Přeskočit na obsah

Zemřela Věra Růžičková, olympijská vítězka z Londýna 1948

26. listopadu 2018 2 minuty čtení
(mak) – V sobotu 24. listopadu zemřela ve věku devadesáti let nestorka české sportovní gymnastiky a držitelka zlaté olympijské medaile Věra Růžičková.

Brněnská rodačka Věra Růžičková zahájila svoji sportovní kariéru jako úspěšná skokanka do vody nebo členka prvoligového basketbalového družstva žen v SK Židenice. Nakonec se začala plně věnovat sportovní gymnastice, kterou spoluzakládala v Sokole Brno I.

V roce 1948 získala v Londýně jako členka československého družstva gymnastek zlatou medaili; v závodě jednotlivkyň byla šestá. Rok po olympiádě přestala aktivně závodit a své zkušenosti uplatňovala jako trenérka (mj. reprezentačního družstva), organizátorka a funkcionářka v brněnských a celostátních organizacích a podílela se tak na výchově řady špičkových gymnastů a gymnastek.

Po roce 1989 se zasloužila o obnovení Sokola a stala se členkou předsednictva České obce sokolské a místostarostkou Světového svazu sokolstva. Jako členka Olympijského výboru se výrazně angažovala i v olympijském hnutí. Založila mj. regionální Český klub olympioniků v Brně a v roce 1998 byla zařazena do Síně slávy města Brna. V roce 2007 byla Věře Růžičkové udělena Cena města Brna v oblasti „sport“.

Naposledy se bývalá gymnastka objevila na veřejnosti letos v létě: na festivalu RE:PUBLIKA byl na společném sokolském a orelském cvičišti umístěn panel s jejím jménem a ona sama zde zahajovala výstavu o své přítelkyni Věře Čáslavské.

Poslední rozloučení se zesnulou Věrou Růžičkovou se uskuteční v pondělí 3. prosince ve 13:15 hodin v obřadní síni brněnského krematoria na Jihlavské ulici.  

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.