Přeskočit na obsah

Zoo Brno se inovuje. U vstupu časem zaparkuje více aut a chystají se i nové expozice

01. července 2020

Návštěva brněnské zoologické zahrady logicky začíná u vstupu – a ten už dnes příliš komfortní není. Parkovacích míst je tu málo a lidé přicházející k pokladnám kličkují mezi auty. To by se mělo časem změnit. Kromě lepšího vstupu připravují v zoo nové expozice a rozšíří i portfolio chovaných zvířat.

Rada města Brna dnes souhlasila se zpracováním investičních záměrů na několik akcí v Zoo Brno. Jeden z nich je modernizace prostoru před vstupem do zahrady.

„Zoologická zahrada na Mniší hoře se otevřela v roce 1953. Tehdy stačilo mít před vchodem jen pár parkovacích míst. Dnes jsme ale přirozeně jinde a právě nemožnost u zoo pořádně zaparkovat část návštěvníků odradí. Ani lidé, kteří přijdou pěšky, nemají vyhráno. K pokladnám míří přes parkoviště, což není bezpečné ani pro ně, ani pro řidiče. Než se dořeší otázka úplně nového vstupu s velkokapacitním parkovištěm, je potřeba zajistit vyšší komfort pro všechny u tradičního vchodu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Po úpravách se ve vstupním předprostoru zvýší počet parkovacích stání, přibudou stojany na kola a také dvě dočasná stání pro autobusy při ulici U Zoologické zahrady. Počítá se také s vybudováním nového chodníku k pokladnám, takže pěší získají vlastní trasu oddělenou od parkujících automobilů, a nové plochy pro shromažďování větších skupin (např. školních tříd). Kolem pokladen budou dále umístěny nové výstupní rotační turnikety a úschovné boxy. Předběžný odhad nákladů na tuto investiční akci činí 23 milionů korun.

Kromě vstupu pro běžné návštěvníky chce Zoo Brno vylepšit služební vjezd a technické zázemí. Především by se měla rozšířit současná jednosměrná příjezdová komunikace – v budoucnu umožní obousměrný průjezd vozidel, včetně kamionů s návěsy. Dále zde vznikne nová vrátnice a chodník pro pěší. Pro tuto investiční akci je již zpracována prováděcí projektová dokumentace, aktualizována bude v roce 2021. Letos také příslušný stavební úřad prodloužil platnost stavebního povolení do 4. dubna 2022. Náklady se předběžně odhadují na 16,5 milionu korun.

Postaví buddhistický chrám i domov pro pštrosy
Návštěvníci se mohou těšit i na novinky uvnitř areálu zoologické zahrady. Radní odsouhlasili zpracování investičních záměrů na vybudování expozice Himálaj a nové ubikace pštrosů ve výběhu Safari.

Himálaj jedinečným způsobem přiblíží oblast nejvyšších velehor světa s jejich faunou, flórou a výjimečnou kulturou. Vznikne zde několik expozic s různými druhy zvířat, např. levharty sněžnými, ovcemi modrými, supy, jaky, takiny, kiangy či makaky tibetskými.

„Součástí této investiční akce je také postavení vesnice horských pastevců. Na konci kamenité stezky vycházející z vesnice vyroste buddhistický chrám, který by měl návštěvníkům nabízet koncentrovaný duchovní zážitek. Vzhledem k charakteru a rozsahu záměru předpokládáme spolufinancování z fondů Evropské unie,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

Již je zpracována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí, 2 miliony korun za dokumentaci pro stavební povolení na první etapu z celkových čtyř zoo uhradí z prostředků přidělených na tuto akci v roce 2019 a ponechaných k využití v letošním roce. Výstavba unikátní expozice Himálaj by měla přijít na zhruba 153 milionů korun.

„A v nynějším výběhu Safari plánuje Zoo Brno nový přízemní objekt se třemi ubikacemi pštrosů, včetně přilehlých odstavných výběhů a oplocení. Rozšíří se tak portfolio chovaných druhů zvířat,“ dodal Petr Hladík.

Projektová dokumentace pro provedení stavby je již zpracována a v roce 2021 bude aktualizována. Letos také příslušný stavební úřad prodloužil platnost stavebního povolení pro tuto stavbu do 14. března 2023. Náklady by měly dosáhnout asi 5 milionů korun.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: gregorova.zuzana@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.