Přeskočit na obsah

Zoo a Lamacentrum mají novou atrakci: ekodomečky

15. srpna 2022 2 minuty čtení Zuzana Gregorová

S dopady klimatických změn na naší planetě se budou potýkat především následující generace. Hovořit o nich je proto potřeba nejen s dospělými, ale i dětmi. Hlavně pro ně jsou připraveny dřevěné domečky se zelenou střechou osazené fotovoltaickými panely v zoologické zahradě a Lamacentru na Hádech.

Brno se v Paktu starostů a primátorů zavázalo, že sníží emise CO2 a zvýší svou odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn, jako jsou dlouhotrvající sucha, vlny extrémních veder či mrazů nebo přívalové deště. Proto spustilo výzvu Připrav Brno, která cílí na občany i firmy a instituce.

Už několik let město poskytuje dotace na různé ekologické aktivity, nyní jsou otevřeny dvě výzvy – na osazování domů zelenými střechami a na efektivnější hospodaření s dešťovou vodou. Přihlásit se o příspěvek lze do 31. října. Podrobnosti najdete na webu ekodotace.brno.cz.

V pátek 12. srpna byl v zoo u horní točny vláčku slavnostně představen dřevěný ekodomeček, další stojí v Lamacentru na Hádech. Slouží jako hračka i jako názorná ukázka, jak by mohlo vypadat běžné bydlení budoucnosti – se zelenou střechou a fotovoltaickými panely. Ty napájí drobné přístroje uvnitř, v zoologické zahradě je to například hlukoměr. Návštěvníci se tak dozví, jestli se síla jejich hlasu podobá lamě nebo tygrovi.

Základy ekodomečků vybudovala městská společnost SAKO Brno, projektovou činnost mělo na starosti Vysoké učení technické v Brně, které je také postavilo. Na jejich zhotovení poskytly Lesy města Brna formou sponzorského daru v hodnotě 103 tisíc korun řezivo včetně jeho úpravy. Náklady na stavbu dosáhly 238 tisíc korun. SAKO Brno jako původní vlastník ekodomečky darovalo městu Brnu.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.