezidentní umělkyně, která skloubí renesanční, barokní a soudobou hudbu. Temperamentní polský Warsaw Village Band zahraje tradiční hudbu s moderními prvky a neotřelý vtip i emotivní šanson jistě nabídne moderátorka a stand-up komička Ester Kočičková společně s Moody Cat Bandem. Více na www.maratonhudby.cz.

Pomyslnou štafetu od hudebních maratonců převezme v neděli 14. srpna multižánrový festival Na prknech, dlažbě i trávě. Ulice města se až do 21. srpna stanou živoucí scénou, kde se potkáte s divadelníky, hudebníky, kejklíři a kouzelníky, kreativitě a improvizaci se navíc meze nekladou. Více na 

Kousek dál od centra města – na hrad Veveří – pak zamíří tradiční letní hudební festival Hrady CZ. Letos na něm vystoupí mimo jiné Tomáš Klus, David Koller nebo Anna K.

Kdo dává přednost přírodnímu divadlu, dostane šanci v noci z pátku na sobotu. Představení „padajících hvězd“ Perseid, ve skutečnosti prachových částic, které se uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle, začíná po 22. hodině a končí někdy po druhé hodině ranní. Dobrý výhled, i když tentokrát trochu pokažený měsíčním úplňkem, tradičně poskytne Kraví hora. Navíc díky vstřícnému přístupu Technických sítí města Brna by měl o půlnoci zhasnout hrad Špilberk.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.