Zemřel malíř Miroslav Štolfa

  • 28. února 2018
  • 2 minuty čtení
(mad) – Včera, v pondělí 26. února, zemřel doc. ak. malíř Miroslav Štolfa, držitel Ceny města Brna za rok 1999 v oblasti výtvarné umění. Rozloučení s tímto významným umělcem a pedagogem se koná v úterý 6. března v 11.00 hod. v Obřadní síni krematoria na Jihlavské ulici.

Docent Miroslav Štolfa se narodil 11. srpna 1930 v Brně. Maturoval na reálném gymnáziu, odborné vzdělání získal na Pedagogické a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po ukončení studia pracoval jako středoškolský profesor na pedagogických školách v Boskovicích, Tišnově a Brně. Dlouhá léta vyučoval na olomoucké univerzitě a později na brněnské pedagogické fakultě.

Během 60. let podnikl řadu studijních cest do zahraničí a navštívil téměř celou Evropu. V roce 1963 se stal jedním ze zakladatelů Tvůrčí skupiny Parabola, jejímž iniciátorem byl Václav Zykmund. Ta postupně zanikla na konci 60. let, když nejprve splynula s Blokem brněnských tvůrčích skupin, jenž ale podlehl normalizačnímu tlaku.

V 80. letech Štolfa opustil pedagogickou činnost a věnoval se nadále již pouze umění. Stál u zrodu uskupení TT klub, jehož umělecké kvality jsou uznávány i v mezinárodním měřítku. V roce 1992 se podílel na založení Ústavu výtvarných umění na Fakultě architektury VUT v Brně.

Vystavoval na 140 kolektivních výstavách, z toho na 40 zahraničních. Jeho díla zdobí například Moravskou galerii v Brně, Národní galerii v Praze či Albertinu ve Vídni. Ve svém umění se inspiroval především technickým pokrokem jako spolutvůrcem životního prostředí v mnoha polohách – od nadšeného obdivu po skeptickou ztrátu iluzí. Je držitelem řady ocenění, například zmíněné Ceny města Brna nebo Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít