Přeskočit na obsah

Zastupitelé podpořili sportovce, studenty i rodiny v bytové nouzi

03. září 2019 3 minuty čtení
(fpo) – Zastupitelé na svém zářijovém zasedání projednali téměř dvě stě bodů. Tématem byly dotace do sportu, na vzdělávací a inovativní projekty nebo na tvorbu zelených střech. Rozhodovalo se také o zapojení do projektu na zabydlování rodin a jednotlivců. K tomuto se hojně vyjadřovali i občané. Kromě tohoto podávali podněty i k trasování dálnice D43, rekonstrukci ulice Gorkého nebo ke klimatickým změnám.

Město Brno podporuje nadané studenty brněnských univerzit dotacemi na soutěž MUNISS. Peníze ve výši 2,64 milionů korun putují projektu (a také na návazný projekt MUNISS+) pro roky 2019–2022. Jejich cílem je spolupráce města Brna s nadanými studenty vysokých škol v Brně, konkrétně studenty Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně.

Spolupráci malých a středních jihomoravských firem s poskytovateli kreativních služeb podpoří částka 4,5 milionu korun, kterou dnes schválili zastupitelé Jihomoravskému inovačnímu centru na tzv. kreativní vouchery. 

Dalších 650 tisíc korun míří pořadatelům letošního ročníku festivalu Prototyp Brno na jeho organizaci.

Zastupitelé také poslali peníze do brněnského sportu, a to spolku Brněnské centrum sportovních nadějí ve výši 2 miliony Kč a 1,7 milionu Kč Nadačnímu fondu regionální fotbalové Akademie Jihomoravského kraje. Na sportovní činnosti dětí na základních školách dostane Městský sportovní klub Brno 1,5 milionu Kč. Tento spolek zajišťuje projekt Sportovci do škol. V letošním školním roce se počítá se zapojením tisícovky dětí ze 45 základních škol.

Brňané a také návštěvníci města si na jaře příštího roku prohlédnou nejlepší české fotografie za uplynulý rok. Na Novou radnici zavítá výstava CZECH PRESS PHOTO 2020. Na její pořádání města vyčlenilo 300 tisíc Kč. 

Zastupitelé projednali i dva body, které se týkaly projektů „Komunitní a volnočasové centrum se zázemím pro Kraví horu“ a „Sál pro Komunitní centrum Lerchova“. Ty byly přihlášeny do participativního rozpočtu. K tomuto se vyjadřovali i navrhovatelé, kteří byli přítomni v sále. U obou projektů se ukázalo, že by musely být navýšeny náklady o více než 20 %, což nedovolují Zásady participativního rozpočtu. Návrh na osamostatněních těchto investičních akcí nebyl podpořen a jejich realizace byla ukončena. 

Debata se vedla i o projektu na podporu rodin a jednotlivců v bytové nouzi. Schválena byla varianta, která vyčleňuje minimálně 20 bytů pro tyto účely. Dle vyjádření náměstka pro sociální věci Roberta Kerndla bude město pokračovat v komunikaci se starosty městských částí s cílem, aby byl počet těchto bytů navýšen. 

Zastupitelstvo schválilo i první dotaci na vytvoření zelené střechy, a to v hodnotě 206 tisíc Kč. Již dříve udělila Rada města Brna příslib dalším 38 žadatelům. Ty budou zastupitelé řešit zpětně po dokončení realizace. Více informací najdete zde.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.