Zemřela Věra Růžičková, olympijská vítězka z Londýna 1948

  • 26. listopadu 2018
  • 2 minuty čtení
(mak) – V sobotu 24. listopadu zemřela ve věku devadesáti let nestorka české sportovní gymnastiky a držitelka zlaté olympijské medaile Věra Růžičková.

Brněnská rodačka Věra Růžičková zahájila svoji sportovní kariéru jako úspěšná skokanka do vody nebo členka prvoligového basketbalového družstva žen v SK Židenice. Nakonec se začala plně věnovat sportovní gymnastice, kterou spoluzakládala v Sokole Brno I.

V roce 1948 získala v Londýně jako členka československého družstva gymnastek zlatou medaili; v závodě jednotlivkyň byla šestá. Rok po olympiádě přestala aktivně závodit a své zkušenosti uplatňovala jako trenérka (mj. reprezentačního družstva), organizátorka a funkcionářka v brněnských a celostátních organizacích a podílela se tak na výchově řady špičkových gymnastů a gymnastek.

Po roce 1989 se zasloužila o obnovení Sokola a stala se členkou předsednictva České obce sokolské a místostarostkou Světového svazu sokolstva. Jako členka Olympijského výboru se výrazně angažovala i v olympijském hnutí. Založila mj. regionální Český klub olympioniků v Brně a v roce 1998 byla zařazena do Síně slávy města Brna. V roce 2007 byla Věře Růžičkové udělena Cena města Brna v oblasti „sport“.

Naposledy se bývalá gymnastka objevila na veřejnosti letos v létě: na festivalu RE:PUBLIKA byl na společném sokolském a orelském cvičišti umístěn panel s jejím jménem a ona sama zde zahajovala výstavu o své přítelkyni Věře Čáslavské.

Poslední rozloučení se zesnulou Věrou Růžičkovou se uskuteční v pondělí 3. prosince ve 13:15 hodin v obřadní síni brněnského krematoria na Jihlavské ulici.  

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít