Přeskočit na obsah

Změna územního plánu umožní rozšíření soběšického hřbitova

13. ledna 2021

Kapacita hřbitova v Soběšicích je dlouhodobě nedostačující. Byl proto vypracován projekt na jeho zvětšení. Na dnešním zasedání se brněnští radní zabývali změnou územního plánu, která umožní rozšíření hřbitova.

„Hřbitov v Soběšicích je na hraně svých kapacit. Připravili jsme proto jeho rozšíření přibližně o 6 000 m?, a to do blízkého lesa. Vznikne zde tak ojedinělé místo pro poslední odpočinek – lesní hřbitov. Potřebné pozemky jsme směnili s Mendelovou univerzitou a současně se začala připravovat změna územního plánu. Ta umožní samotnou realizaci projektu,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Nová část soběšického hřbitova bude situovaná do sousedního lesa. V územním plánu je tato plocha určena pro funkci lesa. „S kolegy z Odboru územního plánování a rozvoje jsme vypracovali změnu územního plánu, díky které bude dotčené území určeno jako plocha pro městskou zeleň s podrobněji stanoveným typem účelu, a to pro hřbitov. Samotný obsah změny byl schválen na konci roku 2019, následně jsme získali potřebná stanoviska, proběhlo veřejné projednání a nyní Rada města Brna doporučuje, aby změnu vydali zastupitelé na svém příštím zasedání,“ přiblížil Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Samotnou investici bude mít na starosti městská organizace Správa hřbitovů města Brna. „Přípravné práce budou zahájeny v únoru letošního roku. Počítáme s tím, že by realizace mohla začít na konci května. Celkem by zde mělo vzniknout 142 hrobových míst, 730 urnových a 50 kolumbárních okének,“ dodal Petr Hladík.

Pohřebiště bude oploceno, vstup do areálu umožní návštěvníkům branka. Část oplocení bude tvořit stěna o výšce 2 m s 50 kolumbárními okénky na vnitřní straně. Součástí investice bude i oprava příjezdové komunikace a vytvoření parkovacích míst.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.