Aktuality

 • 09. listopadu 2023

  Projekt sportoviště za Anthroposem je nutné přepracovat

  Stavební úřad nedávno zrušil povolení na stavbu sportovního komplexu za Anthroposem. Vyhověl tak námitkám některých účastníků řízení. Jiné námitky naopak zamítl. Město plánuje v projektu pokračovat.

 • 09. listopadu 2023

  Děti samy vymýšlí, jak zlepšit svoji školu

  Město rozšířilo participativní rozpočet do základních škol. Letos už počtvrté mohou brněnští žáci navrhovat projekty na zlepšení školního prostředí nebo výuky. Návrhy už přinesly třeba odpočinkové zóny nebo novinky v tělocvičnách a školních zahradách.

 • 08. listopadu 2023

  Jak se dýchá v Brně. Vzduch špiní hlavně doprava a staré kotle

  Zdraví je zásadní podmínka pro štěstí člověka. Faktory, které je ovlivňují, jsou všeobecně známé – kvalitní strava, dostatek pohybu, pozitivní mysl i dobré vztahy s lidmi a sebou samým. Možná méně často se ovšem zmiňuje čisté životní prostředí, to totiž na rozdíl od jídla či sportu sami zlepšíme jen v omezené míře. Přesto je např. čistý vzduch pro kvalitu našeho života důležitý. Co o ovzduší v Brně napovědělo nedávné měření, které vedla Masarykova univerzita a na němž spolupracovalo i město?

 • 07. listopadu 2023

  Lužánky se znovu otevřely plavcům, nabízí nové bazény i další vylepšení

  Veřejnost už opět plave za Lužánkami! Zkraje týdne se po 16 měsících otevřel sportovní komplex, kde se zrekonstruoval původní padesátimetrový bazén a vyrostla zbrusu nová pětadvacítka. Novinkou je také šestnáctimetrová plavecká plocha, která slouží k výuce dětí, a upravené okolí stavby.

 • 07. listopadu 2023

  Badatel nebo laik. Na webu archivu se zorientuje každý

  Trochu zaprášená instituce z dávných časů? Nenechme se mýlit. Archiv města Brna přichází s novinkami z oboru pravidelně. Nyní pro odborníky, badatele i laiky připravil hned několik digitálních inovací a dvě tradiční tištěné knihy.

 • 03. listopadu 2023

  Viniční uzavírá letošní harmonogram rezidentního parkování

  Poslední letošní rozšiřování rezidentního parkování přichází. Od pondělí 6. listopadu se do systému přidá zbývající část oblasti 5-07 Viniční. Pro návštěvníky bude parkování zpoplatněno v pracovních dnech od 17 do 6 hodin. Další oblasti se přidají až příští rok.

 • 02. listopadu 2023

  GO a Regiontour vás vezmou do světa i do historie

  Milujete teplé počasí a dny plné zážitků, ale šedivý podzim nabízí leda pobyt v kanceláři a výlet do automyčky? Pak navštivte veletrhy cestovního ruchu GO a Regiontour, které se konají od 2. do 5. listopadu na výstavišti.

 • 01. listopadu 2023

  Rozhodněte o 35 milionech z městského rozpočtu. Dáme na vás!

  Na internetu, v knihovnách Jiřího Mahena, ale i ve stánku v srdci Brna na náměstí Svobody. Tam všude se budou sbírat hlasy ve finále participativního rozpočtu Dáme na vás, které odstartovalo právě dnes. Brňané a Brňanky už posedmé vybírají, které větší i menší vize se v příštích třech letech díky městským penězům promění ve skutečnost. 

 • 30. října 2023

  Dobrovolně a rodinně. Azylový dům na Celní pomáhá už 30 let

  Mladí lidé od 15 let, kteří se ocitli v těžké životní situaci a nemůžou bydlet doma nebo domov zcela ztratili, najdou pomoc na Celní 3. Oddělení sociální prevence pro mladistvé a mladé dospělé Odboru sociální péče Magistrátu města Brna – jediné svého druhu v České republice – tu pro ně je již 30 let. Jeho součástí je azylový dům a nízkoprahový klub Kumbál. Čím je toto zařízení tak jedinečné a jak to v něm chodí, prozradil jeho ředitel Jan Gajdziok.

 • 27. října 2023

  Víkendový mix: dlabání strašidelných dýní i běh ke vzniku republiky

  Nadcházející víkend se ponese ve znamení Památky zesnulých. Na nejrůznějších místech v Brně se konají akce, které souvisí s Dušičkami či Halloweenem, připomíná se ale i vznik Československa. Speciální program na vás čeká také ve hvězdárně na Kraví hoře při částečném zatmění Měsíce.

 • 27. října 2023

  Rezidentní parkování se rozšiřuje: Nově v oblasti 1-27 Dvorského

  V pondělí 30. října začnou pravidla rezidentního parkování nově platit v oblasti 1-27 Dvorského. Návštěvníci bez oprávnění zde budou za každou hodinu parkování platit v pracovních dnech od 17 do 6 hodin. Jedná se o předposlední oblast, která se letos do systému zapojí.

 • 26. října 2023

  Radek Lienerth: Ve světě jistot jsou hory nejistota

  Moderní doba je nádherná v tom, že každý člověk má spoustu možností a může vyzkoušet, co ho baví. Mezi sporty, které o sobě dávají stále častěji vědět, patří i ledolezení. Právě v této disciplíně se v Brně koná 2. prosince mistrovství České republiky. To pořádá nadšený lezec, horský vůdce, pedagog a sportovec Radek Lienerth, který ve svém milovaném sportu rád závodí, ale také pomáhá vychovat další generaci.

Metropolitan