Zemřel fotograf a přítel brněnských divadelníků Josef „Jef“ Kratochvil

  • 05. března 2018
  • 2 minuty čtení
(AKTUALIZOVÁNO 6. 3.) (mak) – V neděli 4. března osiřel fotoaparát Josefa Kratochvila. Významný brněnský umělecký a divadelní fotograf, držitel Ceny města Brna za rok 2013, který od 70. let používal pseudonym Jef, zemřel ve věku nedožitých 75 let. Zavzpomínat na něj mohou lidé v pátek dopoledne v Městském divadle, poslední rozloučení proběhne týž den odpoledne v brněnském krematoriu.

Jef Kratochvil se narodil 30. června 1943 v Ivančicích, kde se jeho matka ukrývala při bombardování Brna, ale celým svým osobním i profesním životem zůstal spjatý s Brnem. V mládí získal profesionální zkušenosti u firmy Kodak v Německu. V 70. letech byl jedním z těch, kteří stáli u zrodu brněnského Divadla Husa na provázku a svým dílem přispěl k úspěchu tohoto fenoménu.

Ve své nedávno vydané publikaci Provázek skromně uvedl: „Tento soubor fotografií není historickou kronikou a neklade si za cíl představit Divadlo Husa na provázku chronologicky se všemi událostmi a premiérami. Od toho jsou povolanější (byl jsem jen obyčejný, byť okouzlený divák s fotoaparátem). Jedná se o hold lidem, umělcům, kteří v letech tvrdé normalizace měli tu odvahu a sílu připravit pro své vnímavé diváky pocit svobody a radosti.“

S podobnou pokorou a obdivem přistupoval i ke všem ostatním umělcům a významným osobnostem, které fotografoval. Navázal spolupráci s rockovými skupinami, pro něž vytvářel reklamní fotografie, plakáty i obaly desek. Od 80. let bylo jeho působení spojeno se scénou Městského divadla Brno. Prosadil zde tvorbu divadelních plakátů, od roku 1995 spoluvytvářel divadelní časopis Dokořán, podílel se na vzniku originálních divadelních programů či ročenek.

Kratochvil uspořádal několik desítek samostatných výstav a vydal více než 20 publikací, které se zdaleka netýkají jen divadelní fotografie. Patří mezi ně například i Prameny Vltavy, Manhattan, New York nebo Legendy folku a country. V roce 1999 byl jako jediný divadelní fotograf nominován na Cenu Alfréda Radoka. Za rozsáhlou a kvalitní uměleckou tvorbu, která jej řadí k legendám brněnského kulturního prostředí, byla Jefu Kratochvilovi za rok 2013 udělena Cena města Brna v oblasti výtvarné umění a design.

Vzpomínkový akt se koná v pátek 9. března od 11 hodin v Hudební scéně Městského divadla na Lidické ulici. Poslední rozloučení se zesnulým bude v pátek odpoledne v 15.30 v Obřadní síni krematoria na Jihlavské ulici.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít