Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili pojmenování nových ulic, podpořili mládežnický sport i sociální bydlení

18. června 2019 3 minuty čtení
(fpo) – Téměř dvě stovky bodů projednali na svém červnovém zasedání brněnští zastupitelé. Schválili pojmenování nových ulic, dotace pro mladé sportovce nebo na projekt NEUROSMART. Na programu bylo i navýšení financí na pořádání letošního ročníku MotoGP nebo dohoda o narovnání v rámci projekty stavby Janáčkova kulturního centra.

Jedním z témat jednání zastupitelstva byla otázka sociálního bydlení a zapojení se do výzev vypsaných Ministerstvem práce a sociálních věcí. K tomuto tématu vystoupili také občané, kteří upozornili na potíže s projektem Rapid Re-Housing v ulici Jabloňové. V rámci výzvy č. 52 město Brno vyčlení 50 bytů pro rodiny s dětmi nebo seniory, kteří jsou v bytové nouzi. Vznikne také Kontaktní místo pro bydlení, které bude poskytovat nízkoprahové služby občanům, kteří se na zaměstnance centra obrátí v souvislosti s bydlením. Pracovníci centra budou schopni zprostředkovat informace, sociální a právní poradenství v tématech souvisejících zejména s hledáním bydlení či jeho udržení. Zastupitelé souhlasili s přípravou žádosti o dotaci z Operačního programu Zaměstnanost. Co se týče výzvy č. 108, u té město komunikuje s ministerstvem s cílem konkretizovat a dopracovat projekt. Ten bude po schválení radou města předložen ke schválení na zářijové jednání Zastupitelstva města Brna. 

Zastupitelé podpoří mladé sportovce, a to díky několika dotačním titulům. Klubům, které sdružují mládežníky putuje 56, 256 milionu korun. Další dotace míří pro talentované mladé sportovce, a to 3,5 milionu korun. 

Pacienti s neurologickými problémy či Alzheimerovou nemocí by mohli časem získat speciální náramky, které slouží k podpoře léčby a které by jim také usnadnily život. Na jejich testování na jižní Moravě přispělo město Brno 1,5 milionu korun. Nadační fond NEUROSMART požádal o dotaci na přípravnou fázi pilotního projektu dohledového a asistenčního senzoru – speciálního elektronického pásku, který připomíná běžné náramkové hodinky. Funkce náramků budou vyzkoušeny u pacientů s epilepsií a Alzheimerovou nemocí. Celková částka za prepilotní fázi je 2,695 milionu korun. Více o projektu zde.

Brnu také přibydou nové ulice - ulička Kurta Gödela, ulice Vlněna, Aviatická, U Radaru, Ke Špici a Grunty. Šest nových jmen potvrdili po radních i zastupitelé. 

Zastupitelé se opět zabývali i pořádáním aktuálního ročníku MotoGP. Dnes schválili navýšení příspěvku města do rozpočtu o 2,5 milionu. O stejné částce budou 20. června 2019 rozhodovat i jihomoravští zastupitelé. Společnost Automotodrom je letos nově připravena převzít závazky ve výši 5 milionů korun. Stát již odsouhlasil 55 milionů a letošní ročník je tak finančně zajištěný. 

Významným pokrokem pro stavbu Janáčkova kulturního centra je ukončení sporu mezi Atelierem M1 architekti a městem Brnem. Atelier měl za to, že projekční tým, který zajišťuje dokumentaci pro stavební povolení, neúměrně zasahoval do jejich autorských práv. Díky snaze vedení města se podařilo najít cestu ke smírnému řešení. Dohodu o narovnání dnes schválilo zastupitelstvo. Více si o projektu přečtete v článku na webu města. 

Na dnešním zasedání vystřídala Monika Lukášová Spilková ve funkci zastupitelky Markétu Gregorovou, která se stala poslankyní v Evropském parlamentu. 

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.