Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2018 i Strategii 2050

12. prosince 2017 3 minuty čtení
(gak, taz) – Zastupitelé města Brna se v úterý 12. prosince sešli na svém posledním letošním zasedání. Na programu měli více než 150 bodů. Schválený je po dnešku rozpočet města na rok 2018, vize a strategie Brna 2050. Podpořili také například natáčení filmu Skleněný pokoj, který se odehrává ve vile Tugendhat.

Schválený rozpočet na rok 2018 bude určovat fungování Brna v příštím roce. Pokračující velmi příznivý vývoj české ekonomiky umožnil městu výrazně navýšit zdroje v rozpočtu. Výdaje města na provoz rostou meziročně o 496,9 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení kompenzace za závazek veřejné služby Dopravního podniku města Brna (+219,3 mil. Kč) a navýšení transferů městským částem. V návrhu rozpočtu meziročně roste podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích z 20,0 % na 31,9 %. K nejvýznamnějšímu růstu dochází v odvětvích:

  • dopravy (zejména rekonstrukce ulic Cejl, Valchařské, Údolní, Plotní a Dominikánského náměstí + podíl města na realizaci VMO Žabovřeská) 
  • kultury (dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla a zahájení výstavby Janáčkova kulturního centra)
  • sportu a tělovýchovy (dokončení výměny bazénů Riviéra za nerezové, vybudování wellness v Městském plaveckém stadionu za Lužánkami a pokračování přípravy výstavby sportovních zařízení) 

Více o rozpočtu najdete v této tiskové zprávě.

Zastupitelé projednali také záležitost týkající se majetkoprávních záležitostí v lokalitě za Lužánkami. Zastupitelé odhlasovali, že nemovitosti Libora Procházky v této oblasti nesmění za devět bytových domů v centru města.

Julius Ševčík, režisér filmu Masaryk, natočí v Brně film Skleněný pokoj podle známého románu britského spisovatele Simona Mawera. Jelikož jde o ryze brněnské téma, ve filmu se tak objeví například vila Tugendhat, vila Stiassni či Zelný trh. V hlavních rolích se představí nizozemská herečka Carice van Houten, která hrála ve filmu Valkýra či seriálu Hra o trůny, a Hana Alström známá z Kingsmana. V mužských rolích se objeví čeští herci Karel Roden a Karel Dobrý. Film Skleněný pokoj bude natočen v produkční společnosti producenta Rudolfa Biermanna.
Celkový rozpočet na natočení filmu činí 80 milionů korun. Město Brno poskytne dotaci ve výši 4,3 miliony korun. Film vznikne v koprodukci České televize a Rozhlasu a televízii Slovenska.

Brno zná vizi, jak bude vypadat v roce 2050. Tento strategický dokument představuje nejdůležitější oblasti, které se přímo dotknout obyvatel. Zaměřuje se na podobu města samotného (zeleň, relaxační zóny, ale i místa pro sport či nakládání s odpady), jeho dopravu (řešení napojení na evropské koridory a dopravní sítě, vznik dopravního uzlu), bezpečí a čistotu ve městě či elektronizaci státní správy.

Vize a strategie #brno2050 je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a zástupců politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. V současnosti se pracuje na detailnějším programu, který určí, co konkrétně je v Brně nejdůležitější realizovat v příštích cca 10 letech. Na jaře 2018 bude připravován akční plán s přehledem konkrétních projektů a aktivit pro nejbližší tři roky.

Více naleznete v tiskové zprávě či na webu brno2050.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.