Přeskočit na obsah

Železniční uzel čekají náročné opravy. V červnu začne tříměsíční výluka

18. května 2017 3 minuty čtení
(ik) - Opravy na tři měsíce omezí dopravu na brněnském hlavním nádraží a ovlivní téměř 300 spojů denně. Vlaky budou opět využívat takzvané Dolní nádraží, kde při výluce zastavovaly už v minulých letech. Ode dneška funguje na hlavním nádraží informační kancelář, kde lze o letních výlukách získat podrobné informace.

Opravy začnou 3. června, kdy začne začne Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) rekonstruovat tzv. Pražský viadukt, 4. nástupiště brněnského nádraží a úsek od hlavního nádraží do Židenic.  Práce za 170 milionů korun skončí 10. září.

Rozsah výluk na železnici a navazující náhradní dopravu přibližuje plánek vlevo nahoře. Popis výluk najdete v tiskovém servisu Českých drah a také na webech www.cd.cz/omezeniprovozu a www.idsjmk.cz.

Opravy se dotknou provozu jak mezinárodních vlaků, rychlíkových spojů i nejvytíženějších regionálních linek.
Během tříměsíční opravy bude většina vlaků zastavovat buď v Židenicích, další ve stanici Brno dolní nádraží nedaleko autobusového terminálu Zvonařka a v Králově Poli.

„Letošní výluka bude mít vliv nejen na regionální dopravu ale i na dálkové a mezistátní vlaky, “ uvedl Jiří Sysel, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Brně. „Jednou z hlavních změn je, že mezinárodní vlaky z Prahy a Břeclavi budou přijíždět a odjíždět z Brna dolního nádraží, kam bude zavedena z hlavního nádraží náhradní autobusová doprava,“ dodal Sysel.

Dopravní podnik města Brna posílil během této železniční výluky spoje od židenického a královopolského nádraží. Výluce přizpůsobil jízdní řády autobusových linek také IDS JMK.

„Práce na viaduktu zahájíme ihned první den výluky, tedy 3. června. Most není v dobrém technickém stavu a opravu již nemůžeme odkládat. Musím zdůraznit, že cílem oprav není zlepšení jeho parametrů, ale prodloužení životnosti,“ řekl ředitel oblastního ředitelství SŽDC v Brně Miroslav Konečný.

Dělníci odstraní koleje a štěrk, a to až po úroveň stávající izolace. Demontují zábradlí, římsy a části čelní stěny. Po sanaci horní části odkrytých kleneb položí podkladový beton s vodotěsnou izolací a zasypou štěrkem. Pak již bude možné položit koleje a začít s montáží trakčního vedení a položením nových kabelových tras. Celkové náklady na opravu mostu přes Křenovou ulici činí 55 milionů korun.

Železničáři opraví na hlavním nádraží i 4. nástupiště, přilehlou 6. kolej i služební přejezd. Vymění pražce a kolejnice dvou kolejí mezi hlavním nádražím a Židenicemi.

Další opravy čekají hlavní nádraží v Brně v letech 2018 a 2019. Vyžádají si téměř 2, 5 miliardy korun.

Opravy nádraží a jeho technologií jsou z dopravního a technického hlediska nutné bez ohledu na to, kde bude v budoucnu stát nádraží modernizované. Bez nich by totiž současné nádraží nemohlo nadále sloužit svému účelu. „Jedná se o opravy související s udržením provozuschopnosti železničního uzlu, která je v současnosti na hranici svých technických možností. Kapacita nádraží je ve špičkách již zcela vyčerpána. Opravy v následujících letech musí zajistit plynulý provoz do realizace nového nádraží,“ dodal Miroslav Konečný.

"Na koordinaci této i dalších velkých dopravních staveb se město pečlivě připravuje a aktivně se podílí," uvedl náměstek primátora Richard Mrázek. S výlukami na železnici se koordinují i další dopravní investice v Brně, aby bylo možné zajistit náhradní dopravu a zajistit co možná největší plynulost dopravy v Brně. Jednou z těch nejdůležitějších investičních akcí, které na letošní železniční výluku navazují, bude přesun tramvajových kolejí z Dornychu na Plotní. Více informací o tomto projektu najdete na webu strategických projektů.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.