Zastupitelé schválili dotace pro školy, sportovce, hasiče i záchranáře

  • 05. února 2019
  • 3 minuty čtení
(ral) – Nová sanitka, čtyřkolka pro vodní záchranáře nebo nástavba na ZŠ a MŠ Jana Broskvy. I to umožní dotace, které na svém prvním zasedání v letošním roce odsouhlasili brněnští zastupitelé.

Záchranná služba JMK dostane od města 4 miliony Kč na nákup nové sanitky. Na její dodání bude v březnu vyhlášena soutěž (v režii Zdravotnické záchranné služby JMK), samotná dodávka je v plánu do konce listopadu. Vodní záchranáři si díky příspěvku 50 000 pořídí čtyřkolku. Její celková cena bude 140 tisíc korun, rozdíl uhradí Vodní záchranná služba Brno z příspěvku soukromého sponzora. 

Městu se podařilo uspět se žádostmi o evropské dotace, které podpoří kvalitu výuky na základních školách. Získané prostředky ve výši 120 milionů korun využije k výstavbě moderních odborných učeben nebo k zajištění bezbariérového přístupu. Zastupitelé dnes rozhodnutí o přidělení dotací schválili a posunuli tak k realizaci například stavební úpravu a nástavbu ZŠ Gajdošova, rekonstrukci odborných učeben na ZŠ a MŠ Kotlářská nebo bezbariérové úpravy ZŠ Labská. 

Desítkami milionů podpořili zastupitelé vrcholové sportovce. „Oproti loňskému roku se celková částka dotace navýšila z 62 na 66 milionů korun. Pro kolektivní sporty je vyčleněno 55,5 milionu a pro individuální 10,5 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý. Nejvyšší příspěvek získá hokejová Kometa (16 milionů) následovaná Zbrojovkou (11 mil.). Peníze mohou kluby použít například na pronájem sportovišť, zdravotní či masérské služby, cestovné apod. 

Více než 60 milionů poskytne město v rámci dotací neziskovým organizacím na sociální služby. Největší podíl získá Diecézní charita Brno. Na třináct projektů pomáhajících seniorům, osobám s postižením, lidem bez domova nebo azylantům využije 11 milionů korun. 

Téměř 24 milionů si na dotacích rozdělí kulturní instituce. Celkem bylo podáno 357 žádostí, město vyhoví 267 z nich. Příspěvek ve výši 450 tis. Kč získá například spolek Czech Ensemble Baroque na letošní pokračování projektu Bacha na Mozarta!, 200 tis. obdrží pořadatelé PonavaFestu, 535 tis. podpoří celoroční činnost kulturního prostoru PRAHA/Fórum pro architekturu a média.

Zastupitelé učinili další krok v plánu vybudovat zařízení sociálních služeb na Nováčkově a Mostecké. Na Nováčkově vznikne domov pro osoby s duševním onemocněním s kapacitou 15 lůžek. Celkové náklady projektu se pohybují ve výši 38,5 mil. Kč, z čehož 31,5 mil. Kč pokryje dotace. „Jedná se o službu, která ve městě dlouhodobě chybí. Její realizace znamená, že budeme moci poskytovat služby další skupině klientů, kteří na ni dlouho čekají. Umožní jim získat důstojné zázemí pro život. Je navíc skvělé, že se na tento projekt podařilo získat dotační prostředky,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková. 

Rekonstrukce a přístavba domu na Mostecké dá vzniknout domovu pro osoby se zdravotním postižením. Ten však bude zaměřen spíše na osoby bez domova s různými kombinacemi zdravotních a sociálních diagnóz.

Zastupitelé se také zavázali k rekonstrukci dalších bytů, které jsou ve špatném technickém stavu a v současné době jsou neobsazené. Byty byly poskytnuty městskou částí Brno-střed a nacházejí se na ulicích Bratislavská, Cejl, Koliště, Křídlovická, Plynárenská, Příční, Přízova, Rumiště, Stará, Špitálka a Václavská. Po rekonstrukci budou začleněny do sociálního bytového fondu města. Sloužit pak budou např. lidem bez domova, mladým lidem opouštějícím dětské domovy nebo domy na půli cesty, zdravotně postiženým osobám, seniorům a dalším.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít