Přeskočit na obsah

Zastupitelé projednali více než 140 bodů. Schválili rozpočet na příští rok

10. prosince 2019
(fpo) – Na svém posledním setkání v letošním roce projednali brněnští zastupitelé 143 bodů. Hlavní byl návrh rozpočtu na rok 2020, ten po rozpravě zastupitelé podpořili. Schválili také patnáct osobností, které na začátku příštího roku obdrží Cenu města Brna. Podporu získaly i stavba rozhledny na Holedné, VIDA! science centrum nebo organizace, které poskytují přístřeší lidem bez domova.

Město Brno bude mít pro příští rok schodkový rozpočet, který ale bude vyrovnán penězi z letošního roku. Výdaje města na provoz rostou meziročně o 897,2 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení transferů městským částem nebo kompenzaci Dopravnímu podniku města Brna. 

Téměř třetinu rozpočtu pak tvoří finance na plánované investice, mezi něž patří například pokračování stavby velkých dopravních projektů, jako je tramvaj Plotní, prodloužení tramvaje do kampusu nebo další části velkého městského okruhu. Počítá se také s přípravou infrastruktury pro stavbu multifunkčního sportovního a kulturního centra nebo 25metrového bazénu na stadionu za Lužánkami. 

Ze školských staveb lze zmínit úpravy na ZŠ a MŠ Horníkova a přístavbu II. stupně na ZŠ Otevřená. Z odvětví kultury je největším projektem Janáčkovo kulturní centrum. Na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury je vyčleněna jedna miliarda korun.

V únoru příštího roku získá 15 významných osobností Cenu města Brna pro rok 2019. Na její udělení letos lidé podali 62 návrhů, které se v některých případech opakovaly. Po revizi pak bylo do patnácti oblastí navrženo 49 jednotlivců a jeden kolektiv. Rada města Brna následně nominovala osobnosti, které zastupitelé schválili při svém dnešním jednání. 

Zastupitelé se zabývali také rozdělením dotací. Schválili například uvolnění 90 tisíc korun pro Armádu spásy a stejnou částku pro Diecézní charitu Brno. Peníze se využijí pro zajištění zimního provozu nočních krizových center pro osoby bez přístřeší. 

Třetí vítězný projekt z prvního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás, rozhledna Holedná, je o krok blíže realizaci. Lesy města Brna získají 8 milionů korun na její stavbu. Nyní vyberou zhotovitele a začnou stavět, jakmile to počasí dovolí. 

Jihomoravský kraj dostane od města dotaci ve výši 17 milionů korun na provoz VIDA! science centra na rok 2020. Prostředky jsou určené na obnovu stálé expozice, platy zaměstnanců a provoz.

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.