Přeskočit na obsah

Zastupitelé rozhodnou o proplacení nákladů na výrobu Nanostruktury

05. května 2021

Nanostruktura je novým exponátem, se kterým se veřejnost mohla seznámit na dubnových Dnech elektronové mikroskopie na náměstí Svobody. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit poskytnutí investičního transferu 520 300 korun Hvězdárně a planetáriu Brno na pořízení této nafukovací konstrukce.

„Takzvaná Nanostruktura je dobrým příkladem dočasné architektury, jejíž výstavba je jednoduchá a rychlá, a navíc upoutá svým nevšedním tvarem. Ten je inspirován záběry z elektronových mikroskopů a nabízí řadu možností, jak si Nanostrukturu upravit podle požadavků. Do některých oken lze instalovat vlastní grafiku, není tedy nutné se držet tématu mikroskopie. To z této konstrukce dělá univerzální exponát na řadu akcí a příležitostí,“ popsal náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Objekt Nanostruktury má průměr 10,5 m a výšku 6 m. Váží 120 kg a skládá se z celkem 1068 dílů. Na jeho výrobu bylo použito 8 km nití a 484 m2 látky. Jeho nafouknutí trvá zhruba 15 minut.

„Přestože už je Nanostruktura vyrobená a lidé se s ní mohli seznámit, doporučili jsme dnes zastupitelům schválit zpětné vyplacení nákladů na její pořízení Hvězdárně a planetáriu Brno. Ta ji pořídila a bude ji v budoucnu používat například na Festival vědy, festival Prototyp a další akce,“ vysvětlila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zastupitelé tak na svém dalším zasedání budou rozhodovat o poskytnutí investičního transferu Hvězdárně a planetáriu Brno ve výši 520 300 korun.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.