Přeskočit na obsah

Aktuality

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

09. ledna 2023

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

Pravidelný poplatek za svoz komunálního odpadu se nikomu nevyhne ani letos. Jsou v pravidlech nějaké novinky? Kdo je poplatníkem, kdo je osvobozen a jak je to s právnickými osobami? 

V Kině Art si užijete snímek Karla Zemana Ukradená vzducholoď. Foto: Kino Art

06. ledna 2023

Víkend v Brně: švihlou chůzí na výstavy i do kina

Nový rok se ještě rozkoukává, ale v Brně o víkendu najdete – jako každý týden – množství akcí ke zpříjemnění a tentokrát i k zamyšlení. Seznámíte se s historií brněnské synagogy, skryté aspekty práce architekta poznáte na výstavě a švihlou chůzí se projdete centrem. Problémy sociálních služeb bolestně odhalí Noc důstojnosti.  

Jana Klánová. Foto: archiv Jany Klánové

06. ledna 2023

Dotazníky vyplňovaly tisíce dětí a rodičů. Nemohla jsem je nechat spálit

Centrum RECETOX, studie CELSPAC – co se za těmito názvy skrývá a na čem vědci z Masarykovy univerzity pracují? Ředitelka centra RECETOX Jana Klánová toto vědecké pracoviště přiblíží a prozradí také, proč je dobré sledovat vývoj člověka v čase.

Martin Kozumplík. Foto: Zdeňka Obalilová

05. ledna 2023

Martin Kozumplík: Nejlepší koncerty jsou ty pro subkultury

Melodka, Fléda, Stará Pekárna, Kabinet múz, Sono, Metro nebo Music Lab. Chytáte se? Ano, jde o brněnské hudební kluby. Původně 13 se jich před třemi lety spojilo do BACH neboli Brněnské asociace clubové hudby. Jak spolupráce mezi konkurenčními podniky může fungovat, jak je na tom Brno ve srovnání se zbytkem republiky a co ekonomicky drží kluby nad vodou, prozradil nový předseda asociace Martin Kozumplík.

Vodojemy na Žlutém kopci. Foto: Prototyp  Michal Bernátek

05. ledna 2023

Vyšel lednový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Jaký byl rok 2022, mapujeme v hlavním tématu, fotoreportáž se zaměřila na loňský rok z pohledu mendelovských oslav. A představujeme i vítězné projekty nedávno ukončeného ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

Sál Rady na Nové radnici. Foto: Marie Schmerková

04. ledna 2023

Výstava vypráví příběh barokní fresky a její obnovy

Poslední neznámá freska v Brně. Tak se ještě před pár lety mluvilo o výzdobě sálu Rady na Nové radnici.

Sbírka školních potřeb probíhá do konce ledna

02. ledna 2023

Školní potřeby pomůžou dětem z Klokánku, Chovánku a dětského domova Dagmar

Začátek roku je už pevně spjat se sbírkou pro organizace starající se o děti v Brně. Letos se koná již pošesté a tentokrát se zaměřuje na školní potřeby. Ty pomůžou dětem z Klokánku, Chovánku a dětského domova Dagmar.

Novoroční koncert se odehraje v Janáčkově divadle. Foto: Filharmonie Brno

30. prosince 2022

Silvestr i Nový rok bude v Brně nejen ve znamení oslav

Vánoce jsou za námi a poslední den roku před námi. Silvestr nemusíte trávit pouze na večírku, na výběr je toho mnohem víc. Zajděte do zoo, na hvězdárnu nebo do kina. První lednový den je ideální na procházky, sport nebo koncert.

Prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna, případné druhé kolo o dva týdny později. Foto: Z. Kolařík

28. prosince 2022

Prezident, nebo prezidentka? Češi si zvolí novou hlavu státu

Češi si po pěti letech zvolí nového prezidenta či prezidentku. O funkci bude bojovat devět osobností. První kolo voleb se koná na území České republiky 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna.

O Vánocích nuda nebude. Zajděte do zoo, na hvězdárnu nebo na výstavu

23. prosince 2022

O Vánocích nuda nebude. Zajděte do zoo, na hvězdárnu nebo na výstavu

Vánoce si většina z nás spojuje s domácím klidem a pohodou. Pro ty, kteří si chtějí odpočinout od pohádek a vyrazit ven, přinášíme pár tipů.

Čtvrtý adventní víkend nabízí hudební zážitky i netradiční mši

16. prosince 2022

Čtvrtý adventní víkend nabízí hudební zážitky i netradiční mši

Poslední dny před Vánoci jsou ve znamení setkávání, vánočních večírků a koncertů. Tak by se mohl charakterizovat i nadcházející víkend, nicméně ten nabízí i mnoho dalšího. Rodiny s dětmi si užijí na Špilberku, Českou mši vánoční můžete zažít jinak, než jste zvyklí, v Domě uměni si prohlédnete výstavu o Kanceláři architekta města Brna.

Jiří Hochmann. Foto: Zdeněk Kolařík

15. prosince 2022

Jiří Hochmann: Klub je moje druhá rodina

Cyklistický klub Favorit Brno v současnosti prochází významnými změnami a jednou z nich je i angažmá nového trenéra Jiřího Hochmanna, který se jako závodník stal legendou domácí cyklistiky. Nyní před Hochmannem stojí náročný úkol. Musí své umění kombinovat dráhu a silnici přenést na své svěřence a začít budovat novou tvář klubu od základů.

Virtuální prohlídky úřadu ušetří lidem čas. Zdroj: MMB

14. prosince 2022

Virtuální prohlídky úřadu ušetří lidem čas

Všichni to známe. Jdete si něco vyřídit na úřad, ale všude jsou chodby, dveře, přepážky, pořádně nevíte, kam máte zabočit, a než se vám podaří tuhle záhadu rozlousknout, otráveně zíráte na hodinky a zjistíte, že jste blouděním utopili hodinu života.

Na prosincovém zasedání schválili zastupitelé rozpočet na příští rok a dalších více než 100 bodů

13. prosince 2022

Na prosincovém zasedání schválili zastupitelé rozpočet na příští rok a dalších více než 100 bodů

Brněnští zastupitelé se v letošním roce sešli naposledy v úterý 13. prosince. Na programu bylo připraveno 107 bodů, čtyři však byly před začátkem jednání staženy. Jedním z nejdůležitějších a nejdiskutovanějších témat byl návrh rozpočtu města Brna na rok 2023.

Na obrázku Franze Richtera je zachycena podoba Reduty z roku 1820, tedy několik let po skončení napoleonských válek, za kterých část taverny a tanečního sálu sloužila jako lazaret a byla poškozena. V roce 1814 byly interiéry neoklasicistně vymalovány a části, kde nebyl divadelní, ale společenský - redutní - sál, se začalo říkat Reduta. Reprodukce: Archiv města Brna

13. prosince 2022

Mozartův génius se dotkl i Brna. Pomohla tomu náhoda

Rozverná socha levitujícího Mozarta před divadlem Reduta vnášející na Zelný trh vzruch a dynamiku odkazuje k události, která před 255 lety vzrušila brněnskou honoraci. Právě pro ni v sále Nové taverny, dnešní Reduty, 30. prosince 1767 koncertovali sourozenci Mozartovi ze Salcburku – jedenáctiletý zázračný muzikant a už i skladatel Wolfgang Amadeus a jeho dospívající sestra Marie Anna.

Vánoční soutěž Brno iD. Zdroj: MMB

12. prosince 2022

Soutěž Brno iD nabízí šalinkartu, poznání i sport zdarma

Vánoční soutěž s Brno iD je tu! Hraje se o šalinkarty a další ceny. Už jen týden.

Festival Malé oči, foto: Malé oči

09. prosince 2022

Víkendové tipy: Advent v Brně rozpůlíte s poezií, špiony i s drakem

Drak na Staré radnici, čert a anděl na Špilberku, Zahradníček v káznici a špion Paul Dukes ve vile Löw-Beer. Ti všichni vás o víkendu zvou na návštěvu.

Tunel do kampusu v Bohunicích. Foto: Marie Schmerková

09. prosince 2022

Od 11. prosince se mění jízdní řády i některé linky MHD

Městská hromadná doprava se s novými jízdními řády dočká změn. Poprvé například vyjedou tramvaje do bohunického kampusu. U některých linek se zase zkrátí intervaly.

Do kampusu v Bohunicích míří každý den desítky tisíc lidí. Ať už jedou přímo na univerzitu, nebo do sousední nemocnice, nákupního centra či třeba kanceláří, využívají doposud trolejbusy a autobusy. Jejich kapacita ale nestačila, nabíraly zpoždění a cestující museli přestupovat. Situaci by mohlo vyřešit přivedení tramvají až ke kampusu. V červnu 2019 proto vedení města a Dopravního podniku města Brna (DPMB) podepsalo smlouvu o dílo a o čtyři měsíce později začala stavba.

08. prosince 2022

Novou tramvají po nové trase do kampusu

První cestující se už tento měsíc projedou nejdelším tramvajovým tunelem v České republice. Po třech letech je dokončeno prodloužení tramvajové trati do kampusu v Bohunicích, které měří celkem 912 metrů, z toho přes 600 metrů zabírá tunel. Projekt, který výrazně ulehčí dopravě, pomůže cestujícím a zajistí ekologické a rychlé spojení Bohunic s centrem města, vyšel na 1,745 miliardy korun. Na nový terminál u Fakultní nemocnice Brno bude zajíždět nový typ oboustranných tramvají.

Program Kardiovize na podporu zdravého životního stylu. Foto: FNUSA-ICRC

08. prosince 2022

Kam kráčíš, Brno? Za dostupnými a pestrými službami

Sektor služeb je dnes tahounem české ekonomiky, na tvorbě hrubého domácího produktu má podíl kolem 60 procent (průmysl asi 30 procent). Dostatečně rozvinuté služby jsou klíčové i pro města – nejde jen o jejich hospodářský přínos, zásadní jsou i pro pohodu obyvatel. Na část této oblasti se zaměří předposlední díl seriálu o akčním plánu strategie #brno2050.

Metropolitan