Přeskočit na obsah

Zemřel výrazný představitel brněnské hudební scény Pavel Blatný

21. ledna 2021 2 minuty čtení
(mak) – Ve věku 89 let zemřel ve středu 20. ledna Pavel Blatný, skladatel, pianista, dirigent, literát, hudební dramaturg a redaktor, který patřil k významným osobnostem české a moravské, respektive brněnské hudební scény 2. poloviny 20. století. Za svoji tvorbu byl mnohokrát oceněn, v roce 1999 se stal také nositelem Ceny města Brna.

Pavel Blatný se narodil 14. září 1931 v Brně, kde absolvoval konzervatoř a poté obor hudební věda na Masarykově univerzitě. Své vzdělání si prohlubovat také v Německu a ve Spojených státech amerických. Od roku 1963 do roku 1992, kdy odešel do důchodu, pracoval v brněnském studiu Československé televize, nejdříve jako dramaturg, později řídil hudební redakci. Na konci 70. let začal vyučovat na Janáčkově akademii múzických umění.

Na svém kontě má přes pět set hudebních děl nejrůznějších žánrů. Nejprve psal skladby orchestrální a komorní, od šedesátých let se snažil o spojení principů jazzové a vážné hudby, např. ve skladbě Koncert pro jazzorchestr z roku 1964 nebo ve skladbě Pour Ellis pro trubku a jazzový orchestr (1966). Těmito a dalšími úspěšnými kompozicemi se zařadil mezi světoznámé představitele tzv. třetího proudu. V osmdesátých letech upoutal pozornost kantátami na texty Karla Jaromíra Erbena – Vrba, Štědrý den, Polednice, Vodník. V devadesátých letech se zajímal o syntézu rocku a nové hudby. Z tohoto tvůrčího období lze uvést skladbu Play jazz, play rock, play new music z roku 1997. Tvořil také scénickou hudbu pro divadlo, film, televizi a rozhlas. Svá díla často sám prováděl jako interpret – dirigent nebo klavírista. Jeho symfonické skladby zazněly například na festivalech v Atlantě (1992), Tokiu a v New Yorku (1993).

Pro Pavla Blatného jako literáta byl pak nejpříznačnější formou vyjádření hudební fejeton, kde vedle jazykové virtuozity a humoru uplatnil také svou muzikantskou erudici. Jeho fejetony, které sám nazýval feje-tóny, vyšly i knižně.

K mnoha tuzemským i zahraničním oceněním brněnského hudebníka a publicisty přibyla v roce 1999 také Cena města Brna.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Mohlo by vás dále zajímat

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Nejnovější články

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.