Zpřístupnění vodojemů: Město vybralo projektanta, dokumentaci chce mít hotovou ještě letos - Tiskový servis

Zpřístupnění vodojemů: Město vybralo projektanta, dokumentaci chce mít hotovou ještě letos

  • 20. ledna 2021
  • 2 minuty čtení

Zpřístupnění vodojemů na Žlutém kopci, o kterém se mluví už několik let, se postupně přibližuje. Radní dnes schválili výběr firmy, která naprojektuje nové vstupy a další úpravy umožňující otevřít tuto unikátní technickou památku veřejnosti.

„Už loňské částečné zpřístupnění vodojemů vyvolalo mezi lidmi velkou poptávku a prohlídky pořádané TIC Brno byly během chvilky vyprodané. Nebývalý zájem, pozitivní ohlasy a taky třeba vítězství v anketě Turistické novinky 2020, kterou vyhlásil portál Kudy z nudy, nás jen utvrdily v tom, že otevření vodojemů bude stát za vynaložené prostředky,“ konstatovala primátorka Markéta Vaňková.

Vybraný zhotovitel, Ing. arch. David Prudík, bude mít za úkol vypracovat projektovou dokumentaci. Hotová by podle smlouvy měla být ještě letos. „Kvůli bezpečnosti musíme všechny vodojemy vybavit dvěma vstupy. To je zásadní podmínka hasičů pro to, aby sem mohli být vpuštěni návštěvníci. Nyní se totiž do vodojemů vstupuje šachtami po žebřících, což plnohodnotnému zpřístupnění z bezpečnostních důvodů brání. Druhou hlavní změnou bude vybudování elektroinstalace, která dovolí návštěvníkům odložit baterky a vodojemy nasvítit,“ uvedl náměstek pro oblast správy majetku Jiří Oliva. „Zásahy do památky musí být co nejmenší, aby se nenarušila jedinečná atmosféra, ale zároveň aby do budoucna byly možné jak běžné prohlídky veřejnosti, tak pořádání určitých kulturních akcí. Prostor je atraktivní i pro filmaře, kteří o natáčení v něm projevili zájem opakovaně už dříve. Do jednoho z vodojemů uvažujeme umístit muzeum vodárenství, další prostor by mohl být opět částečně zatopen a návštěvníkům představen netradičně z paluby lodiček,“ představil budoucnost tohoto spektakulárního prostoru Jiří Oliva.

Plánované stavební úpravy se dotknou nejen samotných vodojemů, ale celého přilehlého areálu. „V rámci investiční akce počítáme i s novými přístupovými cestami, terénními a sadovými úpravami, osvětlením nebo s novým mobiliářem, jako jsou lavičky, koše. Zrekonstruovat bude potřeba také přítomný památkově chráněný domek, ve kterém by do budoucna mohlo vzniknout zázemí pro návštěvníky, jako třeba pokladny nebo toalety,“ nastínil radní pro oblast investic David Grund.

Vytvoření projektové dokumentace město vysoutěžilo za necelého 1,5 milionu korun.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky