30leté partnerství se Stuttgartem znamená hlavně porozumění a usmíření - Tiskový servis
V Německu uzavřelo Brno partnerskou smlouvu se dvěma městy – Lipskem a Stuttgartem. Právě s druhým jmenovaným slaví v letošním roce 30. výročí. Smlouva byla totiž podepsána 4. prosince 1989. V té době šlo především o symbol spojení Západu s Východem, později Stuttgart pomohl městu Brnu při vstupu do Evropské unie.
„Města Brno a Stuttgart se podpisem partnerství zavázala, že budou sloužit míru a porozumění mezi národy. Společná vazba výraznou měrou přispěla k česno-německému usmíření, je viditelnou známkou kulturního uznání a podporuje setkávání a osobní výměny na všech rovinách,“ uvedl při slavnostním večeru na stuttgartské radnici primátor města Fritz Kuhn.
Právě téma usmíření rezonovalo i slavnostním večerem, kdy představitelé německého města poděkovali městu a pořadatelům festivalu Meeting Brno za uspořádání každoroční Poutě smíření. V letošním roce se oficiální stuttgartská delegace přijela podívat do Brna právě v době konání festivalu. Workshopů a festivalových akcí se v minulých letech aktivně účastní řada stuttgartských institucí, žáků, mimo jiné i místostarostka Isabel Fezer se v roce 2016 zúčastnila diskuzního fóra na téma „Rozvoj společné vlasti“.
„O kvalitě vzájemného partnerství svědčí také ocenění Koordinační rady Česko-německého diskuzního fóra. Vztah Brna a Stuttgartu byl v roce 2003 prohlášen za nejlepší česko-německé partnerství mezi velkoměsty,“ připomněla brněnské primátorka Markéta Vaňková.
Před podpisem primátorky Vaňkové do Zlaté knihy města, si oba představitelé vzájemně vyměnili dary. Do Stuttgartu tak putovala karafa, víno a dres SK Líšně, která má s tamním fotbalovým klubem družbu. Od německých partnerů obdržela primátorka na oplátku dres ženského volejbalového družstva se svým jménem, sadu vín a také sazenici vinné révy z místního městského vinohradu.
Tramvají po městě
Partnerství obou měst si mohou jejich občané připomenou i v každodenním životě. Konkrétně při jízdě městskou hromadnou dopravou. Ve Stuttgartu byla totiž slavnostně pokřtěna tramvaj nesoucí název Brünn, tedy Brno.
„Tato tramvaj nebude jediným dopravním prostředkem, který připomíná svazek mezi našimi městy. V roce 2009 jsme při příležitosti našeho dvacetiletého partnerství v Brně pokřtili tramvaj jménem Stuttgart. Od roku 2012 pak vody brněnské přehrady brázdí dvoupalubová loď Stuttgart,“ upřesnila při křtu Markéta Vaňková. Samotný akt pak probíhal poměrně netradičně – tramvaj se totiž pokřtila vodou z řeky Svratky.
Vynikající spoluprací se navíc mohou pochlubit také oba dopravní podniky. Dopravní experti již několikrát společně plánovali dopravní přestavby či infrastrukturu. A brněnští řidiči se v roce 2017 zúčastnili Mistrovství Evropy v dovednostních soutěžích řidičů tramvají, která se odehrála právě ve Stuttgartu.
Funkcionalistický odkaz
Další brněnskou stopu si mohou aktuálně Stuttgarťané prohlédnout nedaleko svého města, a to ve Schwäbisch Gmündu. Na začátku týdne zde byla slavnostně otevřena výstava věnující se vile Tugendhat. Při této příležitosti zde ředitelka vily Iveta Černá provedla návštěvníky výstavou. Seznámit se s historií vily mohli lidé také na německé přednášce, kterou si připravila Lucie Valdhansová, z dokumentačního a studijního oddělení funkcionalistické památky.
Mies van Der Rohe, architekt brněnské vily, je navíc úzce spjatý se Stuttgartem. Představitel bauhausu, který letos slaví sto let od svého založení, byl vedoucím projektu výstavby tzv. Weissenhofu. Tedy dělnické kolonie vybudované ve Stuttgartu v roce 1927, na které se podíleli světoví architekti, mezi nimi i Le Corbusier.
Schwäbisch Gmünd je navíc město, které v roce 1953 jednomyslným rozhodnutím zastupitelstva převzalo patronaci nad Němci vyhnanými po II. světové válce z Brna. Tímto aktem se přes noc zdvojnásobil počet obyvatel města ze 16 tisíc na 32 tisíc.
Mohlo by vás dále zajímat
_SAKO-Brno.jpg/4d067958-c20a-57f0-5bfd-f4e25a6ca62d&w=280&h=140&op=thumbnail)
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem
Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Triumfy brněnského sportu v roce 2022
Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý
Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?
Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.
Nejnovější články

Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí
Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.

Cenu města Brna získalo 14 osobností
Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.
_SAKO-Brno.jpg/4d067958-c20a-57f0-5bfd-f4e25a6ca62d&w=280&h=140&op=thumbnail)
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem
Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.