Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili dotace pro školy, sportovce, hasiče i záchranáře

05. února 2019 3 minuty čtení
(ral) – Nová sanitka, čtyřkolka pro vodní záchranáře nebo nástavba na ZŠ a MŠ Jana Broskvy. I to umožní dotace, které na svém prvním zasedání v letošním roce odsouhlasili brněnští zastupitelé.

Záchranná služba JMK dostane od města 4 miliony Kč na nákup nové sanitky. Na její dodání bude v březnu vyhlášena soutěž (v režii Zdravotnické záchranné služby JMK), samotná dodávka je v plánu do konce listopadu. Vodní záchranáři si díky příspěvku 50 000 pořídí čtyřkolku. Její celková cena bude 140 tisíc korun, rozdíl uhradí Vodní záchranná služba Brno z příspěvku soukromého sponzora. 

Městu se podařilo uspět se žádostmi o evropské dotace, které podpoří kvalitu výuky na základních školách. Získané prostředky ve výši 120 milionů korun využije k výstavbě moderních odborných učeben nebo k zajištění bezbariérového přístupu. Zastupitelé dnes rozhodnutí o přidělení dotací schválili a posunuli tak k realizaci například stavební úpravu a nástavbu ZŠ Gajdošova, rekonstrukci odborných učeben na ZŠ a MŠ Kotlářská nebo bezbariérové úpravy ZŠ Labská. 

Desítkami milionů podpořili zastupitelé vrcholové sportovce. „Oproti loňskému roku se celková částka dotace navýšila z 62 na 66 milionů korun. Pro kolektivní sporty je vyčleněno 55,5 milionu a pro individuální 10,5 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý. Nejvyšší příspěvek získá hokejová Kometa (16 milionů) následovaná Zbrojovkou (11 mil.). Peníze mohou kluby použít například na pronájem sportovišť, zdravotní či masérské služby, cestovné apod. 

Více než 60 milionů poskytne město v rámci dotací neziskovým organizacím na sociální služby. Největší podíl získá Diecézní charita Brno. Na třináct projektů pomáhajících seniorům, osobám s postižením, lidem bez domova nebo azylantům využije 11 milionů korun. 

Téměř 24 milionů si na dotacích rozdělí kulturní instituce. Celkem bylo podáno 357 žádostí, město vyhoví 267 z nich. Příspěvek ve výši 450 tis. Kč získá například spolek Czech Ensemble Baroque na letošní pokračování projektu Bacha na Mozarta!, 200 tis. obdrží pořadatelé PonavaFestu, 535 tis. podpoří celoroční činnost kulturního prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média.

Zastupitelé učinili další krok v plánu vybudovat zařízení sociálních služeb na Nováčkově a Mostecké. Na Nováčkově vznikne domov pro osoby s duševním onemocněním s kapacitou 15 lůžek. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. „Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě chybí. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková. 

Rekonstrukce a přístavba domu na Mostecké dá vzniknout domovu pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Zastupitelé se také zavázali k rekonstrukci dalších bytů, které jsou ve špatném technickém stavu a v současné době jsou neobsazené. Byty byly poskytnuty městskou částí Brno-střed a nacházejí se na ulicích Bratislavská, Cejl, Koliště, Křídlovická, Plynárenská, Příční, Přízova, Rumiště, Stará, Špitálka a Václavská. Po rekonstrukci budou začleněny do sociálního bytového fondu města. Sloužit pak budou např. lidem bez domova, mladým lidem opouštějícím dětské domovy nebo domy na půli cesty, zdravotně postiženým osobám, seniorům a dalším.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.