Přeskočit na obsah

Aktuality

Poprvé se pronajímají byty na nově zrekonstruované Vranovské, foto: MMB

22. května 2023

K pronájmu je čtrnáct startovacích bytů, žádosti přijímáme do 29. května

Aktualizace 22. 5. 

Zcela nové byty na Vranovské, nedávno postavené moderní bydlení na Vojtově i časem prověřené a stále oblíbené byty na Stamicově v Kohoutovicích – tak vypadá aktuální nabídka startovacích bytů, o které se lidé mohou hlásit do 29. května.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna

22. května 2023

Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Muzejní noc v kasematech. Foto: Muzeum města Brna

19. května 2023

Zábava ve dne i v noci. Vyrazte do muzeí či za včelami

Volné dny tentokrát beze zbytku naplní kultura. Hned několik akcí se nahromadilo a zve na návštěvu. Vyhlášená Muzejní noc ukáže výstavní prostory nejen v tajemném hávu tmy, ale nabídne také spoustu doprovodných akcí. Hlediště zase zaplní Divadelní svět Brno s tím nejlepším nejen z tuzemských divadel. Ponava fest bere ztečí celý park Lužánky.

Podpořte do konce května nejlepší nápady v letošním ročníku participativního rozpočtu.

18. května 2023

Podpořte do konce května nejlepší nápady v letošním ročníku participativního rozpočtu

Celkem 138 nápadů přihlásili Brňané do letošního sedmého ročníku participativního rozpočtu. Nyní projekty sbírají podporu ostatních obyvatel města, a to až do 31. května.

V Medlánkách se otevřelo nový pumptrack a hřiště pro parkour. Foto: Dáme na vás

17. května 2023

Skákat přes překážky nebo si zajezdit na pumptracku. V Medlánkách se otevřelo nové sportoviště

Participativní rozpočet Dáme na vás umožňuje Brňanům rozhodovat o tom, zda a jak chtějí změnit své okolí. Z přihlášených nápadů často vítězí projekty na vytvoření nových hřišť a sportovišť. To nejnovější – Pumptrack a parkour v Medlánkách – bylo otevřeno v minulých dnech.

Zastupitelé se zabývali směnami pozemků, podporou nadějných vědců nebo dotacemi do sportu. Foto. Z. Kolařík

16. května 2023

Zastupitelé se zabývali směnami pozemků, podporou nadějných vědců nebo dotacemi do sportu

Na květnovém zasedání měli zastupitelé na programu celkem 118 bodů. Projednali dotace do oblasti sportu nebo kultury, schválena byla vyhláška o nočním klidu, podporu obdrží i nadějní vědci, neméně důležité byly body věnující se směnám pozemků.

Brněnský den bez úrazu. Foto: Marie Schmerková

15. května 2023

Úrazům se dá mnohdy předejít. Jak na to?

Letošní Brněnský den bez úrazu je věnován 90. výročí Úrazové nemocnice.

Open House Brno otevírá mimo jiné i poklady nemocnice u sv. Anny. Foto: nemocnice u sv. Anny

12. května 2023

S větrem o závod. Vyběhněte na závody nebo po brněnských architektonických zajímavostech

Ať už máte chuť na kulturu, přírodu, či sport, nenechá vás tento víkend v Brně vydechnout. Na návštěvu zve festival V sadě skví, za oponu zajímavých staveb nahlédnete na Open House, na dni otevřených lesů poznáte brněnskou přírodu a běžci nevynechají závody na přehradě.

Týden pro rodinu 2023. Zdroj: MMB

11. května 2023

O udržitelnost můžeme usilovat i ve vztazích

Brno se od 13. do 21. května zapojí do kampaně Týden pro rodinu, která si jako letošní motto zvolila péči o trvale udržitelný rodinný život.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková

10. května 2023

Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Přijďte ve středu na koncert a pomozte nemocným dětem, zve Sociální nadační fond, zdroj: MMB

09. května 2023

Přijďte ve středu na koncert a pomozte nemocným dětem, zve Sociální nadační fond. Sám pomáhá už třicet let

Auto pro Šimona s křehkými kostmi, aby se vždycky dostal bezpečně do nemocnice. Efektivní rehabilitace pro Davídka a Adélu, kteří se perou s vážným postižením. Pomoci uskutečnit tato přání může ve středu každý návštěvník Charitativního koncertu pro Sociální nadační fond. Hudební akce s doprovodným programem pro děti je zároveň narozeninovou oslavou fondu, který byl založen právě před 30 lety. Na jeho počest bude z orloje na náměstí Svobody padat i speciální edice kuliček.

Roztoč to! Foto: Dnes pomáhám

09. května 2023

Lidé na vozíku to roztočí v Björnsonově sadu

Že to jde roztočit i na vozíku, poznáte 10. května v Björnsonově sadu od 10 do 18 hodin.

Kavárna v Líšni. Foto: Jindřich Špaček, STARLING, s. r. o.

08. května 2023

Přihlašujte nápady, podpořte ty cizí. Čas se krátí

Last call neboli poslední výzva pro ty, kdo mají nápad na zlepšení Brna – 15. květen je poslední den pro podávání projektů do letošního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás.

Den Evropy

07. května 2023

Narozeninová párty Evropské unie se letos koná na Staré radnici

Zrození Evropské unie, tedy nové formy politické spolupráce na „starém kontinentě“ založené na míru a jednotě, oslavují její obyvatelé každý rok 9. května jako Den Evropy. Brňané si ho letos připomenou na Staré radnici, kde je pro ně od 14 hodin připraveno odpoledne plné kulturních akcí, přednášek a informací.

Majáles na výstavišti, foto: M. Schmerková

05. května 2023

Výstaviště v plné polní. Vyrazte na Majáles, Anime fest či poprvé na StarFest

Areál brněnského výstaviště o víkendu zažije hned tři velké akce. Užijete si Majáles plný hudby a studentského veselí, na StarFestu se setkáte s oblíbenými online tvůrci a milovníci japonské kultury nevynechají Anime fest. Koncert pro dobrou věc se odehraje v Červené kostele a velký kočičí mač v hotelu Avanti.

Od úterka bude v oblasti Polní spuštěno rezidentní parkování. Foto: Z. Kolařík

05. května 2023

Od úterka bude v oblasti Polní spuštěno rezidentní parkování

Od 9. května se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-23 Polní. Ta bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Komu všemu přispěl v uplynulých třiceti letech Sociální nadační fond, se dozvíte na panelové výstavě na Dominikánském náměstí. Foto: Z. Kolařík

03. května 2023

Výstava zve za zábavou i dobrodiním

Marušce na studia, Danovi na asistenčního psa. Komu všemu přispěl v uplynulých třiceti letech Sociální nadační fond, se dozvíte na panelové výstavě na Dominikánském náměstí. Ve středu 10. května se k dobrým skutkům můžete přidat i vy. Výstava je totiž zároveň pozvánkou na charitativní koncert.

Poradenské centrum, foto: M. Schmerková

03. května 2023

Poradenské centrum pomůže Brňanům zorientovat se na trhu s energiemi

Nabídnout pomoc těm Brňanům, kteří se potřebují zorientovat na trhu s energiemi, hledají jejich dodavatele, potřebují odstoupit z nevýhodné smlouvy nebo třeba chtějí vyměnit zdroj tepla. To je náplní nového Energeticko-poradenského centra, které od května na Cimburkově provozují Teplárny Brno.

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

02. května 2023

Poplatek za svoz odpadu: kolik, kdy, kdo, jak?

Pravidelný poplatek za svoz komunálního odpadu se nikomu nevyhne ani letos. Jsou v pravidlech nějaké novinky? Kdo je poplatníkem, kdo je osvobozen a jak je to s právnickými osobami? 

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB

02. května 2023

BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Metropolitan