Zemřel malíř Miroslav Štolfa - Tiskový servis

Zemřel malíř Miroslav Štolfa

  • 28. února 2018
  • 2 minuty čtení

(mad) – Včera, v pondělí 26. února, zemřel doc. ak. malíř Miroslav Štolfa, držitel Ceny města Brna za rok 1999 v oblasti výtvarné umění. Rozloučení s tímto významným umělcem a pedagogem se koná v úterý 6. března v 11.00 hod. v Obřadní síni krematoria na Jihlavské ulici.

Zemřel malíř Miroslav Štolfa

Zemřel malíř Miroslav Štolfa

Docent Miroslav Štolfa se narodil 11. srpna 1930 v Brně. Maturoval na reálném gymnáziu, odborné vzdělání získal na Pedagogické a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po ukončení studia pracoval jako středoškolský profesor na pedagogických školách v Boskovicích, Tišnově a Brně. Dlouhá léta vyučoval na olomoucké univerzitě a později na brněnské pedagogické fakultě.

Během 60. let podnikl řadu studijních cest do zahraničí a navštívil téměř celou Evropu. V roce 1963 se stal jedním ze zakladatelů Tvůrčí skupiny Parabola, jejímž iniciátorem byl Václav Zykmund. Ta postupně zanikla na konci 60. let, když nejprve splynula s Blokem brněnských tvůrčích skupin, jenž ale podlehl normalizačnímu tlaku.

V 80. letech Štolfa opustil pedagogickou činnost a věnoval se nadále již pouze umění. Stál u zrodu uskupení TT klub, jehož umělecké kvality jsou uznávány i v mezinárodním měřítku. V roce 1992 se podílel na založení Ústavu výtvarných umění na Fakultě architektury VUT v Brně.

Vystavoval na 140 kolektivních výstavách, z toho na 40 zahraničních. Jeho díla zdobí například Moravskou galerii v Brně, Národní galerii v Praze či Albertinu ve Vídni. Ve svém umění se inspiroval především technickým pokrokem jako spolutvůrcem životního prostředí v mnoha polohách – od nadšeného obdivu po skeptickou ztrátu iluzí. Je držitelem řady ocenění, například zmíněné Ceny města Brna nebo Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění.

Další články z rubriky