Zemřel brněnský rodák a pionýr videoartu Woody Bohuslav Vašulka

  • 23. prosince 2019
  • 2 minuty čtení
(mak) – V pátek 20. prosince zemřel v Santa Fe v Novém Mexiku v USA světově uznávaný průkopník videoartu Woody Bohuslav Vašulka. Brněnskému rodákovi a nositeli Ceny města Brna bylo 82 let.

Woody Bohuslav Vašulka se narodil 20. ledna 1937 v Brně. V roce 1965 odešel se svou ženou Steinou do New Yorku. Tady manželé počátkem 70. let založili proslulé multimediální centrum The Kitchen, kde vystupovali umělci jako Philip Glass, John Lennon, Herbie Hancock a další.

V roce 1980 se manželé přestěhovali do Santa Fe v Novém Mexiku, kde stáli u zrodu výzkumného a výukového institutu The Art and Science Laboratory. Woody experimentoval s elektronickým zvukem a videem a věnoval se výzkumu počítačů a digitálního prostoru, účastnil se řady významných světových přehlídek a získal četná ocenění.

V mezinárodním kontextu náleží Woody Vašulka k uznávaným pionýrům videoartu, elektronického a interaktivního umění. Vzhledem ke světovému uměleckému věhlasu a nepopiratelnému vlivu na současné české audiovizuální umění obdržel čestné doktoráty na univerzitách v San Francisku, Praze a Brně a Cenu města Brna za rok 2014.

Význam a rozsah Vašulkova díla si Brno připomnělo na podzim roku 2016 u příležitosti blížících se osmdesátých narozenin umělce výstavou Mystery of Memory (Muzeum města Brna). V lednu 2017 na ni navázala Moravská galerie, která ve své stálé expozici ART IS HERE zpřístupnila zrekonstruované dílo Light Revisited – Noisefields.

V říjnu 2018 zavítal Woody Bohuslav Vašulka v doprovodu své ženy a spolutvůrkyně do Brna, aby v Domě umění slavnostně otevřeli Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno inspirované jejich dílem.

Brněnská instituce je obdobou newyorské The Electronic Kitchen. Propojuje raná díla elektronických médií s živou uměleckou současností, pečuje o jedinečný archiv manželů Vašulkových a na lokální i mezinárodní úrovni rozvíjí jejich odkaz prostřednictvím současné tvorby.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít