Přeskočit na obsah

Zemřel jazykovědec Dušan Šlosar

24. srpna 2020 2 minuty čtení
(mak) – V úterý 18. srpna zemřel ve věku nedožitých 90 let Dušan Šlosar, emeritní profesor Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a nositel Ceny města Brna.

Bohemista světového renomé a popularizátor českého jazyka Dušan Šlosar se narodil 18. listopadu 1930 ve Staříči. Na Filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity vystudoval českou a ruskou filologii a poté svůj další život spojil s Brnem. Nastoupil do dialektologického oddělení místní pobočky Ústavu pro jazyk český ČSAV, kde participoval na vzniku Českého jazykového atlasu. Poté se vrátil na filozofickou fakultu a po celou svou aktivní kariéru tady přednášel historickou mluvnici češtiny, vývoj spisovné češtiny a českou dialektologii. Získal zde také všechny své vědecké a vědecko-pedagogické tituly, ačkoliv jeho karierní postup byl vinou politických tenzí před rokem 1989 ztížen.

V nových poměrech se profesor Šlosar stal vedoucím fakultního Ústavu českého jazyka, členem vědecké rady, předsedou akademického senátu a po odchodu do důchodu emeritním profesorem fakulty. Doma i během působení v zahraničí vychoval několik generací bohemistů. Historii češtiny se věnoval v monografických pracích i četných studiích. Je spoluautorem Historické mluvnice češtiny, autorsky se podílel na proslulé brněnské Příruční mluvnici češtiny či na mezinárodně ceněném Encyklopedickém slovníku češtiny. Českou řeč také popularizoval, oblíbené jsou jeho knižní soubory Tisíciletá, Jazyčník či Otisky.

Za neúnavnou vědeckou i popularizační práci ve prospěch českého jazyka, kterou přispíval ke kultivaci jeho uživatelů, byla profesoru Dušanu Šlosarovi v roce 2018 udělena Cena města Brna v oblasti společenských věd.

Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.