V neděli 11. května zemřela ve věku 101 let profesorka Alena Štěpánková Veselá. Zakladatelka brněnské školy varhanní interpretace staré hudby, bývalá rektorka Janáčkovy akademie múzických umění a nositelka Ceny města Brna byla výraznou hybatelkou kulturního dění v Brně a až do svého skonu se ho aktivně účastnila.

Alena Štěpánková Veselá se narodila 7. července 1923 v Brně. Studovala varhanní hru na konzervatoři a po založení Janáčkovy akademie múzických umění v roce 1947 zde ve studiu hry na královský nástroj pokračovala. Se školou tak byla spjata od jejího počátku a působila tady více než 50 let, od roku 1990 do roku 1997, tedy v době dějinných zvratů a společenského i kulturního kvasu, také jako rektorka. Vychovala mnoho vynikajících varhanic a varhaníků, k nimž patří např. Věra Heřmanová, Kamila Klugarová nebo Petr Kolař.
Koncertní činnost zahájila profesorka Štěpánková Veselá už v době studií a brzo se stala proslulou interpretkou varhanního díla především J. S. Bacha či Petra Ebena. Její umění bylo příznivě přijímáno v mnoha zemích Evropy i amerického kontinentu. Vystupovala jako sólistka i s předními českými a zahraničními orchestry. Bachovu hudbu, český varhanní repertoár 18. století i skladby našich současných autorů nahrávala také na hudební nosiče.
Alena Štěpánková Veselá se výrazně angažovala i v brněnském kulturním dění. Podílela se na organizaci Mezinárodního hudebního festivalu v Brně, založila Brněnský varhanní festival, zasloužila se o dokončení rekonstrukce Besedního domu, pomohla oživit činnost Spolku přátel hudby při Filharmonii Brno, účastnila se janáčkovských aktivit, dlouhodobě stála i v čele snah o vybudování nového koncertního sálu pro Brno. Její úsilí se přiblížilo naplnění 24. února letošního roku, kdy společně s významnými hosty z oblasti veřejného života a kultury poklepala základní kámen stavby Janáčkova kulturního centra.
Profesorka Štěpánková Veselá je rovněž držitelkou mnoha ocenění, mimo jiné Ceny města Brna nebo medaile Za zásluhy I. stupně.