Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně - Tiskový servis

Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně

  • 06. května 2022
  • 3 minuty čtení

(zob) – Majáles opanuje brněnské výstaviště. Svátek si se studenty může užít každý. Pokud toužíte po klidu, vyrazte do zeleně. V oboře Holedná třeba pomůžete lesu výsadbou stromku. Za uměním se zase můžete vydat do Pražákova paláce. Umělecké uskupení Rafani zakončuje poslední epizodou S22E06 4HLAV svůj výstavní cyklus v Moravské galerii. A v expozici ART IS HERE přibyla umělecká intervence.

Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně
Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně

Majálesový průvod s alegorickými vozy vyrazí v sobotu v 10:30 z náměstí Svobody směrem na výstaviště, kde vypuknou ty opravdové studentské oslavy jara. Open-air festival nabídne pestrou škálu hudebních hvězd, a to hned na třech pódiích. Těšit se můžete třeba na Marka Ztraceného, kapelu Mirai či rappera a zpěváka Calina.

Příjemnou sobotu v přírodě můžete strávit v oboře Holedná, kde se budou sázet stromy s Lesy města Brna. Po oboře bude jezdit vláček Zoo Brno a vozit dobrovolníky na místa výsadby. Vyjíždět bude od divokých prasátek. Více o lese se také dozvíte na Dni lesníka, který se koná v modelovém lese kousek od Autodromu Brno. Akce je určena pro celou rodinu a na 3kilometrové trase se na jednotlivých stanovištích seznámíte s lesní pedagogikou, probádáte lesní mikrosvět či budete stopovat obyvatele lesa. Uvidíte ukázky lesnické techniky, práci loveckých psů nebo dravých ptáků. Na konci bude připravené posezení u lesa. 

První letošní vernisáž proběhla tento týden v Moravské galerii. Už šestou epizodou nazvanou S22E06: 4HLAV pokračuje výstavní cyklus Rafanů v atriu Pražákova paláce. Závěrečná výstava má podobu krátkého filmu. Autoři se na dvou paralelních projekcích snaží vypořádat s otázkou společné identity. Zároveň v expozici ART IS HERE najdete novou výstavní intervenci Fluxus Etc. Toto hnutí se na scéně objevilo v šedesátých letech 20. století a výstava vychází ze sbírky prací Jiřího Valocha, člena a souputníka hnutí.

Na Brněnskou přehradu zavítají v sobotu milovníci pohybu, respektive běhu. Závod Brno RunTour nabízí trasy pro dospělé v délce 3,5 a 10 kilometrů a ani děti nezůstanou bez medailí díky Rákosníčkovu běhu. Ten má několik variant od 500 do 1000 metrů. Start závodu je nedaleko bystrckého přístaviště.

V Káznici na Cejlu bude v neděli večer pokračovat cyklus Skrytá tvář české literatury. Tentokrát se divákům představí spisovatel Jan Čep. Jeho prózy ožijí v přednesu Michala Bumbálka, Lukáše Riegera a Igora Dostálka. Hudební doprovod zajistí Pavel Čeněk Vaculík. 

Letohrádek Mitrovských od soboty hostí výstavu Svatba jako řemen. Ta se věnuje svatebním trendům od konce 19. století do současnosti. Prohlédnete si šaty 10 dekád, dobové závoje, klobouky, rukavičky, obuv, svatební kytice. Připravena bude i slavnostní svatební hostina z období secese. Expozici doplňují desítky fotografií, oznámení či telegramů. 

Další články z rubriky