Zastupitelé podpořili sportovce, studenty i rodiny v bytové nouzi

  • 03. září 2019
  • 3 minuty čtení
(fpo) – Zastupitelé na svém zářijovém zasedání projednali téměř dvě stě bodů. Tématem byly dotace do sportu, na vzdělávací a inovativní projekty nebo na tvorbu zelených střech. Rozhodovalo se také o zapojení do projektu na zabydlování rodin a jednotlivců. K tomuto se hojně vyjadřovali i občané. Kromě tohoto podávali podněty i k trasování dálnice D43, rekonstrukci ulice Gorkého nebo ke klimatickým změnám.

Město Brno podporuje nadané studenty brněnských univerzit dotacemi na soutěž MUNISS. Peníze ve výši 2,64 milionů korun putují projektu (a také na návazný projekt MUNISS+) pro roky 2019–2022. Jejich cílem je spolupráce města Brna s nadanými studenty vysokých škol v Brně, konkrétně studenty Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně a Mendelovy univerzity v Brně.

Spolupráci malých a středních jihomoravských firem s poskytovateli kreativních služeb podpoří částka 4,5 milionu korun, kterou dnes schválili zastupitelé Jihomoravskému inovačnímu centru na tzv. kreativní vouchery. 

Dalších 650 tisíc korun míří pořadatelům letošního ročníku festivalu Prototyp Brno na jeho organizaci.

Zastupitelé také poslali peníze do brněnského sportu, a to spolku Brněnské centrum sportovních nadějí ve výši 2 miliony Kč a 1,7 milionu Kč Nadačnímu fondu regionální fotbalové Akademie Jihomoravského kraje. Na sportovní činnosti dětí na základních školách dostane Městský sportovní klub Brno 1,5 milionu Kč. Tento spolek zajišťuje projekt Sportovci do škol. V letošním školním roce se počítá se zapojením tisícovky dětí ze 45 základních škol.

Brňané a také návštěvníci města si na jaře příštího roku prohlédnou nejlepší české fotografie za uplynulý rok. Na Novou radnici zavítá výstava CZECH PRESS PHOTO 2020. Na její pořádání města vyčlenilo 300 tisíc Kč. 

Zastupitelé projednali i dva body, které se týkaly projektů „Komunitní a volnočasové centrum se zázemím pro Kraví horu“ a „Sál pro Komunitní centrum Lerchova“. Ty byly přihlášeny do participativního rozpočtu. K tomuto se vyjadřovali i navrhovatelé, kteří byli přítomni v sále. U obou projektů se ukázalo, že by musely být navýšeny náklady o více než 20 %, což nedovolují Zásady participativního rozpočtu. Návrh na osamostatněních těchto investičních akcí nebyl podpořen a jejich realizace byla ukončena. 

Debata se vedla i o projektu na podporu rodin a jednotlivců v bytové nouzi. Schválena byla varianta, která vyčleňuje minimálně 20 bytů pro tyto účely. Dle vyjádření náměstka pro sociální věci Roberta Kerndla bude město pokračovat v komunikaci se starosty městských částí s cílem, aby byl počet těchto bytů navýšen. 

Zastupitelstvo schválilo i první dotaci na vytvoření zelené střechy, a to v hodnotě 206 tisíc Kč. Již dříve udělila Rada města Brna příslib dalším 38 žadatelům. Ty budou zastupitelé řešit zpětně po dokončení realizace. Více informací najdete zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít