Přeskočit na obsah

Zoo v sobotu otevře expozici lvů konžských

24. srpna 2017 2 minuty čtení
(ik) - Nová expozice lvů konžských bude v Zoo Brno slavnostně otevřena 26. srpna ve 14 hodin. Sobota je i Dnem adoptivních rodičů. Dnes oznámila zahrada také další narozená mláďata.

Expozice lvů je umístěna u Africké vesnice na samém vrcholku Mniší hory a zaujímá bezmála 5 000 čtverečních metrů. Expoziční část stavby, o rozloze přibližně 2000 čtverečních metrů, tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou. 

„Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Stavba za 17 miliónů korun byla zahájená loni v srpnu. Do zoo se lvi vracejí po čtrnácti letech. Návštěvníci se můžou těšit na pár lvů konžských, kteří dorazili do Brna v létě. Samice Kivu se narodila v Lisabonu a lev Lolek v Gdaňsku.

Surikata je jedničkou

Zoo také v rámci sobotního Dne adoptivních rodičů zdůrazní další průběžné údaje o možnostech zapojit se do tohoto programu. Adoptovat zvíře v brněnské zoo může kdokoliv, jednotlivec i firma. Příspěvek slouží na nákup krmení a nejnižší příspěvek je 500 korun na rok. Nejoblíbenějším zvířetem v brněnské zoo je surikata, následuje vlk arktický a lemur kata.

Kompletní seznam zvířat pro adopci je na webu zde.

Nové přírůstky

Pásovcům kulovitým (Tolypeutes matacus) Ricardovi a Júlii se narodilo první mládě. Malou kuličku objevili chovatelé při pravidelném vážení zvířat. Teď už má sameček Baboo 350 gramů, otevřené oči a pod dozorem matky začíná zkoumat okolí.

V zoo se vylíhla i tři mláďata turaka šedého (Crinifer piscator). Turakovití nejsou dobrými letci, zato se neobyčejně obratně pohybují ve větvích a korunách stromů. Mláďata turaka, která už vylézají z hnízdícího koše, můžou návštěvníci vidět v těchto dnech v Exotariu.

Dalším úspěchem je první odchov ledňáka obrovského (Dacelo novaeguineae). I když se jedná o druh, který se běžně v zoologických zahradách chová, výběr vhodných jedinců do páru může být obtížný. Ledňáci jsou vysoce vnitrodruhově agresivní a pokud si nepadnou hned, může dojít k vzájemným potyčkám, v některých případech končících i smrtí. Samička prostřídala hned několik partnerů, než zahnízdila. Obě mláďata jsou už opeřená a k vidění jsou v expozici.

 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.