Přeskočit na obsah

Zrekonstruovaná Moravská zemská knihovna vítá čtenáře a zve na festival

16. září 2019 2 minuty čtení
(mak) – Dnes, v pondělí 16. září, se po dvouapůlměsíční rekonstrukci otevřela pro veřejnost Moravská zemská knihovna. Ve své inovované podobě se od 26. září do 30. listopadu představí také jako hostitelka festivalu AHOJ Brno! Echo Lipska, který reflektuje českou účast na březnovém Lipském knižním veletrhu.

Větší komfort pro čtenáře, zaměstnance i knihy, tak by bylo možné shrnout přínos oprav, kterými v letních měsících knihovna prošla. Čtenáři ocení kompletně opravená sociální zařízení u půjčoven a studoven či nové regály v půjčovně s volným výběrem, badatele potěší lepší osvětlení ve studovně a zaměstnancům knihovny ulehčí práci spolehlivější a rychlejší nákladní výtahy. „Na první pohled je patrné zateplení budovy, které zlepšilo také ochranu fondu, a výrazné jsou úpravy atria,“ uvedl ředitel knihovny Tomáš Kubíček a zmínil také, že atrium čeká příští léto ještě druhá fáze rekonstrukce, kdy bude například doplněno o dřevěnou terasu.

Rekonstrukce je spolufinancovaná z evropských fondů a projekt, jehož celkový rozpočet činí přes 94 milionů korun (stavební práce necelých 49 milionů), zahrnuje kromě stavebních úprav i zkvalitnění datových úložišť a podporu digitalizace.

Vstřícného přístupu se navíc dočkají čtenáři do 19 let, tedy i studenti prvních ročníků vysokých škol, kterým knihovna nabízí roční registraci zdarma, přinášející řadu výhod.

Česká literatura se v Lipsku neztratila
Od 26. září do 30. listopadu vnese do novotou zářící knihovny ještě více života festival s energickým názvem AHOJ Brno! Echo Lipska. Je součástí Českého roku kultury v německy mluvících zemích a jeho rámec a hlavní část tvoří výstava fotografií instalovaná ve třech patrech budovy, která dokumentuje i komentuje účast České republiky jako hlavní hostující země na Lipském knižním veletrhu. Během festivalu představí v Brně svou tvorbu někteří spisovatelé, již se veletrhu účastnili, a uskuteční se menší výstavy, besedy, literárně-hudební či filmová představení.

„Za předzvěst festivalu můžeme považovat už tradiční cyklus Moravské zemské knihovny Oči Brna, který bude od 19. září do 31. října patřit spisovatelce Kateřině Tučkové. Ta se také vydá po stopách textilních baronů v pátek 18. října v rámci netradiční procházky Brnem,“ upozornila na další akce knihovny její mluvčí Jana Lokajová.

Moravská zemská knihovna je zatím přístupná v omezené otevírací době, ve všední dny od 8:30 do 19 hodin. Plný provoz včetně sobot pak bude obnoven se začátkem akademického roku na vysokých školách, tedy 30. září.

Více informací na www.mzk.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.