Zrekonstruované cesty dodají parku Lužánky autentičtější podobu

  • 21. července 2021
Parkem Lužánky se návštěvníci v současnosti procházejí také po asfaltových cestách. Ty jsou však ve velmi špatném technickém stavu a do parku se nehodí ani z historického hlediska. Brněnští radní dnes proto schválili investiční záměr Veřejné zeleně města Brna, která park spravuje, na jejich rekonstrukci. Investice ve výši 15 750 000 korun zahrnuje i rekonstrukci vstupu do parku z ulice Lužánecké, vytvoření běžeckých pruhů, umístění nových laviček nebo výměnu veřejného osvětlení.

Lužánky vznikly v 80. letech 18. století z rozhodnutí císaře Josefa II. a staly se prvním městským veřejným parkem v českých zemích. Od té doby jsou brněnskou oázou klidu a odpočinku uprostřed hektického velkoměsta, místem setkávání, sportu i relaxace. A jako biotop pro faunu a flóru plní v zastavěném městském prostředí i stále důležitější ekologickou funkci. Z toho je zřejmé, že si zaslouží mimořádnou pozornost a péči. Plánovaná rekonstrukce cest spojená mimo jiné také s výměnou osvětlení, vytvořením pruhů pro běžce nebo doplněním laviček tuto exponovanou lokalitu zkrášlí, oživí a udělá ji atraktivnější jak pro Brňany, tak pro tuzemské i zahraniční turisty,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Investiční záměr, který předkládá městská příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna, řeší rekonstrukci doposud neopravených asfaltových cest uvnitř parku Lužánky a v části směrem k ulici Lidické. Upraveno jich bude asi tisíc metrů. Současné asfaltové cesty jsou ve velmi špatném technickém stavu, na mnoha místech jsou vzduté a poškozené kořenovým systémem stromů a keřů. Asfaltový povrch navíc nesplňuje podmínky historické obnovy památkově chráněného parku.

V rámci rekonstrukce bude asfalt v celé ploše cest odstraněn a nahrazen stabilizovaným mlatovým povrchem lemovaným dvěma řadami žulových kostek, shodným s povrchem už dříve opravených cest. Mlatové cesty budou doplněny o běžecký pás z umělého povrchu, široký 80 cm. Části cest, které nepokryje mlatový povrch, budou zrekultivovány a osazeny trávníkem. V některých místech se cesty zúží ze 6 metrů na 4,8 metru a vydlážděna bude také 85metrová cesta, kterou si vyšlapali návštěvníci parku. Výsledkem rekonstrukce bude i reprezentativní vstup do parku z Lužánecké ulice, tedy ze směru od třídy Kpt. Jaroše. Bude ho tvořit kamenná dlažba, v kruhovém rozcestí sestavená do tvaru mozaiky. Přibudou také nové lavičky a vyměněno bude 24 parkových lamp včetně kabelového vedení. Rekonstrukce se uskuteční v první polovině roku 2022, popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík. „Investicí ve výši 15 750 000 korun tak uděláme další důležitý krok ke zkvalitnění oblíbeného výletního a rekreačního místa uprostřed města,“ dodal.

Poslední rozsáhlou rekonstrukcí prošly Lužánky v letech 1991 až 2012 podle projektu architekta Ivara Otruby. Moderní obnova zachovala nebo znovu navrátila některé původní prvky. Parkem anglického typu protéká jako připomínka říčky Ponávky nově vybudovaný potok, třpytí se zde jezírko, srdcem Lužánek se stal labyrint z keřů, opraveno bylo dětské hřiště, přibyl také fitpark.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy