Přeskočit na obsah

Změna územního plánu umožní přeměnu zanedbaného areálu bývalé Zbrojovky

27. října 2020

Areál bývalé továrny Zbrojovky a motorárny Zetoru je jedním z největších brownfieldů v centru Brna. Léta nevyužívanou a zanedbanou lokalitu chce město a soukromí investoři proměnit v novou městskou čtvrť. To umožní změna územního plánu, kterou dnes projednali radní.

„Město Brno má několik stěžejních rozvojových lokalit, na které se nyní intenzivně soustředíme. Zbrojovka je přesně tím místem, které potřebuje nový impuls a zapojení do rostlého města. Po mnoha letech jednání jsme našli shodu na trase tzv. ulice Nová Dukelská jako páteřní komunikace propojující území od Tomkova náměstí přes Zbrojovku až do dalšího rozvojového území na Špitálce a v tzv. Jižní čtvrti. Nová Dukelská bude městská třída včetně samostatných pruhů pro komfortní průjezd trolejbusů, cyklistů a včetně dostatečné zeleně a komfortního veřejného prostoru pro restaurační zahrádky před živým obchodním parterem,“ uvedl Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

Navržená změna počítá nejen se vznikem třídy Nová Dukelská a s prodloužením ulice Šámalova. Území bude také propojeno cestami pro pěší a cyklisty.

„Využití zanedbaných průmyslových areálů, které se nacházejí přímo v centru města, umožní zmírnit tlak na výstavbu na zelené louce za městem, kde často naráží na odpor obyvatel, a také pomůže výrazně zlepšit obraz našeho města. Areál Zbrojovky dlouhou dobu chátral a neměl využití. Soukromí investoři v intenzivní spolupráci s městem mají v plánu celou lokalitu revitalizovat a postavit zde novou městskou čtvrť včetně nového nábřeží, základní školy, sportovního zázemí a především nového náměstí spolu s revitalizovanými původními industriálními budovami, které město chtělo zachovat. K tomu všemu je nutná změna územního plánu, která umožní výstavbu bytů, obchodů, dopravní infrastruktury nebo občanské vybavenosti. Neméně důležitou součástí oživení této části města bude vysázení nové zeleně a vybudování protipovodňových opatření,“ dodal Filip Chvátal.

Na dnešním zasedání radní doporučili, aby změnu územního plánu vydalo zastupitelstvo. Mohlo by se tak stát na jeho příštím zasedání v listopadu.

Vymezení řešeného území

Vizualizace možné budoucí podoby Nové Zbrojovky (CPI Property Group)

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 
Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.