Zoo v sobotu otevře expozici lvů konžských - Tiskový servis

Zoo v sobotu otevře expozici lvů konžských

  • 24. srpna 2017
  • 2 minuty čtení

(ik) - Nová expozice lvů konžských bude v Zoo Brno slavnostně otevřena 26. srpna ve 14 hodin. Sobota je i Dnem adoptivních rodičů. Dnes oznámila zahrada také další narozená mláďata.

Expozice lvů je umístěna u Africké vesnice na samém vrcholku Mniší hory a zaujímá bezmála 5 000 čtverečních metrů. Expoziční část stavby, o rozloze přibližně 2000 čtverečních metrů, tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou. 

„Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací,“ uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

Stavba za 17 miliónů korun byla zahájená loni v srpnu. Do zoo se lvi vracejí po čtrnácti letech. Návštěvníci se můžou těšit na pár lvů konžských, kteří dorazili do Brna v létě. Samice Kivu se narodila v Lisabonu a lev Lolek v Gdaňsku.

Surikata je jedničkou

Zoo také v rámci sobotního Dne adoptivních rodičů zdůrazní další průběžné údaje o možnostech zapojit se do tohoto programu. Adoptovat zvíře v brněnské zoo může kdokoliv, jednotlivec i firma. Příspěvek slouží na nákup krmení a nejnižší příspěvek je 500 korun na rok. Nejoblíbenějším zvířetem v brněnské zoo je surikata, následuje vlk arktický a lemur kata.

Kompletní seznam zvířat pro adopci je na webu zde.

Nové přírůstky

Pásovcům kulovitým (Tolypeutes matacus) Ricardovi a Júlii se narodilo první mládě. Malou kuličku objevili chovatelé při pravidelném vážení zvířat. Teď už má sameček Baboo 350 gramů, otevřené oči a pod dozorem matky začíná zkoumat okolí.

V zoo se vylíhla i tři mláďata turaka šedého (Crinifer piscator). Turakovití nejsou dobrými letci, zato se neobyčejně obratně pohybují ve větvích a korunách stromů. Mláďata turaka, která už vylézají z hnízdícího koše, můžou návštěvníci vidět v těchto dnech v Exotariu.

Dalším úspěchem je první odchov ledňáka obrovského (Dacelo novaeguineae). I když se jedná o druh, který se běžně v zoologických zahradách chová, výběr vhodných jedinců do páru může být obtížný. Ledňáci jsou vysoce vnitrodruhově agresivní a pokud si nepadnou hned, může dojít k vzájemným potyčkám, v některých případech končících i smrtí. Samička prostřídala hned několik partnerů, než zahnízdila. Obě mláďata jsou už opeřená a k vidění jsou v expozici.

 

Další články z rubriky