Přeskočit na obsah

Zpráva o stavu města 2021: Jak se Brnu dařilo pohledem dat? Na výstavě je demonstruje rozšířená realita

09. června 2021

Záměr letošní Zprávy o stavu města je stejný jako v minulosti – shrnout ta nejzajímavější čísla a předat je veřejnosti co nejvíce zjednodušenou a zábavnou formou. Velká část vizualizovaných statistik jsou zároveň ukazatele sledující pokrok ve schválené strategii města #brno2050, jedná se tedy o indikátory rozvoje.

„Novinkou je vizualizace pomocí tzv. rozšířené reality, kterou mohou návštěvníci vyzkoušet v rámci venkovní výstavy na Moravském náměstí na prostranství u sochy Jošta na koni. Tato výstava se koná od 7. června do 27. června a srdečně vás na ni zveme,“ zmínil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

V loňském roce Zpráva o stavu města uváděla, že má Brno dobrou výchozí pozici pro zvládnutí pandemie covid-19. Pandemie se na chodu města samozřejmě projevila a dramaticky ovlivnila několik oblastí. Dále byla prezentována také například návštěvnost kulturních akcí či počet nabídek ubytování skrze platformu Airbnb. Letos byla situace se sběrem dat složitější. Ukazatele mnoha sledovaných oblastí klesly vlivem covidových opatření na minimum nebo přímo na nulu, proto často není možné komentovat jejich vývoj oproti letům minulým. Lze však najít oblasti, ve kterých se netradiční rok projevil pozitivně. Například významně klesla kriminalita či intenzita dopravy a s ní spojené dopravní zácpy. Loňský rok tak ukázal, jak důležitá jsou data pro správné rozhodování, zejména v krizových situacích, jakými jsme si prošli.

Kompletní Zpráva o stavu města 2021 včetně dalších statistik města je dostupná na webu data.brno.cz.  

Jaký tedy byl loňský rok v Brně?
-> Zase je nás o něco víc, oficiálně zde žije celkem 382 405 Brňanů a Brňanek. Více lidí se přistěhovalo, než vystěhovalo. Bohužel i v souvislosti s covid-19 v Brně zemřelo v průměru o 14 % osob více než v předchozích letech (absolutní údaje o zemřelých však mají pro interpretaci situace s covidem-19 pouze orientační hodnotu, a to kvůli vlivu nepravidelné věkové struktury, a tedy nerovnoměrným počtům zemřelých v jednotlivých letech).
-> Počet vysokoškolských studentů poprvé od roku 2011 stoupnul, nyní jich v Brně studuje téměř 65 tisíc.
-> Ve výstavbě bytů jsme zpomalili a ceny bytů stále rostou. V loňském roce se prodaly byty celkem za 12,6 mld. Kč. Za průměrný byt (60 m2) jsme zaplatili 4,5 mil. Kč a za 1 m2 v průměru 70 tisíc Kč.
-> Podíl nezaměstnaných osob se i přes drastické dopady na ekonomiku výrazně nezvýšil. V Brně se nezaměstnanost drží těsně nad úrovní 5 %.    
-> S loňským rokem pandemie je spojen významný pokles kriminality. Trestných činů bylo nejméně od roku 1989.
-> Naopak počet dopravních nehod klesl i přes velký pokles dopravy jen mírně. V roce 2020 bylo v Brně 2 388 dopravních nehod, které bohužel nepřežilo celkem 15 osob (což je více než v předcházejících letech).
-> Nových aut bylo v roce 2020 v Brně zaregistrováno celkem 6 246, v průměru připadá 556 aut na 1000 obyvatel.
-> Letiště odbavilo o 455 000 cestujících méně než loni.    
-> Loňský rok byl z hlediska klimatu 5. nejteplejší v historii měření (od roku 1961). Byl však rovněž 3. nejdeštivější a z vláhy se tak mohlo těšit 69 nových zelených střech o celkové výměře 9 348 m2. To odpovídá ploše velkého fotbalového hřiště.  Tyto zelené střechy finančně podpořilo město Brno, stejně jako nádrže na dešťovku – nově lidé zalévají ze 45 nádrží o objemu 286 m3 a mohou si užívat i 11 revitalizovaných vnitrobloků.
-> A trochu méně obvyklá statistika na závěr: životem v Brně nás doprovází více než 24 000 registrovaných psů.

Rozpohybujte data díky rozšířené realitě
Myšlenka použít rozšířenou realitu na výstavu nabízí větší interaktivitu s návštěvníkem, který je tak vtažen do příběhu města prostřednictvím dat. Není potřeba instalovat žádnou aplikaci, návštěvníkům stačí pouze chytrý telefon s připojením na internet.
Potom stačí jen namířit telefon na jednotlivé infografiky Zprávy o stavu města 2021. Vyzkoušet si to můžete i na QR kódu vlevo.

Kompletní Zpráva o stavu města 2021 a další informace na data.brno.cz.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.