Přeskočit na obsah

Zastupitelé schválili dotace i pojmenování nových ulic

15. května 2018 2 minuty čtení
(ral) – Dotace do školství, sportu či sociálních služeb, ale i pojmenování nových ulic a parku nebo záměr realizovat v Brně Olympijský festival 2020. I těmito body se dnes zabývali zastupitelé města Brna. Schválili také další postup řešení směny pozemků za Lužánkami.

Oblast Ponavy chceme zbavit nevyjasněných a složitých majetkoprávních vztahů, shodli se dnes brněnští zastupitelé. S Liborem Procházkou, který v dané oblasti vlastní nemovitosti v hodnotě asi čtvrt miliardy korun (zatímco město je majitelem pozemků), budou vést jednání i nadále. Zastupitelé preferují odkup Procházkova majetku za peníze.

Seznam brněnských ulic se rozroste o dvě položky, o Milonickou v Ivanovicích a Bratří Ocelků v Jundrově. Mimoto zastupitelé na dnešním zasedání odsouhlasili i název nového parku, který vznikne na místě bývalého odkaliště pod Hády. V souladu s výsledky hlasování veřejnosti ponese park jméno po Richardu Hapalovi, který během druhé světové války sloužil u britské RAF a zahynul poté, co byl omylem sestřelen anglickým stíhačem.

Chodníky i zastávky napříč celým městem čekají bezbariérové úpravy. Zastupitelé se rozhodli investovat do této oblasti 11 milionů korun.   

Po úspěšném konání olympijského festivalu, který letos přiblížil návštěvníkům na dosah dění zimních olympijských her v Koreji, chtějí zastupitelé uspořádat festival i v roce 2020. Tentokrát tedy v jeho letní variantě.

Na svém květnovém zasedání brněnští zastupitelé dále schválili poskytnutí několika dotací. V oblasti sportu putují peníze například do hokejových a krasobruslařských klubů, ale pomohou třeba i baseballistům nebo volejbalistům, aby se mohli zúčastnit mezinárodních turnajů (více jsme psali zde).

Díky dalším dotacím se zlepší podmínky brněnských sportovišť. Vyznavači míčových sportů se mohou těšit na novou palubovku v hale Rondo, cyklisté zase na nově upravenou trať pro horská kola, která vznikne v Pisárkách. Na obě akce zastupitelé vyčlenili po 4 milionech korun.

Zastupitelé přijali rozhodnutí o poskytnutí dotací ze dvou ministerstev. Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří brněnské školství, a to hned na dvou úrovních. Významně přispěje na novostavbu trojtřídní mateřské školy na Sýpce se zahradou a na projekt „Město Brno zvyšuje kvalitu výuky odborných předmětů na základních školách“. Díky tomuto projektu, do kterého se zapojí 14 škol zřizovaných městem Brnem, dostanou jejich odborné učebny moderní vybavení. V efektivnějším a pro žáky atraktivnějším prostředí se budou vyučovat cizí jazyky nebo přírodní vědy, ale i technické a řemeslné obory.

Brno obdrží i dotaci z Ministerstva životního prostředí. Krytý bazén Ponávka se tak dočká zateplení a dalších stavebních úprav, které sníží energetické nároky na jeho provoz.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.