Přeskočit na obsah

Zemřel výrazný představitel brněnské hudební scény Pavel Blatný

21. ledna 2021 2 minuty čtení
(mak) – Ve věku 89 let zemřel ve středu 20. ledna Pavel Blatný, skladatel, pianista, dirigent, literát, hudební dramaturg a redaktor, který patřil k významným osobnostem české a moravské, respektive brněnské hudební scény 2. poloviny 20. století. Za svoji tvorbu byl mnohokrát oceněn, v roce 1999 se stal také nositelem Ceny města Brna.

Pavel Blatný se narodil 14. září 1931 v Brně, kde absolvoval konzervatoř a poté obor hudební věda na Masarykově univerzitě. Své vzdělání si prohlubovat také v Německu a ve Spojených státech amerických. Od roku 1963 do roku 1992, kdy odešel do důchodu, pracoval v brněnském studiu Československé televize, nejdříve jako dramaturg, později řídil hudební redakci. Na konci 70. let začal vyučovat na Janáčkově akademii múzických umění.

Na svém kontě má přes pět set hudebních děl nejrůznějších žánrů. Nejprve psal skladby orchestrální a komorní, od šedesátých let se snažil o spojení principů jazzové a vážné hudby, např. ve skladbě Koncert pro jazzorchestr z roku 1964 nebo ve skladbě Pour Ellis pro trubku a jazzový orchestr (1966). Těmito a dalšími úspěšnými kompozicemi se zařadil mezi světoznámé představitele tzv. třetího proudu. V osmdesátých letech upoutal pozornost kantátami na texty Karla Jaromíra Erbena – Vrba, Štědrý den, Polednice, Vodník. V devadesátých letech se zajímal o syntézu rocku a nové hudby. Z tohoto tvůrčího období lze uvést skladbu Play jazz, play rock, play new music z roku 1997. Tvořil také scénickou hudbu pro divadlo, film, televizi a rozhlas. Svá díla často sám prováděl jako interpret – dirigent nebo klavírista. Jeho symfonické skladby zazněly například na festivalech v Atlantě (1992), Tokiu a v New Yorku (1993).

Pro Pavla Blatného jako literáta byl pak nejpříznačnější formou vyjádření hudební fejeton, kde vedle jazykové virtuozity a humoru uplatnil také svou muzikantskou erudici. Jeho fejetony, které sám nazýval feje-tóny, vyšly i knižně.

K mnoha tuzemským i zahraničním oceněním brněnského hudebníka a publicisty přibyla v roce 1999 také Cena města Brna.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.