Přeskočit na obsah

Židenická kasárna: Lidé bez domova tu získají péči i v následujících dvou letech

11. listopadu 2020

Základní hygiena, ošacení, stravování nebo sociální zázemí. Takové služby od jara poskytuje lidem bez domova Spolek křesťanské pomoci Bučovice v někdejších židenických kasárnách. Denně se postará o zhruba 50 klientů. Pomáhat jim bude moci i v následujících dvou letech, radní schválili prodloužení výpůjčky těchto prostor až do 31. prosince 2022.

„Centrum pro lidi bez přístřeší funguje v židenických kasárnách od dubna letošního roku a stejně jako u centra na Vlhké jsou s jeho provozem velmi dobré zkušenosti. Vzhledem k tomu, že se s Policií ČR povedlo vyjednat prodloužení výpůjčky jejich prostor v těchto kasárnách a že epidemiologická situace dává tušit, že budou centra potřeba i nadále, rozhodli jsme se prodloužit Spolku křesťanské pomoci Bučovice smlouvu o výpůjčce na další dva roky,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pokud by měla být činnost centra ukončena, je výpovědní doba ve smlouvě stanovena na 14 dní.

V židenických kasárnách jsou kromě tohoto centra připraveny také prostory pro lidi bez přístřeší s prokázaným onemocněním covid-19, jejichž stav ale nevyžaduje nemocniční péči. Zde nakažení samozřejmě pobývají nonstop. „Jde nyní o dvacet lůžek, které jsme v případě potřeby schopni navýšit na sto. Aktuálně jsou využita tři,“ upřesnil náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl. Tuto službu zřizuje městské Centrum sociálních služeb.

Na bezprostřední okolí kasáren systematicky dohlíží Městská policie Brno. „Strážníci sem jezdí na časté kontroly, jsou ve spojení se sociálními pracovníky a zjišťují od nich, jaká je situace a zda potřebují s něčím pomoci. K dispozici jsou v případě potíží i na zavolání. Městská policie současně v areálu instalovala mobilní kameru, podobně jako je tomu v centru pro osoby bez přístřeší ve Vlhké ulici. Díky tomu má přehled o dění u objektu celý den a může okamžitě reagovat na případné komplikace. Doposud se tady ale strážníci s problémy nesetkali a věřím, že to tak zůstane i nadále,“ uzavřela primátorka.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.