Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili dotace pro školy, sportovce, hasiče i záchranáře

05. února 2019 3 minuty čtení
(ral) – Nová sanitka, čtyřkolka pro vodní záchranáře nebo nástavba na ZŠ a MŠ Jana Broskvy. I to umožní dotace, které na svém prvním zasedání v letošním roce odsouhlasili brněnští zastupitelé.

Záchranná služba JMK dostane od města 4 miliony Kč na nákup nové sanitky. Na její dodání bude v březnu vyhlášena soutěž (v režii Zdravotnické záchranné služby JMK), samotná dodávka je v plánu do konce listopadu. Vodní záchranáři si díky příspěvku 50 000 pořídí čtyřkolku. Její celková cena bude 140 tisíc korun, rozdíl uhradí Vodní záchranná služba Brno z příspěvku soukromého sponzora. 

Městu se podařilo uspět se žádostmi o evropské dotace, které podpoří kvalitu výuky na základních školách. Získané prostředky ve výši 120 milionů korun využije k výstavbě moderních odborných učeben nebo k zajištění bezbariérového přístupu. Zastupitelé dnes rozhodnutí o přidělení dotací schválili a posunuli tak k realizaci například stavební úpravu a nástavbu ZŠ Gajdošova, rekonstrukci odborných učeben na ZŠ a MŠ Kotlářská nebo bezbariérové úpravy ZŠ Labská. 

Desítkami milionů podpořili zastupitelé vrcholové sportovce. „Oproti loňskému roku se celková částka dotace navýšila z 62 na 66 milionů korun. Pro kolektivní sporty je vyčleněno 55,5 milionu a pro individuální 10,5 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý. Nejvyšší příspěvek získá hokejová Kometa (16 milionů) následovaná Zbrojovkou (11 mil.). Peníze mohou kluby použít například na pronájem sportovišť, zdravotní či masérské služby, cestovné apod. 

Více než 60 milionů poskytne město v rámci dotací neziskovým organizacím na sociální služby. Největší podíl získá Diecézní charita Brno. Na třináct projektů pomáhajících seniorům, osobám s postižením, lidem bez domova nebo azylantům využije 11 milionů korun. 

Téměř 24 milionů si na dotacích rozdělí kulturní instituce. Celkem bylo podáno 357 žádostí, město vyhoví 267 z nich. Příspěvek ve výši 450 tis. Kč získá například spolek Czech Ensemble Baroque na letošní pokračování projektu Bacha na Mozarta!, 200 tis. obdrží pořadatelé PonavaFestu, 535 tis. podpoří celoroční činnost kulturního prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média.

Zastupitelé učinili další krok v plánu vybudovat zařízení sociálních služeb na Nováčkově a Mostecké. Na Nováčkově vznikne domov pro osoby s duševním onemocněním s kapacitou 15 lůžek. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. „Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě chybí. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková. 

Rekonstrukce a přístavba domu na Mostecké dá vzniknout domovu pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Zastupitelé se také zavázali k rekonstrukci dalších bytů, které jsou ve špatném technickém stavu a v současné době jsou neobsazené. Byty byly poskytnuty městskou částí Brno-střed a nacházejí se na ulicích Bratislavská, Cejl, Koliště, Křídlovická, Plynárenská, Příční, Přízova, Rumiště, Stará, Špitálka a Václavská. Po rekonstrukci budou začleněny do sociálního bytového fondu města. Sloužit pak budou např. lidem bez domova, mladým lidem opouštějícím dětské domovy nebo domy na půli cesty, zdravotně postiženým osobám, seniorům a dalším.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.