Schválený rozpočet na rok 2018 bude určovat fungování Brna v příštím roce. Pokračující velmi příznivý vývoj české ekonomiky umožnil městu výrazně navýšit zdroje v rozpočtu. Výdaje města na provoz rostou meziročně o 496,9 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení kompenzace za závazek veřejné služby Dopravního podniku města Brna (+219,3 mil. Kč) a navýšení transferů městským částem. V návrhu rozpočtu meziročně roste podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích z 20,0 % na 31,9 %. K nejvýznamnějšímu růstu dochází v odvětvích:
- dopravy (zejména rekonstrukce ulic Cejl, Valchařské, Údolní, Plotní a Dominikánského náměstí + podíl města na realizaci VMO Žabovřeská)
- kultury (dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla a zahájení výstavby Janáčkova kulturního centra)
- sportu a tělovýchovy (dokončení výměny bazénů Riviéra za nerezové, vybudování wellness v Městském plaveckém stadionu za Lužánkami a pokračování přípravy výstavby sportovních zařízení)
Více o rozpočtu najdete v této tiskové zprávě.
Zastupitelé projednali také záležitost týkající se majetkoprávních záležitostí v lokalitě za Lužánkami. Zastupitelé odhlasovali, že nemovitosti Libora Procházky v této oblasti nesmění za devět bytových domů v centru města.
Julius Ševčík, režisér filmu Masaryk, natočí v Brně film Skleněný pokoj podle známého románu britského spisovatele Simona Mawera. Jelikož jde o ryze brněnské téma, ve filmu se tak objeví například vila Tugendhat, vila Stiassni či Zelný trh. V hlavních rolích se představí nizozemská herečka Carice van Houten, která hrála ve filmu Valkýra či seriálu Hra o trůny, a Hana Alström známá z Kingsmana. V mužských rolích se objeví čeští herci Karel Roden a Karel Dobrý. Film Skleněný pokoj bude natočen v produkční společnosti producenta Rudolfa Biermanna.
Celkový rozpočet na natočení filmu činí 80 milionů korun. Město Brno poskytne dotaci ve výši 4,3 miliony korun. Film vznikne v koprodukci České televize a Rozhlasu a televízii Slovenska.
Brno zná vizi, jak bude vypadat v roce 2050. Tento strategický dokument představuje nejdůležitější oblasti, které se přímo dotknout obyvatel. Zaměřuje se na podobu města samotného (zeleň, relaxační zóny, ale i místa pro sport či nakládání s odpady), jeho dopravu (řešení napojení na evropské koridory a dopravní sítě, vznik dopravního uzlu), bezpečí a čistotu ve městě či elektronizaci státní správy.
Vize a strategie #brno2050 je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a zástupců politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. V současnosti se pracuje na detailnějším programu, který určí, co konkrétně je v Brně nejdůležitější realizovat v příštích cca 10 letech. Na jaře 2018 bude připravován akční plán s přehledem konkrétních projektů a aktivit pro nejbližší tři roky.
Více naleznete v tiskové zprávě či na webu brno2050.cz.