Přeskočit na obsah

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

01. června 2023

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

Realizace malby je možná díky projektu Asphalt Art Initiative, který je součástí aktivit nadace Bloomberg Philanthropies, založené bývalým starostou New Yorku Michaelem Bloombergem. „V rámci projektu Asphalt Art Initiative bylo v roce 2023 podpořeno 19 evropských měst, Brno jako jediné z České republiky. Ocenění, kterého se touto formou moravské metropoli dostalo, si vážíme i proto, že kultura a práce s veřejným prostorem patří mezi jednu z našich priorit,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Za organizací přihlášky, se kterou Brno vyhrálo, realizací výtvarné soutěže i samotného díla stojí CCEA Centrum pro středoevropskou architekturu ve spolupráci s TIC BRNO. „Žerotínovo náměstí je jedním z komunikačních uzlů města,“ tvrdí Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO: „Tento prostor patří především dětem, jež dochází do základní školy a polikliniky, které v budově Bílého domu sídlí. Zároveň je to místo vyhledávané studenty nedalekých škol i kulturní veřejností. Jsme rádi, že prostřednictvím tohoto projektu můžeme upozornit na tento jedinečný prostor v rámci Brna a nabídnout atraktivní možnosti jeho zkvalitnění.“

„Lidé si vzájemně pomáhají, starají se o své rodiny, setkávají se s přáteli, pracují na svých snech. Tyto pozitivní stránky lidstva chceme prostřednictvím malby vystihnout. Zachycené postavy budou reprezentovat různé skupiny a typy lidí, od těhotné ženy až po handicapované,” dodávají autoři díla, Patrik Antczak a Jakub Jahn. 20. června 2023 proběhne od 18:00 slavnostní představení projektu široké veřejnosti, jeho součástí bude též výtvarný́ workshop, který bude probíhat v okolí Bílého domu již od 16:00. Během něho autoři společně s rodiči a dětmi dopíšou a dokreslí prázdné cedule a transparenty. Vlastní realizace malby proběhne na přelomu května a června, konkrétně v termínu 30. 5. - 4. 6. 2023. Důležitou součástí projektu je také úprava zeleně, která vznikla ve spolupráci s krajinářskou architektkou Evou Wagnerovou a městskou částí Brno-střed. Projekt podpořil také velkoobchod www.dumbarev.cz.

Kontakt pro média

Silvie Šeborová

manažerka projektu Asphalt Art Initiative, TIC BRNO

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.