Přeskočit na obsah

Zemřel malíř Miroslav Štolfa

28. února 2018 2 minuty čtení
(mad) – Včera, v pondělí 26. února, zemřel doc. ak. malíř Miroslav Štolfa, držitel Ceny města Brna za rok 1999 v oblasti výtvarné umění. Rozloučení s tímto významným umělcem a pedagogem se koná v úterý 6. března v 11.00 hod. v Obřadní síni krematoria na Jihlavské ulici.

Docent Miroslav Štolfa se narodil 11. srpna 1930 v Brně. Maturoval na reálném gymnáziu, odborné vzdělání získal na Pedagogické a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po ukončení studia pracoval jako středoškolský profesor na pedagogických školách v Boskovicích, Tišnově a Brně. Dlouhá léta vyučoval na olomoucké univerzitě a později na brněnské pedagogické fakultě.

Během 60. let podnikl řadu studijních cest do zahraničí a navštívil téměř celou Evropu. V roce 1963 se stal jedním ze zakladatelů Tvůrčí skupiny Parabola, jejímž iniciátorem byl Václav Zykmund. Ta postupně zanikla na konci 60. let, když nejprve splynula s Blokem brněnských tvůrčích skupin, jenž ale podlehl normalizačnímu tlaku.

V 80. letech Štolfa opustil pedagogickou činnost a věnoval se nadále již pouze umění. Stál u zrodu uskupení TT klub, jehož umělecké kvality jsou uznávány i v mezinárodním měřítku. V roce 1992 se podílel na založení Ústavu výtvarných umění na Fakultě architektury VUT v Brně.

Vystavoval na 140 kolektivních výstavách, z toho na 40 zahraničních. Jeho díla zdobí například Moravskou galerii v Brně, Národní galerii v Praze či Albertinu ve Vídni. Ve svém umění se inspiroval především technickým pokrokem jako spolutvůrcem životního prostředí v mnoha polohách – od nadšeného obdivu po skeptickou ztrátu iluzí. Je držitelem řady ocenění, například zmíněné Ceny města Brna nebo Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.

Zdena Zábranská; foto: MMB
Zemřela básnířka Zdena Zábranská

Ve středu 21. září se uzavřel život Zdeny Zábranské. Výrazná autorka současné české poezie, dlouholetá redaktorka brněnského nakladatelství Blok a nositelka Ceny města Brna zemřela ve věku 82 let.

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.