V pondělí 12. srpna 2024 odešel ve věku nedožitých 89 let hudební skladatel, varhaník a pedagog Zdeněk Pololáník, který žil a tvořil v Ostrovačicích, ale svým dílem je spjat také s rodným Brnem. V roce 2022 se stal nositelem Ceny města Brna.
Zdeněk Pololáník se narodil 25. října 1935 v Brně. Absolvoval zdejší konzervatoř, skladbu následně studoval nejdříve soukromě a poté na JAMU. V 60. letech byl členem avantgardní brněnské skladatelské Skupiny A. V té době vytvořil jednu z prvních elektronických skladeb v tehdejším Československu.
Základním znakem jeho celosvětově přijímané hudby se postupně stalo poselství naděje a jasu, zakotvené v hluboké víře v Boha, kterému se nikdy nezpronevěřil, i když mu to za socialistické éry komplikovalo život. Jako ředitel kůru a varhaník působil v Ostrovačicích u Brna, kde žil, v letech 1990–1994 byl také varhaníkem brněnské katedrály sv. Petra a Pavla.
Pololáníkův žák skladatel Pavel Smutný výše uvedené skutečnosti potvrdil, když o něm napsal: „Ačkoliv byl od nástupu normalizace až do roku 1989 v oficiální nemilosti, neohroženě hájil svou samostatnou a mravně pevnou pozici a nebál se ani v těch nejhorších letech psát duchovní díla a vykonávat funkci varhaníka a sbormistra v kostele v Ostrovačicích. Nikdy s režimem nekolaboroval a svou pevnou, křesťanskou vírou podloženou mravní autoritou byl i v těchto nelehkých dobách oporou pro mnohé kolegy a známé.“
Tvorba Zdeňka Pololáníka obsáhla široké spektrum oblastí a žánrů. Vedle oratorií, kantát, liturgických a sborových skladeb a hymnů patří k vrcholům jeho tvorby s duchovní tematikou opera Noc plná světla z roku 2013 na námět Claudelova dramatu Zvěstování Panně Marii. Skládal klasická koncertní díla, balety, muzikály a hudbu filmovou, scénickou, k televizním seriálům i rozhlasovým hrám. Své bohaté tvůrčí zkušenosti předával také mladým hudebníkům při soukromých lekcích i na JAMU, kde založil Kabinet duchovní hudby.
Byl držitelem mnoha ocenění, jeho jméno nese mezinárodní varhanní festival v České Třebové nebo hudební přehlídka v Tišnově. Za neutuchající hudební invenci, tvůrčí autenticitu a nápaditost vyrůstající z moravských kořenů, které ho řadí k našim předním soudobým skladatelům, jejichž dílo obohacuje českou i světovou hudební pokladnici, byla Zdeňku Pololáníkovi v roce 2022 udělena Cena města Brna. Jeho pokračovateli na hudební scéně se stali dcera, varhanice Jana Kubová-Pololáníková, a syn, dirigent, aranžér a skladatel Petr Pololáník.