Přeskočit na obsah

Zdravotnická zařízení města hospodařila v roce 2021 vyrovnaně

06. dubna 2022
Město Brno zřizuje čtyři příspěvkové organizace, které spadají pod magistrátní Odbor zdraví. Jsou jimi Nemocnice Milosrdných bratří, Úrazová nemocnice v Brně, Chovánek – dětské centrum rodinného typu a Sdružení zdravotnických zařízení II Brno. Radní se dnes seznámili s jejich účetními závěrkami.

„Všechny výše zmíněné příspěvkové organizace, vyjma Chovánku, jsou financovány ze zdravotního pojištění. Zároveň všechny dostávají provozní příspěvek z rozpočtu města Brna. Na základě předložených účetních závěrek mohu s radostí konstatovat, že tyto zdravotnické organizace hospodařily s rozvahou, vyrovnaně a jejich ekonomické výsledky dopadly kladně,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík

1. Chovánek
Organizace je zdravotnické zařízení, ale péče zde není financována ze zdravotního pojištění. Chovánek se skládá ze tří odlišných provozů. Dětské centrum pro děti do 3 let mělo v roce 2021 kapacitu 50 lůžek. Provoz zařízení je financován z rozpočtu města a z dalších zdrojů (finanční dary, přídavky na děti, platby od rodičů). Součástí Chovánku je i Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc s kapacitou 20 lůžek a Dětská skupina s kapacitou 12 míst. 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 790 tisíc Kč.

2. Nemocnice Milosrdných bratří
Nemocnice Milosrdných bratří je nejstarší nemocnicí v Brně. Poskytuje ambulantní i lůžkovou péči pro spádovou oblast, která čítá cca 130 tisíc obyvatel. Služby jsou zde hrazeny ze zdravotního pojištění. Výnosy byly v roce 2021 ovlivněny pandemií nemoci covid-19, kdy došlo k bonifikaci zařízení, která se starala o covid pozitivní pacienty. 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 55,629 milionů Kč.

3. Sdružení zdravotnických zařízení II Brno
Organizace hospodaří s vlastními prostředky z tržeb od zdravotních pojišťoven za poskytnutou zdravotní péči, s příspěvkem od zřizovatele na provoz a příjmy z doplňkové činnosti (z pronájmů apod.). 

Výsledek hospodaření po zdanění je: 1,964 milionu Kč.

4. Úrazová nemocnice Brno
Úrazová nemocnice v Brně poskytuje specializovanou ambulantní a lůžkovou péči. Ta je hrazena ze zdravotního pojištění. Za pomoci provozních příspěvků od zřizovatele se nemocnici daří udržet vyrovnaný rozpočet. Výnosy byly v roce 2021 ovlivněny pandemií nemoci covid-19, kdy došlo k bonifikaci zařízení, která se starala o covid pozitivní pacienty.

Výsledek hospodaření po zdanění je: 36,099 milionu Kč. 

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.