Zemřela osobitá divadelnice Eva Tálská

  • 27. srpna 2020
  • 1 minuta čtení
(mak) – Ve věku 76 let dnes zemřela scenáristka, dramatička a divadelní režisérka Eva Tálská, nositelka Ceny města Brna.

Eva Tálská se narodila 19. dubna 1944 v Brně. V rodném městě také vystudovala divadelní režii na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 1967, tedy ještě v době studií, vytvořila se svými generačními druhy projekt avantgardního autorského Divadla Husa na provázku, kde inscenovala např. Šibeniční písně Ch. Morgensterna či později Máchův Máj. Už zde se projevil její svébytný divadelní výraz, který lze nazvat scénickou poezií. Dokládají to mj. Píseň o Viktorce Jaroslava Seiferta nebo vlastní autorčina scénická báseň Cirkus aneb Se mnou smrt a kůň.

Jinou linii tvorby brněnské divadelnice představovaly inscenace klasiky – např. Markéta Lazarová či Sofoklova Antigona, vytvořená v roce 1989 jako reakce na „Palachův týden“. Záslužná byla její práce s mladými lidmi ve Studiu Dům, založeném na počátku 90. let jako alternativní divadelní škola.

Eva Tálská spojila svůj profesní život s Brnem, svojí tvorbou, která vynikala osobitou poetikou, však hranice města přesahovala a spoluvytvářela podobu současného českého divadla. V roce 2007 se stala nositelkou Ceny města Brna v oblasti dramatické umění.

Poslední rozloučení se zesnulou se uskuteční v pondělí 7. září ve 14 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít