Přeskočit na obsah

Změna územního plánu umožní rozšíření soběšického hřbitova

13. ledna 2021
Kapacita hřbitova v Soběšicích je dlouhodobě nedostačující. Byl proto vypracován projekt na jeho zvětšení. Na dnešním zasedání se brněnští radní zabývali změnou územního plánu, která umožní rozšíření hřbitova.

„Hřbitov v Soběšicích je na hraně svých kapacit. Připravili jsme proto jeho rozšíření přibližně o 6 000 m?, a to do blízkého lesa. Vznikne zde tak ojedinělé místo pro poslední odpočinek – lesní hřbitov. Potřebné pozemky jsme směnili s Mendelovou univerzitou a současně se začala připravovat změna územního plánu. Ta umožní samotnou realizaci projektu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Nová část soběšického hřbitova bude situovaná do sousedního lesa. V územním plánu je tato plocha určena pro funkci lesa. „S kolegy z Odboru územního plánování a rozvoje jsme vypracovali změnu územního plánu, díky které bude dotčené území určeno jako plocha pro městskou zeleň s podrobněji stanoveným typem účelu, a to pro hřbitov. Samotný obsah změny byl schválen na konci roku 2019, následně jsme získali potřebná stanoviska, proběhlo veřejné projednání a nyní Rada města Brna doporučuje, aby změnu vydali zastupitelé na svém příštím zasedání,“ přiblížil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Samotnou investici bude mít na starosti městská organizace Správa hřbitovů města Brna. „Přípravné práce budou zahájeny v únoru letošního roku. Počítáme s tím, že by realizace mohla začít na konci května. Celkem by zde mělo vzniknout 142 hrobových míst, 730 urnových a 50 kolumbárních okének,“ dodal Petr Hladík.

Pohřebiště bude oploceno, vstup do areálu umožní návštěvníkům branka. Část oplocení bude tvořit stěna o výšce 2 m s 50 kolumbárními okénky na vnitřní straně. Součástí investice bude i oprava příjezdové komunikace a vytvoření parkovacích míst.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.