Přeskočit na obsah

Zastupitelé projednali více než 140 bodů. Schválili rozpočet na příští rok

10. prosince 2019

(fpo) – Na svém posledním setkání v letošním roce projednali brněnští zastupitelé 143 bodů. Hlavní byl návrh rozpočtu na rok 2020, ten po rozpravě zastupitelé podpořili. Schválili také patnáct osobností, které na začátku příštího roku obdrží Cenu města Brna. Podporu získaly i stavba rozhledny na Holedné, VIDA! science centrum nebo organizace, které poskytují přístřeší lidem bez domova.

Město Brno bude mít pro příští rok schodkový rozpočet, který ale bude vyrovnán penězi z letošního roku. Výdaje města na provoz rostou meziročně o 897,2 mil. Kč. Nejvýznamnější část připadá na navýšení transferů městským částem nebo kompenzaci Dopravnímu podniku města Brna. 

Téměř třetinu rozpočtu pak tvoří finance na plánované investice, mezi něž patří například pokračování stavby velkých dopravních projektů, jako je tramvaj Plotní, prodloužení tramvaje do kampusu nebo další části velkého městského okruhu. Počítá se také s přípravou infrastruktury pro stavbu multifunkčního sportovního a kulturního centra nebo 25metrového bazénu na stadionu za Lužánkami. 

Ze školských staveb lze zmínit úpravy na ZŠ a MŠ Horníkova a přístavbu II. stupně na ZŠ Otevřená. Z odvětví kultury je největším projektem Janáčkovo kulturní centrum. Na rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury je vyčleněna jedna miliarda korun.

V únoru příštího roku získá 15 významných osobností Cenu města Brna pro rok 2019. Na její udělení letos lidé podali 62 návrhů, které se v některých případech opakovaly. Po revizi pak bylo do patnácti oblastí navrženo 49 jednotlivců a jeden kolektiv. Rada města Brna následně nominovala osobnosti, které zastupitelé schválili při svém dnešním jednání. 

Zastupitelé se zabývali také rozdělením dotací. Schválili například uvolnění 90 tisíc korun pro Armádu spásy a stejnou částku pro Diecézní charitu Brno. Peníze se využijí pro zajištění zimního provozu nočních krizových center pro osoby bez přístřeší. 

Třetí vítězný projekt z prvního ročníku participativního rozpočtu Dáme na vás, rozhledna Holedná, je o krok blíže realizaci. Lesy města Brna získají 8 milionů korun na její stavbu. Nyní vyberou zhotovitele a začnou stavět, jakmile to počasí dovolí. 

Jihomoravský kraj dostane od města dotaci ve výši 17 milionů korun na provoz VIDA! science centra na rok 2020. Prostředky jsou určené na obnovu stálé expozice, platy zaměstnanců a provoz.

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.