Přeskočit na obsah

Zeleň uklidňuje. K tomu, aby jí přibylo, můžete o víkendu přispět v oboře Holedná i v modelovém lese v Žebětíně

06. května 2022 3 minuty čtení
(zob) – Majáles opanuje brněnské výstaviště. Svátek si se studenty může užít každý. Pokud toužíte po klidu, vyrazte do zeleně. V oboře Holedná třeba pomůžete lesu výsadbou stromku. Za uměním se zase můžete vydat do Pražákova paláce. Umělecké uskupení Rafani zakončuje poslední epizodou S22E06 4HLAV svůj výstavní cyklus v Moravské galerii. A v expozici ART IS HERE přibyla umělecká intervence.

Majálesový průvod s alegorickými vozy vyrazí v sobotu v 10:30 z náměstí Svobody směrem na výstaviště, kde vypuknou ty opravdové studentské oslavy jara. Open-air festival nabídne pestrou škálu hudebních hvězd, a to hned na třech pódiích. Těšit se můžete třeba na Marka Ztraceného, kapelu Mirai či rappera a zpěváka Calina.

Příjemnou sobotu v přírodě můžete strávit v oboře Holedná, kde se budou sázet stromy s Lesy města Brna. Po oboře bude jezdit vláček Zoo Brno a vozit dobrovolníky na místa výsadby. Vyjíždět bude od divokých prasátek. Více o lese se také dozvíte na Dni lesníka, který se koná v modelovém lese kousek od Autodromu Brno. Akce je určena pro celou rodinu a na 3kilometrové trase se na jednotlivých stanovištích seznámíte s lesní pedagogikou, probádáte lesní mikrosvět či budete stopovat obyvatele lesa. Uvidíte ukázky lesnické techniky, práci loveckých psů nebo dravých ptáků. Na konci bude připravené posezení u lesa. 

První letošní vernisáž proběhla tento týden v Moravské galerii. Už šestou epizodou nazvanou S22E06: 4HLAV pokračuje výstavní cyklus Rafanů v atriu Pražákova paláce. Závěrečná výstava má podobu krátkého filmu. Autoři se na dvou paralelních projekcích snaží vypořádat s otázkou společné identity. Zároveň v expozici ART IS HERE najdete novou výstavní intervenci Fluxus Etc. Toto hnutí se na scéně objevilo v šedesátých letech 20. století a výstava vychází ze sbírky prací Jiřího Valocha, člena a souputníka hnutí.

Na Brněnskou přehradu zavítají v sobotu milovníci pohybu, respektive běhu. Závod Brno RunTour nabízí trasy pro dospělé v délce 3,5 a 10 kilometrů a ani děti nezůstanou bez medailí díky Rákosníčkovu běhu. Ten má několik variant od 500 do 1000 metrů. Start závodu je nedaleko bystrckého přístaviště.

V Káznici na Cejlu bude v neděli večer pokračovat cyklus Skrytá tvář české literatury. Tentokrát se divákům představí spisovatel Jan Čep. Jeho prózy ožijí v přednesu Michala Bumbálka, Lukáše Riegera a Igora Dostálka. Hudební doprovod zajistí Pavel Čeněk Vaculík. 

Letohrádek Mitrovských od soboty hostí výstavu Svatba jako řemen. Ta se věnuje svatebním trendům od konce 19. století do současnosti. Prohlédnete si šaty 10 dekád, dobové závoje, klobouky, rukavičky, obuv, svatební kytice. Připravena bude i slavnostní svatební hostina z období secese. Expozici doplňují desítky fotografií, oznámení či telegramů. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.