Přeskočit na obsah

Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně

06. května 2022 3 minuty čtení
(zob) – Majáles opanuje brněnské výstaviště. Svátek si se studenty může užít každý. Pokud toužíte po klidu, vyrazte do zeleně. V oboře Holedná třeba pomůžete lesu výsadbou stromku. Za uměním se zase můžete vydat do Pražákova paláce. Umělecké uskupení Rafani zakončuje poslední epizodou S22E06 4HLAV svůj výstavní cyklus v Moravské galerii. A v expozici ART IS HERE přibyla umělecká intervence.

Majálesový průvod s alegorickými vozy vyrazí v sobotu v 10:30 z náměstí Svobody směrem na výstaviště, kde vypuknou ty opravdové studentské oslavy jara. Open-air festival nabídne pestrou škálu hudebních hvězd, a to hned na třech pódiích. Těšit se můžete třeba na Marka Ztraceného, kapelu Mirai či rappera a zpěváka Calina.

Příjemnou sobotu v přírodě můžete strávit v oboře Holedná, kde se budou sázet stromy s Lesy města Brna. Po oboře bude jezdit vláček Zoo Brno a vozit dobrovolníky na místa výsadby. Vyjíždět bude od divokých prasátek. Více o lese se také dozvíte na Dni lesníka, který se koná v modelovém lese kousek od Autodromu Brno. Akce je určena pro celou rodinu a na 3kilometrové trase se na jednotlivých stanovištích seznámíte s lesní pedagogikou, probádáte lesní mikrosvět či budete stopovat obyvatele lesa. Uvidíte ukázky lesnické techniky, práci loveckých psů nebo dravých ptáků. Na konci bude připravené posezení u lesa. 

První letošní vernisáž proběhla tento týden v Moravské galerii. Už šestou epizodou nazvanou S22E06: 4HLAV pokračuje výstavní cyklus Rafanů v atriu Pražákova paláce. Závěrečná výstava má podobu krátkého filmu. Autoři se na dvou paralelních projekcích snaží vypořádat s otázkou společné identity. Zároveň v expozici ART IS HERE najdete novou výstavní intervenci Fluxus Etc. Toto hnutí se na scéně objevilo v šedesátých letech 20. století a výstava vychází ze sbírky prací Jiřího Valocha, člena a souputníka hnutí.

Na Brněnskou přehradu zavítají v sobotu milovníci pohybu, respektive běhu. Závod Brno RunTour nabízí trasy pro dospělé v délce 3,5 a 10 kilometrů a ani děti nezůstanou bez medailí díky Rákosníčkovu běhu. Ten má několik variant od 500 do 1000 metrů. Start závodu je nedaleko bystrckého přístaviště.

V Káznici na Cejlu bude v neděli večer pokračovat cyklus Skrytá tvář české literatury. Tentokrát se divákům představí spisovatel Jan Čep. Jeho prózy ožijí v přednesu Michala Bumbálka, Lukáše Riegera a Igora Dostálka. Hudební doprovod zajistí Pavel Čeněk Vaculík. 

Letohrádek Mitrovských od soboty hostí výstavu Svatba jako řemen. Ta se věnuje svatebním trendům od konce 19. století do současnosti. Prohlédnete si šaty 10 dekád, dobové závoje, klobouky, rukavičky, obuv, svatební kytice. Připravena bude i slavnostní svatební hostina z období secese. Expozici doplňují desítky fotografií, oznámení či telegramů. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.