Zemřel architekt Ivan Ruller, držitel Ceny města Brna

  • 26. března 2018
  • 1 minuta čtení
(ik) – Ve věku 91 let zemřel v neděli profesor architekt Ivan Ruller, držitel Ceny města Brna pro rok 1994 v oblasti architektura a urbanismus.

Podílel se na více než 500 projektech. Mezi jeho nejznámější v Brně patří Janáčkovo divadlo, hala Rondo, pavilon E na výstavišti a obřadní síň v Židenicích.

Ivan Ruller byl žákem architektů Bohuslava Fuchse a Bedřicha Rozehnala. Silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. Od roku 1952 působil v různých architektonických kancelářích a vedl i Ústav veřejných staveb.

Po jmenování profesorem v letech 1990 až 1994 byl děkanem Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a měl také vlastní architektonickou kancelář.

Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Spolupracoval na památnících obětem fašismu v Osvětimi a deportace otroků v Dakaru i na budování muzea v Tripolisu. Z mimobrněnských projektů se podílel například na stavbách Úřadu práce v Kroměříži, Magistrátu města v Olomouci a kulturního domu v Hlinsku.

V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo.

Se zesnulým profesorem architektem Ivanem Rullerem se rodina, přátelé a veřejnost rozloučí ve středu 4. dubna v 15 hodin v kostele sv. Augustina v Brně na náměstí Míru. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít