Závod 1000 mil se zastavil v depu v Bosonohách

  • 14. června 2018
  • 2 minuty čtení
(ik) – Automobilová krása dorazila dnes po poledni do prostoru depa bývalého Masarykova okruhu v Bosonohách. Byla tam průjezdní kontrola závodu 1000 mil československých, vypsaného pro vozy vyrobené do roku 1939. Rallye je součástí na výstavišti konaného Festivalu RE:PUBLIKA.

Přijelo celkem 96 vozů značek Tatra, Praga, Aero, Vikov, Walter, Škoda, Zbrojovka, Bugatti, MG, BMW a dalších. Posádky s nablýskanými veterány vyjely ráno z Prahy přes Kolín a Polnou.

 „V depu musí na čas pomocí zvedáku odmontovat a zase namontoval kolo. Teprve pak mohou dál,“ uvedl traťový komisař Martin Mrázek. Závod není rychlostní. Veteráni musí dodržovat průjezdní časy a plnit i další úkoly.

Vozidla i jejich posádky měly v depu řadu obdivovatelů, včetně brněnského primátora Petra Vokřála. „Je to krása,“ uvedl. „Pozoruhodný závod je také připomínkou doby, kdy byl československým prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk.“

První ročník se jel v roce 1932. Prošel určitými obměnami. V některých letech se nezávodilo. Nyní se 1000 mil československých koná ve třech dnech. To znamená, že i dnes vozy v podvečer dojenou do Bratislavy. V pátek je na pořadu slovenská část soutěže. A v sobotu se vrátí do Prahy.

V depech organizují příjezdy a odjezdy strážníci v prvorepublikových uniformách. V dobovém oblečení jsou i traťoví komisaři a komisařky.

1000 mil československých pořádá Veteran Car Club Praha.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít