Přeskočit na obsah

Brno oslaví svůj den na povrchu i pod zemí

08. srpna 2022 2 minuty čtení Radka Loukotová; TIC Brno
Centrum města se o víkendu vrátí o čtyři sta let zpět do historie, do momentu, kdy Brňané odrazili švédské útočníky. Vítězství, které Brnu na další staletí zajistilo status moravské metropole, oslaví třídenní program, ve kterém nechybí ani oblíbená ukázka historické bitvy.

Nabitý program Dne Brna startuje v pátek 12. srpna, kdy se Brňané podívají do Labyrintu pod Zelným trhem během prohlídek s názvem Černá koule pro Torstensona. Právě speciálně upravená černá koule byla podle legendy tím jediným, co mohlo usmrtit švédského generála Torstensona. K obléhání Brna se vážou i další pověsti, například jedna vysvětluje, proč se tu dodnes zvoní poledne už v 11 hodin.

Sobota 13. srpna začne dopoledním průvodem téměř 220 pěších vojáků, kteří projdou od Denisových sadů přes náměstí Svobody ke kostelu sv. Jakuba, kde se odehraje pietní akt na památku velitele brněnských obránců Raduita de Souches. Poté se vojsko přemístí na Kraví horu, která bude až do večera centrem vojensko-historického programu. Po celý den zde bude stát dobový vojenský tábor, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci. Program doplní jízdní sokolníci z téhož období, atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, dobová módní přehlídka, koncerty středověké hudby, historizujícího folku i propojení hudební tradice s moderním uměním v podání rockové skupiny Clamortis.

V sobotu i neděli si můžete vyjít také na hrad Špilberk. „Program na hradě nadchne celou rodinu. Dopřejte si příjemný letní den s tradičním řemeslným trhem a koncerty středověké hudby. V sobotu zhlédnete divadelní hru o bájném hrdinovi Robinu Hoodovi nebo si poslechnete milostné barokní árie za doprovodu cembala od vokálního tria Drei Engel. Po celý den budou k dispozici výtvarné dílny pro děti a navíc hrad nabídne zdarma vstup do dvou expozic a na rozhlednu. Sobotu uzavře ve 21.30 hodin tichý barokní ohňostroj,” zve ředitelka TIC Brno Jana Janulíková.

Neděle 14. srpna bude věnována duchovnímu rozměru festivalu. Biskupství brněnské zve na  pontifikální bohoslužbu v katedrále sv. Petra a Pavla a také na komentovanou prohlídku kostela Nanebevzetí Panny Marie a sochy pátera Martina Středy. V zahradách pod Petrovem si rodiny s dětmi užijí také pohádku Bajaja v podání Divadla Víti Marčíka a světové speciality včetně plněných šneků či žabích stehýnek ochutnáte v restauraci L'Eau Vive.

Kompletní program hledejte na https://www.gotobrno.cz/festival/den-brna/program/.

Akci pořádá TIC Brno s Biskupstvím brněnským, Společností 1645 a Muzeem města Brna.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.