Přeskočit na obsah

Zdravotnická zařízení města hospodařila v roce 2021 vyrovnaně

06. dubna 2022

Město Brno zřizuje čtyři příspěvkové organizace, které spadají pod magistrátní Odbor zdraví. Jsou jimi Nemocnice Milosrdných bratří, Úrazová nemocnice v Brně, Chovánek – dětské centrum rodinného typu a Sdružení zdravotnických zařízení II Brno. Radní se dnes seznámili s jejich účetními závěrkami.

„Všechny výše zmíněné příspěvkové organizace, vyjma Chovánku, jsou financovány ze zdravotního pojištění. Zároveň všechny dostávají provozní příspěvek z rozpočtu města Brna. Na základě předložených účetních závěrek mohu s radostí konstatovat, že tyto zdravotnické organizace hospodařily s rozvahou, vyrovnaně a jejich ekonomické výsledky dopadly kladně,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík

1. Chovánek
Organizace je zdravotnické zařízení, ale péče zde není financována ze zdravotního pojištění. Chovánek se skládá ze tří odlišných provozů. Dětské centrum pro děti do 3 let mělo v roce 2021 kapacitu 50 lůžek. Provoz zařízení je financován z rozpočtu města a z dalších zdrojů (finanční dary, přídavky na děti, platby od rodičů). Součástí Chovánku je i Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc s kapacitou 20 lůžek a Dětská skupina s kapacitou 12 míst. 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 790 tisíc Kč.

2. Nemocnice Milosrdných bratří
Nemocnice Milosrdných bratří je nejstarší nemocnicí v Brně. Poskytuje ambulantní i lůžkovou péči pro spádovou oblast, která čítá cca 130 tisíc obyvatel. Služby jsou zde hrazeny ze zdravotního pojištění. Výnosy byly v roce 2021 ovlivněny pandemií nemoci covid-19, kdy došlo k bonifikaci zařízení, která se starala o covid pozitivní pacienty. 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 55,629 milionů Kč.

3. Sdružení zdravotnických zařízení II Brno
Organizace hospodaří s vlastními prostředky z tržeb od zdravotních pojišťoven za poskytnutou zdravotní péči, s příspěvkem od zřizovatele na provoz a příjmy z doplňkové činnosti (z pronájmů apod.). 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 1,964 milionu Kč.

4. Úrazová nemocnice Brno
Úrazová nemocnice v Brně poskytuje specializovanou ambulantní a lůžkovou péči. Ta je hrazena ze zdravotního pojištění. Za pomoci provozních příspěvků od zřizovatele se nemocnici daří udržet vyrovnaný rozpočet. Výnosy byly v roce 2021 ovlivněny pandemií nemoci covid-19, kdy došlo k bonifikaci zařízení, která se starala o covid pozitivní pacienty.

Výsledek hospodaření po zdanění je: 36,099 milionu Kč. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.