Zítra začne další česko-německý Dialog uprostřed Evropy

  • 06. dubna 2017
  • 2 minuty čtení
(ik) – Již XXVI. česko-německá konference Dialog uprostřed Evropy se uskuteční od pátku do neděle v Brně. Letos nese podtitul: Moc slova. Klíč k porozumění světu i hříčka populistů.

Konferenci pořádá pražská Společnost Bernarda Bolzana společně s mnichovskou Ackermann-Gemeinde.

„Budeme diskutovat o moci slova a rizicích jeho zneužití, a to v souvislosti s poválečnou minulostí i při vědomí současných zápasů. Budeme se moci opřít o zkušenosti česko-německých a středoevropských vztahů posledních desetiletí,“ zdůraznil Matěj Spurný, předseda Společnosti Bernarda Bolzana.

Společnost Bernarda Bolzana si klade za cíl reflektovat soužití Čechů a Němců a podporovat dialog mezi lidmi různé politické orientace, národnosti nebo náboženského vyznání.

Jmenuje se po pražském knězi a filozofu Bernardu Bolzanovi (1781-1848).  Zdůrazňoval, že etnické a další dílčí identity nemají rozdělovat, ale mají obohacovat, překonávat historicko-politická tabu a reflektovat soužití Čechů a Němců.

Společnost Ackerman-Gemeinde se od roku 1946 zasazuje o mír a smíření v prostoru střední Evropy. Nesnaží se přitom jen o překonání bezpráví a utrpení z minulosti, ale rovněž o budování dobrých sousedských vztahů mezi Němci, Čechy a Slováky.

Vznikla sloučením členů katolických spolků a komunit Němců odsunutých po skončení druhé světové války z tehdejšího Československa. Má jméno po představiteli literárního díla Oráč a smrt (Der Ackermann und der Tod), který byl v němčině napsán okolo roku 1400 Janem ze Žatce.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít