2003. 11. 24. • Primátor přijal letecké přidělence

  • 24. listopadu 2003
  • 3 minuty čtení
 

V Rytířském sále na Nové radnici přijal v pátek primátor města Brna Petr Duchoň sedmnáct vojenských leteckých přidělenců v České republice s manželkami. Setkání se uskutečnilo poté, co se během prvního zářijového víkendu stalo letiště v Brně-Tuřanech dějištěm jubilejního X. ročníku Airshow CIAF 2003 - největší letecké akce v České republice a jedné z nejvýznamnějších v Evropě.

Současné moderní letiště v Tuřanech je dnes - po půlstoletí své existence - neodmyslitelnou součástí Brna. Jeho význam dokládá i fakt, že toto letiště svými parametry a polohou umožňuje pořádat i tak náročné akce, jako jsou přehlídky letecké techniky. Tedy nejen jarní Letecký den, ale letos poprvé také Airshow. Tato akce byla hodnocena velmi pozitivně a většina z účastníků ze zahraničí i z domova se chce za rok do Brna vrátit.

Pamětní medaili Asociace vojenských a leteckých přidělenců v ČR předal primátorovi P. Duchoňovi prezident asociace pplk. gšt. Gerfried Elias

Po oba zářijové dny se na brněnské letiště přišlo podívat téměř sto tisíc diváků. A přímý přenos České televize sledovalo dalších téměř 400 tisíc diváků. Leteckého festivalu se účastnili také vedoucí představitelé státu a podnikatelské sféry z České republiky i ze zahraničí.

V současnosti již finišují práce na přípravě XI. Ročníku CIAF 2004, který se uskuteční 4. 9.–5. 9. 2004 opět na mezinárodním letišti v Tuřanech. Doufejme, že přinese nejen stejně sladké plody úspěchu, ale i další zájem všech typů diváků. Airshow se účastnilo 93 letounů z letectev 15 států, včetně letectva Armády České republiky. Poté, co akci hostil v minulosti devětkrát Hradec Králové, přesunula se tato přehlídka moderní letecké techniky do Brna. Přesun festivalu do moravské metropole souvisí s probíhající reformou Vzdušných sil Armády ČR a jejich účastí na mezinárodních cvičeních ve stejném termínu, v jakém se koná Airshow.

Cenu primátora města Brna za nejlepší ukázku skupinového létání si odnesli piloti skupiny Frecce Tricolori z Itálie. Cenu hejtmana Jihomoravského kraje za absolutně nejlepší letovou ukázku dostal pilot letounu F-16 MLU kapitán Christian „Louis“ van Gestel z Nizozemského královského letectva. Cenu Czech Air Force Benevolent Fund´s Agency, s. r. o., za nejlepší letovou ukázku členských zemí NATO získal pilot letounu CF-18 Hornet kapitán Bassington T.W.

Význam této letecké přehlídky je podtržen naším vstupem do Severoatlantické aliance. Právě v této souvislosti je na Českou republiku jako na nového člena NATO upřena zvýšená pozornost.

Letectví v roce 2003 slaví sté narozeniny. I když první doložený klouzavý let byl dílem Lilienthalovým již v roce 1891, sté narozeniny připadají až na první pilotovaný motorový let bratří Wrightů.

(jan)

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít