Přeskočit na obsah

Zemřel fotograf a přítel brněnských divadelníků Josef „Jef“ Kratochvil

05. března 2018 2 minuty čtení
(AKTUALIZOVÁNO 6. 3.) (mak) – V neděli 4. března osiřel fotoaparát Josefa Kratochvila. Významný brněnský umělecký a divadelní fotograf, držitel Ceny města Brna za rok 2013, který od 70. let používal pseudonym Jef, zemřel ve věku nedožitých 75 let. Zavzpomínat na něj mohou lidé v pátek dopoledne v Městském divadle, poslední rozloučení proběhne týž den odpoledne v brněnském krematoriu.

Jef Kratochvil se narodil 30. června 1943 v Ivančicích, kde se jeho matka ukrývala při bombardování Brna, ale celým svým osobním i profesním životem zůstal spjatý s Brnem. V mládí získal profesionální zkušenosti u firmy Kodak v Německu. V 70. letech byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu brněnského Divadla Husa na provázku a svým dílem přispěl k úspěchu tohoto fenoménu.

Ve své nedávno vydané publikaci Provázek skromně uvedl: „Tento soubor fotografií není historickou kronikou a neklade si za cíl představit Divadlo Husa na provázku chronologicky se všemi událostmi a premiérami. Od toho jsou povolanější (byl jsem jen obyčejný, byť okouzlený divák s fotoaparátem). Jedná se o hold lidem, umělcům, kteří v letech tvrdé normalizace měli tu odvahu a sílu připravit pro své vnímavé diváky pocit svobody a radosti.“

S podobnou pokorou a obdivem přistupoval i ke všem ostatním umělcům a významným osobnostem, které fotografoval. Navázal spolupráci s rockovými skupinami, pro něž vytvářel reklamní fotografie, plakáty i obaly desek. Od 80. let bylo jeho působení spojeno se scénou Městského divadla Brno. Prosadil zde tvorbu divadelních plakátů, od roku 1995 spoluvytvářel divadelní časopis Dokořán, podílel se na vzniku originálních divadelních programů či ročenek.

Kratochvil uspořádal několik desítek samostatných výstav a vydal více než 20 publikací, které se zdaleka netýkají jen divadelní fotografie. Patří mezi ně například i Prameny Vltavy, Manhattan, New York nebo Legendy folku a country. V roce 1999 byl jako jediný divadelní fotograf nominován na Cenu Alfréda Radoka. Za rozsáhlou a kvalitní uměleckou tvorbu, která jej řadí k legendám brněnského kulturního prostředí, byla Jefu Kratochvilovi za rok 2013 udělena Cena města Brna v oblasti výtvarné umění a design.

Vzpomínkový akt se koná v pátek 9. března od 11 hodin v Hudební scéně Městského divadla na Lidické ulici. Poslední rozloučení se zesnulým bude v pátek odpoledne v 15.30 v Obřadní síni krematoria na Jihlavské ulici.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.

Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou
Faktor K i Káznice 250. Bývalá věznice na Cejlu žije kulturou

Mezi mnoha letošními důležitými výročími by neměla zapadnout připomínka 250 let od položení základního kamene Káznice na Cejlu. Pohled do historie a hlavně nástin budoucnosti přinese od 5. do 8. října akce Faktor K. Ve čtvrtek 6. října se koná akce Káznice 250. Ta má omezenou kapacitu, a proto je nutná registrace zde. 

Budova hlavního nádraží v Brně
Den architektury ukazuje Brno v mnoha kontextech

Nebourej, transformuj! je motto letošního Dne architektury, který se koná od 30. září do 6. října. Na programu je opět mnoho procházek, výstav a workshopů, díky nimž poznáte tvář Brna z jiné strany. Očím veřejnosti se otevřou prostory standardně nepřístupné. Souběžně s Dnem architektury probíhá v kině Art festival Film a architektura.