Přeskočit na obsah

Zemřela osobitá divadelnice Eva Tálská

27. srpna 2020 1 minuta čtení
(mak) – Ve věku 76 let dnes zemřela scenáristka, dramatička a divadelní režisérka Eva Tálská, nositelka Ceny města Brna.

Eva Tálská se narodila 19. dubna 1944 v Brně. V rodném městě také vystudovala divadelní režii na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 1967, tedy ještě v době studií, vytvořila se svými generačními druhy projekt avantgardního autorského Divadla Husa na provázku, kde inscenovala např. Šibeniční písně Ch. Morgensterna či později Máchův Máj. Už zde se projevil její svébytný divadelní výraz, který lze nazvat scénickou poezií. Dokládají to mj. Píseň o Viktorce Jaroslava Seiferta nebo vlastní autorčina scénická báseň Cirkus aneb Se mnou smrt a kůň.

Jinou linii tvorby brněnské divadelnice představovaly inscenace klasiky – např. Markéta Lazarová či Sofoklova Antigona, vytvořená v roce 1989 jako reakce na „Palachův týden“. Záslužná byla její práce s mladými lidmi ve Studiu Dům, založeném na počátku 90. let jako alternativní divadelní škola.

Eva Tálská spojila svůj profesní život s Brnem, svojí tvorbou, která vynikala osobitou poetikou, však hranice města přesahovala a spoluvytvářela podobu současného českého divadla. V roce 2007 se stala nositelkou Ceny města Brna v oblasti dramatické umění.

Poslední rozloučení se zesnulou se uskuteční v pondělí 7. září ve 14 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.