Přeskočit na obsah

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

16. března 2023

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

„Brno má na světové mapě elektronové mikroskopie svoje nezaměnitelné místo. Jsem ráda, že se odkaz profesora Delonga rozvíjí nejenom ve výzkumných institucích, ale díky brněnské výzkumné základně mohly vzniknout i světově uznávané a úspěšné hi-tech firmy,“ připomněla uvolněná zastupitelka pro spolupráci s výzkumnými organizacemi Anna Putnová.

Slavnostním okamžikem Dnů elektronové mikroskopie bude oficiální zahájení v Galerii Vaňkovka, které je v plánu v úterý 21. března od 14 hodin. Akce se vedle zástupců města, kraje a pořádající Hvězdárny a planetária Brno zúčastní i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Vrcholem bude nafouknutí obřího modelu želvušky, mikroživočicha s ohromnou odolností, který přežije horko vařící vody, chlad vesmíru i třeba radioaktivní záření a který se pro letošek stal symbolem celého festivalu. K vidění bude v nákupní galerii až do nedělního podvečera 26. března.

„Příklady z mikrosvěta ukazují krásu lidskýma očima neviděnou. Akce, jako jsou Dny elektronové mikroskopie, mohou získat mladé lidi pro výzkumnou a badatelskou činnost. Brno je město elektronových mikroskopů, drží krok a určuje vývoj v této oblasti. Přála bych Brnu a všem institucím, které přispívají k světovým trendům v elektronové mikroskopii, aby si tuto pozici udržely a měly dostatek talentovaných mladých lidí, kteří touží objevovat a tvořit,“ dodala ministryně Helena Langšádlová.

Elektronová mikroskopie je dnes nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Zapomeňte na obyčejné čočky a světlo, pro zkoumání skutečného mikrosvěta potřebujete elektromagnetické pole a proud elektronů. Jen tak přístroje dosáhnou zvětšení, jímž se zviditelní viry, molekuly i atomy. Tedy detaily až 10milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko.

Rastrovací elektronové mikroskopy se využívají pro analýzu vlastností nejrůznějších povrchů, transmisní ke studiu vnitřních struktur, a dokonce i k zobrazení jednotlivých atomů. Každý třetí elektronový mikroskop na světě, tento „zázrak“ moderní vědy a techniky, přitom pochází z Brna!

Dny elektronové mikroskopie organizuje Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s řadou firem a institucí: Biskupské gymnázium Brno, Botanický ústav Akademie věd ČR, CEITEC MUNI, CEITEC VUT v Brně, Československá mikroskopická společnost, Delong Instruments, Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně, NenoVision, Technické muzeum v Brně, TESCAN, Thermo Fisher Scientific, Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR a VIDA! science centrum. Akci podpořilo město Brno a Jihomoravský kraj, dalšími partnery jsou TIC Brno a Galerie Vaňkovka.

Více informací je k dispozici na webu dem.brno.cz.

Kontakt pro média

Nejnovější tiskové zprávy

Nová zeleň a parky. Brno podpoří projekty městských částí

Brno podpoří vznik nových parků a také revitalizace stávající zeleně v jednotlivých městských částech. Radní navrhují poslat peníze celkem na 15 projektů a 6 studií parků či lesoparků. Tyto finance musí ještě schválit zastupitelé.

Přímé vlakové spojení Brna a vídeňského letiště má pokračovat, jezdit se bude v lepších časech než doposud

Půlroční pilotní provoz brzy skončí, vlaky na trase Brno – vídeňské letiště Schwechat by však měly v závazku takzvané veřejné služby jezdit dál. Rychleji a v lepších časech. Linku finančně podporovanou městem Brnem má s novým jízdním řádem od 11. června 2023 provozovat dopravce Gepard Express.

Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

Kreativci mohou dostat na realizaci svých projektů rovný milion korun

Přesně milion korun má být rozdělen mezi celkem 7 subjektů, které uspěly se svým projektem v rámci 3. etapy dotačního programu Pro Kreativní Brno. Žádosti dnes projednala Rada města Brna, konečné rozhodnutí náleží městskému zastupitelstvu.