Zemřel významný představitel českého a světového šperkařství Jiří Drlík

  • 20. prosince 2021
  • 1 minuta čtení
(mak) – Ve čtvrtek 16. prosince zemřel ve věku 83 let zlatnický mistr Jiří Drlík, nositel Ceny města Brna, který patřil k nejvýraznějším osobnostem českého i světového šperkařství.

Jiří Drlík se narodil 13. července 1938 v Brně, s nímž také spojil – vedle četných aktivit v zahraničí – celou svoji dlouholetou uměleckou kariéru. Studoval na brněnské Škole umělecké kovovýroby, kde si osvojil základní technologické postupy při práci a zpracovávání drahých kovů, a později dálkově absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně. Poté se stal jednou ze zakladatelských osobností československého uměleckého šperkařství a rozhodujícím a nezaměnitelným způsobem se podílel na utváření jeho podoby. 

Hlavní Drlíkovou předností bylo ideální spojení znalostí zkušeného zlatníka s mimořádným výtvarným talentem a invencí i sochařským vnímáním. Účastnil se celé řady československých i zahraničních přehlídek šperků a jeho dílo je bohatě zastoupené v českých i zahraničních veřejných i soukromých sbírkách. Není pochyb o tom, že si tak navždy zajistil pevnou pozici mezi představiteli evropského klasického šperkařství. V roce 2012 se Jiří Drlík stal nositelem Ceny města Brna v oblasti užitého umění.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 23. prosince 2021 v 11:45 hodin v obřadní síni brněnského krematoria.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít