2005. 10. 04. • Výstava připomíná „otroky z Východu“ - Tiskový servis

2005. 10. 04. • Výstava připomíná „otroky z Východu“

  • 04. října 2005
  • 1 minuta čtení

 

Během 2. světové války prošly statisíce Čechů – podle odhadů až 600 000 – nezáviděníhodnou zkušeností totálního nasazení pro Říši. Jejich životní a pracovní podmínky v Německu, a stejně tak i související fakta, jako je odškodnění těchto pracovníků, dokumentuje výstava „Totálně nasazeni – nucená práce pro Třetí říši. 60 let poté“.

V Jižním křídle Křížové chodby Nové radnice ji 3. října otevřel primátor R. Svoboda, jeho 1. náměstek J. Holík, náměstkyně starosty Stuttgartu G. Müller-Trimbuschová a ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Kafka.

Na počátku okupace odjížděla ještě většina českých dělníků na práci do Německa dobrovolně. Od roku 1942 už okupační úřady posílaly do Říše celé ročníky, bez ohledu na vůli občanů protektorátu. Čekala je práce v továrnách, odstraňování škod po náletech, budování opevňovacích valů apod. To vše bez odpovídající mzdy a v nevyhovujících, až likvidačních podmínkách.

S úmyslem vyřešit odškodnění českých totálně nasazených pracovníků byl v roce 1997 vytvořen Česko-německý fond budoucnosti, z jehož prostředků bude až do roku 2007 vypláceno žijícím obětem finanční odškodné.

Expozice přibližuje situaci nuceně nasazených prostřednictvím fotografií, dokumentů, textů a sestřihu z dobových filmových týdeníků. Přístupná bude až do 16. října, potom se postupně přesune do dalších českých a moravských měst.

(šef)


Další články z rubriky

Nejnovější články