Přeskočit na obsah

Zemřel emeritní člen Janáčkova kvarteta Adolf Sýkora

19. září 2023 2 minuty čtení Markéta Žáková

Ve věku 92 let dnes zemřel člen legendární sestavy Janáčkova kvarteta, houslista, pedagog, propagátor Leoše Janáčka a nositel Ceny města Brna Adolf Sýkora. 

Profesor Adolf Sýkora se narodil 5. května 1931 v Brně. Už během studia houslí na Janáčkově akademii múzických umění se stal členem Janáčkova kvarteta, v němž působil v letech 1952–1993, tedy 41 let. Kvarteto ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka brzo získalo celosvětové renomé, koncertovalo ve více než 50 zemích a odneslo si řadu ocenění. Pozoruhodné a ve světě nezvyklé bylo, že jeho členové nastudovali domácí i zahraniční repertoár zpaměti a mohli se tak plně soustředit na dokonalou interpretaci.

Adolf Sýkora se věnoval také sólové kariéře, vystupoval s orchestrem nebo v komorním duu s doprovodem klavíru, nahrával s Českým rozhlasem či Supraphonem.

Na svou almu mater se v letech 1963–2010 vrátil jako pedagog, vyučoval housle a komorní hudbu na Hudební fakultě JAMU. Mimo jiné zde formoval několik špičkových komorních souborů, např. Graffovo kvarteto, Korngold Quartet a jiné.

Profesor Sýkora propagoval osobnost a dílo Leoše Janáčka: jako člen Fondu a Nadace Leoše Janáčka a předseda jejich správních rad se zasloužil o Janáčkův památník v Hukvaldech a v Brně na Smetanově ulici, o souborné kritické vydání jeho děl a o ochranu jejich autorských práv.

V roce 2004 byla Adolfu Sýkorovi za zásluhy v oblasti hudby a šíření dobrého jména brněnské kultury doma i ve světě udělena Cena města Brna.

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.