Zbrojovka otevřela své brány. Areál slaví stoleté výročí a čeká ho proměna

  • 10. června 2018
  • 2 minuty čtení
(taz) - V sobotu 9. června se lidem otevřel areál brněnské Zbrojovky. Areál je nyní uzavřen a postupně probíhá jeho revitalizace a proměna na Novou Zbrojovku.

Vlastníkem areálu Zbrojovky je od roku 2016 skupina CPI Property Group. Pod názvem Nová Zbrojovka chce tento investor z dvacetihektarového brownfieldu vytvořit živou, moderní a dostupnou čtvrť, která nabídne bydlení, pestrou nabídku služeb a nákupních, pracovních i odpočinkových příležitostí se přirozeně napojí na okolní městskou zástavbu a dopravní infrastrukturu. Celková výše investic bude v řádech desítek miliard korun.

Prvním místem, které v Nové Zbrojovce ožije, bude budova bývalé Nářaďovny. Jedno z center někdejší průmyslové výroby se už na jaře 2019 promění v moderní administrativní budovu odpovídající nejvyšším nárokům na kvalitu pracovního prostředí v jednadvacátém století.  Budova v současné době prochází kompletní rekonstrukcí a revitalizací.

„Tento areál je největším brownfieldem v centrální části Brna a chceme, aby se opět stal fungující a atraktivní součástí města. A bez vzájemné spolupráce s investory by to nebylo možné. Z pohledu města je klíčová především spolupráce na technické infrastruktuře, tedy na inženýrských sítích a komunikacích,“ uvedl náměstek primátora města Brna pro oblast majetku a investic Richard Mrázek.

Návrh architektonického zpracování byl zadán vždy několika architektonickým kancelářím, které zaslaly studie možného využití. Tyto úvodní studie budou v příštích měsících předmětem diskuze mezi vlastníkem, zastupiteli Brna, kanceláří architekta města Brna, odbornou i laickou veřejností i případných budoucích nájemců.

„Prezentací prvních ideových návrhů, od předních architektonických kanceláří, otvíráme debatu nad budoucí podobou areálu s odbornou i laickou veřejností, což je u soukromého projektu neobvyklé a dokazuje to náš transparentní přístup k budování nové části Brna. Naše investice do projektu Nová Zbrojovka budou v příštích letech v řádu desítek miliard korun,“ řekl Zdeněk Havelka, výkonný ředitel CPI Property Group. 

Zájemci si v budoucnu budou moci prohlédnout možné podoby celé čtvrti díky 360° virtuálním prohlídkám. V leteckém časosběrném záznamu uvidí celý proces výstavby a budoucí rezidenti si díky technologiím pro virtuální realitu budou moci prohlédnout možnou podobu bydlení i s odpovídajícím výhledem na město. Z historického hlediska se také podařilo detailně zachytit a zdokumentovat původní podobu významného industriálního areálu.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít