Přeskočit na obsah

Zástupci Sítě kreativních měst UNESCO dorazí do Brna na kulatý stůl

12. srpna 2021

Ode dneška do neděle město ožívá festivalem Maraton hudby Brno. Při této příležitosti dorazí do města sedm zástupců členských měst Sítě kreativních měst UNESCO, kteří se zúčastní kulatého stolu nazvaného „Meet Music“.

Do Sítě kreativních měst UNESCO bylo Brno zapsáno 31. října 2017. Prostřednictvím tohoto vyjadřuje UNESCO městům uznání za jejich mimořádné úsilí při uplatňování kreativity jako strategického faktoru pro udržitelný rozvoj. Brno je v rámci České republiky teprve druhým městem, které se tímto titulem může pochlubit – prvním se v roce 2014 stala Praha, která se ovšem profiluje jako město literatury. Označením „Kreativní město“ UNESCO ocenilo aktivity Brna na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky i plány zařadit hudbu do rozvojových priorit města. Za jedinečné považuje také propojení Brna s okolním regionem, který má sám o sobě mimořádně bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru.

Přínos členství v síti spočívá v navázání mezinárodní spolupráce s dalšími zapojenými městy, v nových možnostech propagace města a zvyšování atraktivity jako turistické destinace, což se daří právě třeba skrze festival Maraton hudby Brno nebo nedávný Pop Messe a mnoho dalších. Město se i nadále snaží prosazovat kulturu jako součást své rozvojové strategie a zvyšovat kvalitu i dostupnost kultury jako takové,“ shrnul radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Festival Maraton hudby Brno je nejzásadnější hudební akcí v rámci členství, každoročně na něm hostují umělci z měst hudby a letos v Brně v rámci pracovní skupiny přivítáme i koordinátory a odborníky z partnerských měst. Těmi budou:

• Rainer Kern – Mannheim, Německo• Tamara Kaminska – Varšava, Polsko• Lukasz Kalebasiak – Katowice, Polsko• Catarina Távora – Idanha-a-Nova, Portugalsko                                                     • Carlos Guerrero Bullejos – La Oliva, Španělsko                                                                      • Balázs Weyer – Veszprém, Maďarsko                                                                       • Anna Isola – Veszprém, Maďarsko                                                                            

Tématem tohoto kulatého stolu bude hudební vzdělávání dětí. Připravili jsme nicméně pro hosty bohatý kulturní program. Navštíví i další dvě instituce, zapsané na seznamu UNESCO – Památník Leoše Janáčka, přičemž skladatelův archív je součástí UNESCO Paměti světa, a vilu Tugendhat, náš architektonický skvost, jenž figuruje na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě toho zavítají mj. do kreativního hubu KUMST, do Nadace Partnerství, Vodojemu na Žlutém kopci a samozřejmě si poslechnou spoustu koncertů v rámci festivalu Maraton hudby Brno,“ zakončil Marek Fišer.   

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.