Přeskočit na obsah

Změna územního plánu v lokalitě Porgesova a třída Generála Píky jde do další fáze

03. února 2021

Brněnské zastupitelstvo schválilo v únoru loňského roku zahájení procesu pořízení změny územního plánu pro budoucí vědecko-výzkumný kampus Mendel Quarter v lokalitě Porgesova a třída Generála Píky, a to zkráceným postupem. V návaznosti na stanoviska Ministerstva kultury a městské části Královo Pole doporučili radní rozdělit pořizování změny na dvě části. První bude pokračovat v původním znění, u druhé dojde k úpravě obsahu změny.

„Cílem změny územního plánu je efektivní využití doposud nevyužitých ploch podél třídy Generála Píky, které jsou z části evidované jako brownfield na zrušeném dobývacím prostoru královopolské cihelny a ve východní výspě Královopolských strojíren. Rádi bychom zde umožnili výstavbu vědecko-výzkumného kampusu Mendel Quarter a bytů či ubytování pro zaměstnance a stážisty. Zároveň by s tímto začala postupná proměna nefunkční části Královopolských strojíren,“ uvedl radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

Proces pořízení změny územního plánu byl zahájen v únoru loňského roku. Po zpracování jejího návrhu následovalo veřejné projednání, ve kterém dotčený orgán (Ministerstvo kultury ČR) a MČ Brno – Královo Pole uplatnily požadavky na odlišné řešení. „Rozhodli jsme se změnu územního plánu rozdělit na dvě části. Pro nekonfliktní část budeme v pořizování změny pokračovat jako doposud, v rozsahu připomínkované lokality bude změna ukončena a zahájena nová, která zohlední stanoviska Ministerstva kultury a městské části Královo Pole,“ upřesnil Filip Chvátal.

Pro druhou zmiňovanou lokalitu prověří pořizovatel změny (Odbor územního plánování a rozvoje MMB) úpravu návrhu změny tak, aby zde mohly vzniknout stavby pro školství, vědu a výzkum a bydlení. „Co se týče dopravy, předpokládáme využití stávajícího vedení rampy VMO. Dále navrhneme úpravu dopravního připojení lokality, které vyplyne z kapacitního posouzení. V neposlední řadě se budeme zabývat i dostupností občanské vybavenosti,“ dodal Filip Chvátal.

Zahájení pořizování změny pro výše zmiňovanou oblast bude projednávat Zastupitelstvo města Brna na svém dalším jednání.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.