Přeskočit na obsah

Zemřel sochař Zdeněk Macháček

11. listopadu 2020 1 minuta čtení
(mak) – Ve věku 95 let zemřel včera nestor brněnských sochařů Zdeněk Macháček, nositel Ceny města Brna.

Zdeněk Macháček se narodil v roce 1925 v Brně. Z kádrových důvodů mu nebylo umožněno dokončit studia na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a nebyl přijat ani na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, v roce 1952 však absolvoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Brně. Hned poté se zapojil do brněnského výtvarného a kulturního života. Stal se zakládajícím členem skupiny Parabola, byl členem brněnského tvůrčího sdružení Q a Horáckého klubu výtvarných umělců. Spoluzaložil a organizoval mezinárodní sochařské sympozium Dřevěná plastika ve Žďáru nad Sázavou.

V sochařské tvorbě se Zdeněk Macháček orientoval na výtvarné využití dřeva a své komorní plastiky i vyzrálá monumentální díla pak prezentoval na desítkách samostatných výstav doma i v zahraničí. Významná byla i jeho tvorba pro architekturu, a to jak v urbanistickém prostoru, tak v interiérech. K nejdůležitějším patří plastiky zvířat v pavilonu Anthropos, Ptáci v areálu brněnského výstaviště, monumentální polychromovaná reliéfní stěna v Business Centru v Brně a další. Jeho dílo je zastoupeno v galeriích a muzeích u nás i v zahraničí.

V roce 2005 byla Zdeňku Macháčkovi udělena Cena města Brna v oblasti výtvarné umění.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.