Poslední rozloučení s generálem Bočkem doprovodí i stíhačky - Tiskový servis

Poslední rozloučení s generálem Bočkem doprovodí i stíhačky

  • 03. dubna 2023
  • 2 minuty čtení
  • Markéta Žáková

(AKTUALIZACE 3. 4. 2023: V rámci posledního rozloučení se zesnulým válečným veteránem armádním generálem Emilem Bočkem přeletí 4. dubna mezi 14. a 15. hodinou nad Brnem vojenské vrtulníky.)

(27. března 2023) V sobotu 25. března se uzavřela dlouhá a bohatá životní cesta válečného veterána Emila Bočka. Jako příslušník RAF společně s dalšími československými letci a vojáky zásadním způsobem za druhé světové války přispěl k definitivní porážce nacistického Německa. Jeho rodné město Brno, kde prožil celý svůj život, si ho vážilo jako jednoho z nejvýznamnějších občanů a svou úctu mu vyjádřilo udělením Ceny města Brna a poté i čestného občanství.  

Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková
Emil Boček při předávání Ceny města Brna. Foto: M. Schmerková

Emil Boček se narodil 25. února 1923 v Brně. V září 1938 se začal učit strojním zámečníkem. V roce 1939 však ilegálně opustil protektorát a podařilo se mu vstoupit do československé zahraniční armády ve Francii. Po francouzské kapitulaci byl evakuován do Velké Británie a stal se jedním z nejmladších příslušníků britského Královského letectva (RAF). Působil zde nejdříve jako letecký mechanik, po absolvování leteckého výcviku byl v říjnu 1944 přidělen k letce B slavné 310. československé stíhací perutě RAF, se kterou absolvoval 26 operačních letů. Za bojovou činnost byl oceněn britskými a československými vyznamenáními.

Jako příslušník nekomunistického odboje se však po válce stal nepohodlným a v březnu 1946 byl z armády na vlastní žádost propuštěn. Poté v Brně pracoval jako automechanik a později jako soustružník. Po listopadu 1989 byl Emil Boček v rámci morální a politické rehabilitace postupně povyšován až do hodnosti armádního generála. V roce 2010 ho prezident Václav Klaus vyznamenal Řádem bílého lva III. třídy a v roce 2019 mu prezident Miloš Zeman propůjčil Řád bílého lva I. třídy.

Dokud to generálu Bočkovi dovolilo zdraví, byl stále činný v Československé obci legionářské a ve Sdružení bývalých příslušníků RAF a aktivně se podílel na dění v Brně. S nevyčerpatelnou energií předával své zkušenosti z boje za obnovení naší svobody a demokracie na setkáních a besedách mladé generaci a přispíval tak k reflexi a pochopení novodobých dějin naší země. V roce 2016 mu byla udělena Cena města Brna za zásluhy o svobodu a demokracii a v roce 2017 se stal čestným občanem města Brna.

Další články z rubriky