Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2018 i Strategii 2050

12. prosince 2017 3 minuty čtení
(gak, taz) – Zastupitelé města Brna se v úterý 12. prosince sešli na svém posledním letošním zasedání. Na programu měli více než 150 bodů. Schválený je po dnešku rozpočet města na rok 2018, vize a strategie Brna 2050. Podpořili také například natáčení filmu Skleněný pokoj, který se odehrává ve vile Tugendhat.

Schválený rozpočet na rok 2018 bude určovat fungování Brna v příštím roce. Pokračující velmi příznivý vývoj české ekonomiky umožnil městu výrazně navýšit zdroje v rozpočtu. Výdaje města na provoz rostou meziročně o 496,9 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení kompenzace za závazek veřejné služby Dopravního podniku města Brna (+219,3 mil. Kč) a navýšení transferů městským částem. V návrhu rozpočtu meziročně roste podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích z 20,0 % na 31,9 %. K nejvýznamnějšímu růstu dochází v odvětvích:

  • dopravy (zejména rekonstrukce ulic Cejl, Valchařské, Údolní, Plotní a Dominikánského náměstí + podíl města na realizaci VMO Žabovřeská) 
  • kultury (dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla a zahájení výstavby Janáčkova kulturního centra)
  • sportu a tělovýchovy (dokončení výměny bazénů Riviéra za nerezové, vybudování wellness v Městském plaveckém stadionu za Lužánkami a pokračování přípravy výstavby sportovních zařízení) 

Více o rozpočtu najdete v této tiskové zprávě.

Zastupitelé projednali také záležitost týkající se majetkoprávních záležitostí v lokalitě za Lužánkami. Zastupitelé odhlasovali, že nemovitosti Libora Procházky v této oblasti nesmění za devět bytových domů v centru města.

Julius Ševčík, režisér filmu Masaryk, natočí v Brně film Skleněný pokoj podle známého románu britského spisovatele Simona Mawera. Jelikož jde o ryze brněnské téma, ve filmu se tak objeví například vila Tugendhat, vila Stiassni či Zelný trh. V hlavních rolích se představí nizozemská herečka Carice van Houten, která hrála ve filmu Valkýra či seriálu Hra o trůny, a Hana Alström známá z Kingsmana. V mužských rolích se objeví čeští herci Karel Roden a Karel Dobrý. Film Skleněný pokoj bude natočen v produkční společnosti producenta Rudolfa Biermanna.
Celkový rozpočet na natočení filmu činí 80 milionů korun. Město Brno poskytne dotaci ve výši 4,3 miliony korun. Film vznikne v koprodukci České televize a Rozhlasu a televízii Slovenska.

Brno zná vizi, jak bude vypadat v roce 2050. Tento strategický dokument představuje nejdůležitější oblasti, které se přímo dotknout obyvatel. Zaměřuje se na podobu města samotného (zeleň, relaxační zóny, ale i místa pro sport či nakládání s odpady), jeho dopravu (řešení napojení na evropské koridory a dopravní sítě, vznik dopravního uzlu), bezpečí a čistotu ve městě či elektronizaci státní správy.

Vize a strategie #brno2050 je postavena na 25 hodnotách, na kterých spolupracovalo více než 200 odborníků z univerzit, firem, neziskového sektoru, řada aktivních občanů, zástupců veřejné správy a zástupců politických klubů, kteří dohromady tvoří brněnský městský ekosystém. V současnosti se pracuje na detailnějším programu, který určí, co konkrétně je v Brně nejdůležitější realizovat v příštích cca 10 letech. Na jaře 2018 bude připravován akční plán s přehledem konkrétních projektů a aktivit pro nejbližší tři roky.

Více naleznete v tiskové zprávě či na webu brno2050.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.