Zástupci Lichtenštejnů přijeli do Moravského Krumlova

  • 20. června 2018
  • 2 minuty čtení
(ik) - Zástupci knížecího rodu Lichtenštejnů se dnes v Moravském Krumlově setkali s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem, brněnským primátorem Petrem Vokřálem a tamním starostou Tomášem Třetinou.

Po návštěvě kaple sv. Floriána položili kytice k lichtenštejnské hrobce a prohlédli si město. Zástupci knížecího rodu Maria-Pia Kothbauer-Liechtenstein, princezna z Lichtenštejnska, mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v ČR, princ Emanuel Lichtenstein a jeho manželka princezna Sonja Lichtenstein se odpoledne v tamním muzeu zúčastní vernisáže výstavy Lichtenštejnové na Moravském Krulově 1622-1908.

Letos uplyne 110 let od úmrtí posledního majitele panství z rodu Lichtenštejnů, knížete Rudolfa. Ti se výrazně zapsali do dějin Moravského Krumlova. Dodnes je připomíná kaple sv. Floriána, zámek s rozsáhlým parkem a také hrobka u kostela Všech svatých.

Vedení Moravského Krumlova chce navázat užší vztahy s představiteli knížecího rodu a představit jim projekt vybudování kulturně-vzdělávacího centra v prostorách zámku. Toto centrum by mělo interaktivním způsobem přiblížit dějiny Lichtenštejnů v Moravském Krumlově i na Moravě.

Rod Lichtenštejnů je s Moravským Krumlovem spjat od roku 1622. Císař Ferdinand II. prodal tamní panství Gundakerovi z valtické větve. Knížecí rod se v minulosti zasloužil o rozvoj Moravského Krumlova.

Lichtenštejnové nekolaborovali během druhé světové války s nacisty a byli občané neutrálního Lichtenštejnska. Přesto byly jejich majetky v ČSR v roce 1945 zkonfiskovány. To byl také důvod, proč do roku 2009 neměla ČR diplomatické vztahy s Lichtenštejnskem.

Nenechte si ujít