Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili dotace pro školy, sportovce, hasiče i záchranáře

05. února 2019 3 minuty čtení
(ral) – Nová sanitka, čtyřkolka pro vodní záchranáře nebo nástavba na ZŠ a MŠ Jana Broskvy. I to umožní dotace, které na svém prvním zasedání v letošním roce odsouhlasili brněnští zastupitelé.

Záchranná služba JMK dostane od města 4 miliony Kč na nákup nové sanitky. Na její dodání bude v březnu vyhlášena soutěž (v režii Zdravotnické záchranné služby JMK), samotná dodávka je v plánu do konce listopadu. Vodní záchranáři si díky příspěvku 50 000 pořídí čtyřkolku. Její celková cena bude 140 tisíc korun, rozdíl uhradí Vodní záchranná služba Brno z příspěvku soukromého sponzora. 

Městu se podařilo uspět se žádostmi o evropské dotace, které podpoří kvalitu výuky na základních školách. Získané prostředky ve výši 120 milionů korun využije k výstavbě moderních odborných učeben nebo k zajištění bezbariérového přístupu. Zastupitelé dnes rozhodnutí o přidělení dotací schválili a posunuli tak k realizaci například stavební úpravu a nástavbu ZŠ Gajdošova, rekonstrukci odborných učeben na ZŠ a MŠ Kotlářská nebo bezbariérové úpravy ZŠ Labská. 

Desítkami milionů podpořili zastupitelé vrcholové sportovce. „Oproti loňskému roku se celková částka dotace navýšila z 62 na 66 milionů korun. Pro kolektivní sporty je vyčleněno 55,5 milionu a pro individuální 10,5 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý. Nejvyšší příspěvek získá hokejová Kometa (16 milionů) následovaná Zbrojovkou (11 mil.). Peníze mohou kluby použít například na pronájem sportovišť, zdravotní či masérské služby, cestovné apod. 

Více než 60 milionů poskytne město v rámci dotací neziskovým organizacím na sociální služby. Největší podíl získá Diecézní charita Brno. Na třináct projektů pomáhajících seniorům, osobám s postižením, lidem bez domova nebo azylantům využije 11 milionů korun. 

Téměř 24 milionů si na dotacích rozdělí kulturní instituce. Celkem bylo podáno 357 žádostí, město vyhoví 267 z nich. Příspěvek ve výši 450 tis. Kč získá například spolek Czech Ensemble Baroque na letošní pokračování projektu Bacha na Mozarta!, 200 tis. obdrží pořadatelé PonavaFestu, 535 tis. podpoří celoroční činnost kulturního prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média.

Zastupitelé učinili další krok v plánu vybudovat zařízení sociálních služeb na Nováčkově a Mostecké. Na Nováčkově vznikne domov pro osoby s duševním onemocněním s kapacitou 15 lůžek. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. „Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě chybí. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková. 

Rekonstrukce a přístavba domu na Mostecké dá vzniknout domovu pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Zastupitelé se také zavázali k rekonstrukci dalších bytů, které jsou ve špatném technickém stavu a v současné době jsou neobsazené. Byty byly poskytnuty městskou částí Brno-střed a nacházejí se na ulicích Bratislavská, Cejl, Koliště, Křídlovická, Plynárenská, Příční, Přízova, Rumiště, Stará, Špitálka a Václavská. Po rekonstrukci budou začleněny do sociálního bytového fondu města. Sloužit pak budou např. lidem bez domova, mladým lidem opouštějícím dětské domovy nebo domy na půli cesty, zdravotně postiženým osobám, seniorům a dalším.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.